آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۹۷

 • بورس بازی در نقطه کور

  هاشم آردم
  دنیای اقتصاد: شاخص بورس تهران طی معاملات روز شنبه با رشد ۱۹۶واحدی (معادل ۲۲/ ۰ درصد) مواجه شد تا حضور خود در کانال ۸۸هزار واحدی را مستحکم‌تر کند. نماگر بازار سهام روز چهارشنبه برای اولین بار در تقریبا ۴سال گذشته، به نرمی وارد کانال ۸۸هزار واحدی شد. بر این اساس شاخص کل که روز چهارشنبه هفته گذشته با رشد ۵۶واحدی در عدد ۸۸هزار و ۶واحدی ایستاد و ورود شکننده‌ای به کانال ۸۸هزار واحد داشت، روز شنبه حضور خود را در کانال ۸۸هزار واحدی تثبیت کرد و در سطح ۸۸هزار و ۲۰۲ واحد ایستاد.
 • همگرایی نرخ سود در بازارها

  دنیای اقتصاد: پس از بخشنامه بانک مرکزی در راستای کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و به دنبال آن تعیین ضوابط سخت‌گیرانه‌تر در اعمال نرخ‌های جدید، به تدریج نشانه‌های این موضوع در بازار بدهی نیز ظاهر شد. در همین راستا در روزهای اخیر اوراق اسناد خزانه اسلامی یک بار دیگر شاهد تغییر کانال نرخ سود در مسیر کاهشی بودند. به‌طوری که نرخ سود آخرین عرضه این اوراق در روز شنبه در محدوده ۱۵‌درصدی قرار گرفت. روز شنبه وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت، ۹۰۰ میلیون ورقه اسناد خزانه اسلامی را در نماد «اخزا۶۱۱» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس عرضه کرد که نرخ سود موثر این اوراق در سطح ۱۵ درصد ایستاد. همگرا شدن نرخ سود در بازار بدهی و بازار پول دو پیام پنهان در بر دارد؛ نخست آنکه این هماهنگی، فرصت مناسبی برای استفاده از تقاضای مازاد موجود در بازار بدهی است. به این ترتیب می‌توان با عرضه بیشتر اوراق به تعمیق این بازار کمک کرد. همچنین می‌توان انتظار داشت اثر کاهش نرخ سود در سایر بازارها نیز به آرامی نمود پیدا کند. به عبارت دقیق‌تر، کاهش نرخ بهره موجب افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران خواهد شد و در نتیجه بورس سهام نیز می‌تواند مقصد جذابی برای پول‌های تازه شود.
 • جهش «آیفکس» به کانال ۱۰۰۰ واحدی

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس در جریان دادوستدهای روز شنبه با رشد چشمگیر ۶/ ۱۱ واحدی همراه شد و برای نخستین‌بار در سطح هزار و هشت واحدی ایستاد. به‌طور کلی، معاملات روز شنبه در فضایی مثبت رقم خورد. بخش بیشتر رشد نماگر فرابورس با حمایت هفت‌ونیم واحدی نماد پتروشیمی مارون رقم خورد. با عبور «آیفکس» از مرز هزار واحد، بازدهی فرابورس از ابتدای سال به بیش از ۱۵ درصد رسید.
 • روز پالایشی بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: سهامداران بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای هفته جاری در یک روز معاملاتی کم‌حجم، شاهد رشد شاخص کل با اتکا به گروه پالایشی بودند.

بیشتر

بیشتر