آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۷۱

 • صندوق دلاری در راه بورس

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : با توافق سازمان بورس اوراق بهادار و معاونت ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، به زودی بازار صندوق ارزی راه‌اندازی می‌شود. معاون سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته با اعلام این خبر عنوان کرد: در طول دو هفته اخیر جلسات متعددی در این باره برگزار کرده‌ایم. توافقات بین بانک مرکزی و سازمان بورس نسبت به چارچوب‌ها انجام شده است. در حال حاضر طرح در کمیته تدوین مقررات سازمان بورس بوده و در پایان این هفته از حیث مقررات کامل می‌شود. به این ترتیب احتمالا طی هفته آتی، اولین موافقت اصولی برای راه‌اندازی اولین صندوق ارزی صادر می‌شود تا شاهد فعالیت آن در بازار باشیم.
 • چهار تفاوت دو ابر جهش بورسی

  دنیای اقتصاد: بورس تهران پس از برجام دو دوره رشد شاخص را تجربه کرده است. اولین دوره با جهش ۲۰۰ درصدی خودرویی‌ها در زمستان ۹۴ همراه بود. رشدی که پس از تعدیل خوش‌بینی‌ها به گشایش‌های هسته‌ای تا حد زیادی تخلیه شد. دوره دوم اما امسال با پیشتازی گروه فلزی-معدنی رقم خورد. روندی که دیگر انتظاری نبود و به‌واسطه رشد قیمت‌های جهانی و دلار، پشتوانه بنیادی داشت. همچنین، شتاب این ابرجهش‌ها، نوع تحلیل‌های پشتیبان رشد و جنس متفاوت سهامداران این دو گروه، از دیگر تفاوت‌های عمده دوران مزبور محسوب می‌شوند.
 • رشد شاخص سهام با سیگنال‌های جهانی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد اندک شاخص کل و تعادل نسبی بازار بود. در این شرایط دیروز شاخص کل با رشد ۶۹واحدی به رقم ۸۵هزار و ۶۶۰واحد رسید. شاخص کل هم‌‌وزن با کاهش ۳۶ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۵۴۶ واحد را به نمایش گذاشت. موضوعی که نشان می‌دهد معاملات سهام در نمادهای بزرگ زمینه‌ساز رشد شاخص بوده‌اند.نمادهای ملی مس، فولاد مبارکه، نفت بهران و هلدینگ‌های فارس و نفت و گاز پارسیان بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص سهام داشتند. دیروز نیز بازار متاثر از تقویت قیمت فلزات در بازارهای جهانی بود. جایی که بهای هر تن مس به ۷هزار و ۶۲دلار رسید. بهای هر تن سرب و روی نیز به ترتیب ۲هزار و ۵۲۴دلار و ۳هزار و ۱۱۸دلار بالغ شد(قیمت‌ها در لحظه تنظیم این گزارش ساعت ۱۵ ذکر شده‌اند).
 • جلوگیری از حبس نقدینگی با دستورالعمل جدید

  سنا: عصر روز چهارشنبه بیستمین نشست پیشکسوتان بازار سرمایه با موضوع «تفاوت شرکت‌داری در زمان رکود و رونق» برگزار شد.
 • تازه‌واردها در کانون توجه سهامداران

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس طی معاملات روز گذشته با افت ناچیز یک واحدی مواجه شد. نماگر این بازار با افت ۱۵/ ۰درصدی در سطح ۹۲۹ واحدی قرار گرفت. با احتساب افت روز گذشته، بازدهی فرابورس از ابتدای سال به ۵/ ۵ درصد رسید. معاملات فرابورس ایران طی روز‌های اخیر بیشتر بر موج عرضه‌های‌ اولیه انجام می‌شود. دیروز نیز جریان غالب دادوستدها بر همین روند استوار بود.
 • عرضه اولیه سهام کاوه امروز در بورس

  گروه بنگاه‌ها: عرضه اولیه سهام شرکت فولاد کاوه جنوب کیش با نماد «کاوه»، امروز(چهارشنبه) با قیمت ۱۷۶ تومان در بورس تهران انجام می‌شود.
 • تسویه آخرین اخزا در بازار سرمایه

  سمات: مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه همچنین از تسویه یازدهمین مرحله اسناد خزانه اسلامی (اخزا ۱۱) در این شرکت خبر داد.

بیشتر

بیشتر