آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۹۹

 • آبان طلا‌یی بازارها

  دنیای اقتصاد: دومین ماه پاییز با صعود دسته‌جمعی بازارهای داخلی به پایان رسید. در این میان، شاخص بورس توانست با رشد ۷/ ۲ درصدی، بازدهی خود را از ابتدای سال به ۹/ ۱۴ درصد برساند. بهبود عملکرد اقتصادی، افزایش قیمت جهانی کالاها و عدم سرکوب نرخ ارز سه عامل اصلی بودند که سود مناسبی را عاید سرمایه‌گذاران بازار سهام کردند. به‌نظر می‌رسد با ادامه وضعیت کنونی، نماگر بورس بتواند در سال ۹۶ از قله تاریخی خود عبور کند. دلار نیز با افزایش دو درصدی در آبان، بازدهی خود از ابتدای سال را به ۹ درصد رساند. روندی که به عقیده کارشناسان همگام با نرخ تورم عمومی و مثبت برای فضای کلان اقتصاد ارزیابی می‌شود. انتظار فعالان آن است که رشد ملایم بازار ارز در آذر ماه و با اوج‌گیری تقاضای فصلی ادامه یابد. در سوی دیگر، سکه با جهش ۶/ ۹ درصدی در ماه گذشته همراه شد؛ بنابراین رشد سکه در سال ۹۶ به بیش از ۱۷ درصد رسید و عملکرد این بازار را به‌طور مقطعی از بورس فراتر برد. از آنجا که افزایش قیمت طلای جهانی و نرخ دلار، جهش قیمت سکه را توجیه نمی‌کند، بسیاری از فعالان روند اصلاحی را برای این بازار پیش‌بینی می‌کنند. افت ۲۶ هزار تومانی سکه تمام در روز گذشته نیز می‌تواند تاییدی بر این ادعا باشد.
 • جهش ۳/ ۷ درصدی آیفکس

  دنیای اقتصاد - فاطمه اسماعیلی: پرونده فرابورس ایران در آبان ۹۶ در شرایطی بسته شد که نماگر این بازار در آخرین روز کاری این ماه در سطح یک هزار و ۱۲ واحدی قرار گرفت و با ثبت رشد ۳/ ۷درصدی معاملات این ماه را به پایان رساند. حجم و ارزش معاملات نیز در این ماه روند صعودی در پیش گرفت و به ترتیب رشد ۴ و ۱۹ درصدی را تجربه کرد. بر این اساس بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۷/ ۱۵ درصد رسید. در عین حال طی معاملات آبان ماه، پتروپالایشی‌ها بیشترین بازدهی در میان صنایع بورسی را نصیب سهامداران خود کردند.
 • شاخص کل در آستانه فتح قله تاریخی

  گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد اوج‌گیری شاخص کل با اتکا به تداوم رشد گروه پالایشی بود. در بازار دیروز پالایشگاه‌های بورسی با شایعه اعلام احتمالی گزارش‌های ۶ ماهه، با صف خرید همراه شدند. این صف‌های خرید البته با عرضه‌های سنگین مواجه شدند به‌طوری که نماد پالایشگاه اصفهان به‌عنوان لیدر بازار دیروز با معامله ۱۲۹میلیون سهم مواجه شد.
 • ثبت‌نام آزمون الکترونیکی‌ اصول بازار سرمایه

  سنا: برابر مصوبه کمیته گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، آزمون اصول بازار سرمایه نیز همانند سایر آزمون‌ها به‌صورت الکترونیکی و فقط در تهران برگزار خواهد شد.
 • آمادگی یوروکلیر برای همکاری با بازار سرمایه ایران

  سمات: نمایندگان شرکت یورو کلیر (Euroclear) در حاشیه برگزاری اجلاس شرکت‌های سپرده‌گذاری جهان (WFC) در هنگ‌کنگ در دیدار با نمایندگان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، تمایل این شرکت را برای همکاری با بازار سرمایه ایران اعلام کردند.

بیشتر

بیشتر