آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۰۲۷

 • صعود بورس پایدار یا موقت؟

  دنیای اقتصاد: شاخص بورس از ابتدای سال‌جاری تاکنون تقریبا ۷/ ۲ درصد رشد نشان داده است. شاخص کل هم‌وزن نیز بیش از ۴/ ۱۰ درصد جهش کرده است. این روند طی معاملات روز گذشته تشدید شد و قیمت‌ها با شتاب بیشتری به صعود ادامه دادند. اغلب کارشناسان در این باره معتقد هستند که رشد اخیر بورس بیشتر ماهیت هیجانی دارد که با اتکا به فضای انتخابات ریاست‌جمهوری به‌وجود آمده است. آمار معاملات بورس، خصوصا در روز گذشته این دیدگاه را تقویت می‌کند؛ چراکه اشخاص حقیقی بیشترین مشارکت را در خرید سهام داشتند.

 • استقبال حقیقی‌ها از کوچک‌ترهای بورس

  دنیای اقتصاد- مهرنوش سلوکی: بورس تهران اولین ماه از سال ۹۶ را با رشد ۸/ ۱ درصدی شاخص کل به پایان رساند. این رشد در حالی به ثبت رسید که تنها چهار هفته تا برگزاری مهم‌ترین رخداد سیاسی کشور در سال ۹۶ یعنی انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است. بررسی جدول بازدهی صنایع بورسی طی مدت مزبور حاکی از رشد شاخص ۲۷ صنعت بورسی و افت شاخص ۵صنعت است. بررسی تغییر مالکیت‌ دو دسته معامله‌گران بازار سهام یعنی حقیقی‌ها و حقوقی‌ها نشان می‌دهد که در فروردین ماه حقیقی‌ها نسبت به حقوقی‌ها مشارکت بیشتری در سمت خرید سهام داشته‌اند.

 • جهش بورس به کانال ۷۹ هزار واحدی

  دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در شروع هفته کاری خود با جهش ۶۵۱واحدی شاخص کل مواجه شد. در بازار دیروز معاملات مثبت در نماد هلدینگ خلیج فارس و رشد قیمتی دو گروه پالایشگاهی و خودرویی موجب شد تا شاخص بتواند با بیش از۸/ ۰ درصد رشد از کانال ۷۹ هزار واحدی عبور کند و در پایان معاملات در ارتفاع ۷۹ هزار و ۳۰۳ واحدی قرار گیرد. این سطح بیشترین سطح شاخص از ۴ بهمن سال گذشته است.

  در بازار دیروز معامله‌گران در تحولات کلان شاهد تداوم افت قیمت نفت در شامگاه جمعه بودند که موجب شد بهای نفت برنت به کانال ۵۲-۵۱ دلار در هر بشکه سقوط کند.

 • رونمایی از مکنت و کدال ۳۶۰

  فارس: روز گذشته دو سامانه کدال ۳۶۰ و مکنت با حضور رئیس سازمان بورس و اعضای هیات‌مدیره نهاد ناظر بازار سرمایه راه‌اندازی شد. کدال ۳۶۰ سامانه‌ای جدیداست که براساس آن سهامداران می‌توانند بازدید جامع‌تری از سایت کدال داشته باشندو برهمین اساس فعالان می‌توانند به تفکیک ناشران، صنایع و دیگر متغیرها از شبکه کدال استفاده کنند. همچنین سامانه مکنت دیگر دستاورد جدید سازمان بورس و اوراق بهادار است که بر اساس آن سهامداران می‌توانند روال کامل افزایش سرمایه شرکت‌ها را تا آخرین مرحله مشاهده کنند.

 • رتبه‌بندی ۳۰۱شرکت‌ بورسی از نظر کیفیت اطلاع‌رسانی

  دنیای اقتصاد: رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار تهران براساس امتیاز کسب‌شده از نظر کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی مناسب برای دوره یکساله منتهی به پایان اسفند ماه ۹۵ منتشر شد. اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار با درج اطلاعیه‌ای در سامانه کدال، معیار و امتیاز رتبه‌بندی کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار را براساس وضعیت اطلاع‌رسانی آنها از نظر قابلیت اتکا و به ‌موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه کرده است.

  بر این اساس معیار به ‌موقع بودن بر اساس زمان ارسال اطلاعات از سوی شرکت در مقاطع تعیین‌شده در دستورالعمل افشای اطلاعات و با لحاظ کردن میزان تاخیر در ارسال اطلاعات در این گزارش مورد محاسبه قرار گرفته است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر