• رشد بورس در سایه ثبات ارز

  دنیای‌اقتصاد - شروین شهریاری: بازار سهام در هفته گذشته به روند صعودی خود با آهنگی آهسته‌تر ادامه داد تا با افزایش ۶/ ۱ درصدی شاخص ابعاد رشد خود از کف اخیر را به ۱۳ درصد برساند. ثبت مستمر ارزش روزانه معاملات خرد در سطح بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز نشان دهنده گردش نسبی مناسب نقدینگی و رونق عمومی حاکم بر بازار سهام است. در همین حال، ارسال گزارش‌های ماهانه در هفته گذشته حاکی از تثبیت نرخ‌ها و تداوم ثبت رکوردهای حجمی فروش در اکثر شرکت‌های کالامحور است.
 • جولان حقیقی‌ها در زمین خرید سهام

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران برای دومین هفته متوالی با رشد نماگر اصلی خود همراه شد و این‌بار با رشد ۶/ ۱ درصدی به محدوده یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحد بازگشت. در این میان حقیقی‌ها بار دیگر در زمین خرید فعالانه حضور داشتند و این‌بار خالص خرید ۶۴۹ میلیارد تومانی را رقم زدند. به این ترتیب طی دو هفته گذشته شاهد ورود حدود ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی به گردونه معاملات سهام بودیم. این مهم در حالی رقم خورد که در ۱۳ هفته اصلاحی بورس تهران شاهد خروج بیش از ۳۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه خرد از بازار سهام بودیم.
 • عملکرد هفتگی صنایع بورسی

  دنیای‌اقتصاد: معاملات هفته گذشته تالار شیشه‌ای پس از کش و قوس‌های فراوان و نگاه به سرانجام انتخابات آمریکا و پذیرش شکست دونالد ترامپ نوساناتی را تجربه کرد. هر چند برآیند کلی شاخص‌های سهامی از افزایش ۲۱ هزار و ۹۴۷ واحدی (معادل ۶/ ۱ درصد رشد) در طول هفته گذشته حکایت دارند، اما شاخص کل در نهایت نتوانست از سد کانال ۴/ ۱ میلیون واحدی عبور کند و در نهایت در رقم یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحدی به کار خود پایان داد.
 • افزایش سرمایه چیست؟ انواع آن را بشناسیم

  دنیای بورس: یکی از واژه‌هایی که به گوش بورس‌بازان آشناست، افزایش سرمایه شرکت‌ها و رشد قیمت سهام آنها به این واسطه است. در این میان پرسشی که شاید برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جدید بورسی پیش می‌آید این است که افزایش سرمایه چیست، چه شرکت‌هایی مبادرت به افزایش سرمایه می‌کنند، چه روش‌هایی برای افزایش سرمایه وجود دارد و تفاوت این روش‌ها در چیست، سهام موجود در پرتفوی سهامداران بعد از افزایش سرمایه چه تغییری می‌کند؟ و پرسش‌های دیگری از این دست که در گزارش پیش رو به آنها پاسخ داده می‌شود.
 • بورس محکم؛ واقعیت یا سراب؟

  دنیای اقتصاد: در تعطیلات پایان هفته که فعالیت بورس تعطیل است، در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های پیام‌رسان تلگرام خیلی خبری از آنچه در بازار در حال رخ دادن است، نیست. کمتر فردی پیدا می‌شود که درباره نمادها و روند بازار و دیگر مسائلی که هر روز و در زمان شروع به کار بازارها درباره آن می‌نویسند، مطلبی منتشر کند. اما در همین روزها تا دلتان بخواهد افرادی که در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان تلگرام فعالیت دارند درباره صحبت‌های مسوولان و نظراتشان درباره بازار سرمایه و بورس می‌نویسند.
 • ریسک سهام عدالت

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح‌شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.
 • برندگان رالی ۱۳ درصدی بورس

  دنیای‌اقتصاد: همان‌طور که انتظار می‌رفت معاملات بورس تهران در آخرین روز کاری هفته در سطوح منفی قیمت‌ آغاز شد و طی دقایق نخست معاملات شاهد افت بیش از ۱۲ هزار واحدی شاخص کل و فشار فروش در نمادهای بزرگ بازار بودیم. در ادامه اما رفته رفته با بهبود تقاضا در سهام شاخص‌ساز کلیت بازار تغییر چهره داد و توانست مجددا به سطوح سبز قیمتی بازگردد. به این ترتیب معاملات روز چهارشنبه در نهایت با رشد ۷۴/ ۰درصدی شاخص کل به اتمام رسید و این نماگر در سطح یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحد آرام گرفت.
 • مسیر‌یابی بورس‌بازان در سعادت‌آباد

  دنیای‌اقتصاد-پروانه کُبره: پرونده شاخص کل بورس در پایان هفته با سبز پوشی بسته شد تا سهامداران هفته آتی را با امیدواری بیشتری آغاز کنند. در پایان معاملات چهارشنبه بازار سهام، شاخص کل بورس با رشدی ۷۴/ ۰ درصدی به یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحد رسید و بازهم خیز صعودی برداشت. اگر سیگنال مثبتی از فضای سیاسی، تدابیر مسوولان برای بازار سهام و ادامه کاهش قیمت‌ها در بازار‌های موازی مخابره شود بدون شک پای سهامداران بیشتری به بازار سرمایه باز می‌شود. این را کارشناسان بازار سهام می‌گویند و معتقدند اخبار ضد و نقیض در مورد قیمت‌گذاری صنایع و حواشی پیرامون آنها می‌تواند بازار را منفی کرده یا با نوسان همراه کند این در حالی است که بسیاری از سهامداران از اواسط مرداد ماه و آغاز اصلاح قیمت‌ها عزم خود را برای خروج از این بازار جزم کردند.
 • شروط تکرار رشد بهاری بورس

  هادی سلگی: نظریه‌پردازان اقتصادی منتسب به پول‌گرا برای تورم اصالتی از منظر بنیادین اقتصادی قائل نیستند و آن را تنها مساله‌ای پولی می‌دانند. فارغ از میزان اعتبار این نظریه باید گفت که ارزش مبادله یا قیمت‌ها همواره خود را در نسبت با دیگر کالاها نشان می‌دهند. بنابر این آن چیزی که در نسبیت قیمتی اهمیت می‌یابد تعادل‌یابی و منطقی شدن ارزش کالاها در ارتباط با یکدیگر است.
 • مروری بر پیش‌گشایش در بازار سهام

  مهسا بناکار محمدجواد فریادرس
  دوره پیش‌گشایش سفارش‌گیری با هدف کمینه کردن نوسانات سهم هنگام بازگشایی رسمی معاملات ابداع شد. با توجه به کاسته و محدود شدن زمان پیش‌گشایش در بورس تهران، مروری بر علل شکل‌گیری این ابداع مالی، تاریخچه و نحوه عملکرد آن در بورس‌های دنیا، خالی از لطف نخواهد بود.
 • واکنش‌ها به انتشار آدرس پول‌های برباد رفته در بورس

  دنیای‌اقتصاد- امیرکلهر: روز گذشته شاخص کل بورس با افزایش ۱۰ هزار واحدی در پله یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحد قرار گرفت. همچنین ارزش معاملات بورس دیروز به حدود رقم ۱۴۱۸۰میلیارد تومان رسید. همه این اتفاق‌ها باعث شد که افراد فعال در حوزه بازار سرمایه که در این هفته تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌هایشان مبنی بر مثبت بودن بازار بود، در رابطه با درستی پیش‌بینی‌هایشان بنویسند. گروهی دیگر هم که تا قبل از شروع اعمال محدودیت‌های دوهفته‌ای کرونا، در رابطه با مثبت بودن یا نبودن بورس در تعطیلات می‌نوشتند، پیش‌بینی‌هایشان درباره شروع مثبت هفته آینده بود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر