آرشیو روزنامه شماره ۳۸۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۳۸۳۳

 • ورود بورس به فاز استراحت؟ - ۱۹ مرداد ۹۵

  دنیای اقتصاد: پس از ثبت رشد در ۱۷ روز معاملاتی متوالی، شاخص کل بورس دیروز با افت ۳۸۰ واحدی مواجه شد. برخی کارشناسان با خوش‌بینی به بهبود وضعیت صنایع نسبت به رشد قیمت سهام ابراز خوش‌بینی کرده‌اند. ‌ عده‌ای دیگر نیز با توجه به عوامل فشار مانند بالا بودن نسبت قیمت به درآمد سهام، ادامه رشد را در شرایط کنونی محتمل نمی‌دانند. عملکرد معامله‌گران به‌خصوص حقوقی‌ها در روزهای آتی تعیین‌کننده روند آتی سهام عنوان شده است. به عقیده کارشناسان، تشدید حمایت حقوقی‌ها می‌تواند پایان زودهنگام فاز اصلاحی را به‌دنبال داشته باشد.

 • تمرکز اصلاح قیمتی در صنایع پیشتاز

  گروه بورس- سلیمان کرمی: پس از رشد مداوم شاخص در ۱۷ روز معاملاتی متوالی و ثبت رشد ۷/ ۶ درصدی، روز گذشته مطابق با انتظارات شاهد توقف رشد نماگرهای بازار بودیم. در این میان افت قیمتی نمادهای بزرگ‌تر افت ۳۸۰ واحدی شاخص کل را رقم زد. از طرفی شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) با افت اندک کمتر از ۱/ ۰ درصدی مواجه شد. با توجه به اثر یکسان تغییرات قیمتی نمادهای مختلف در محاسبه این شاخص، به نظر می‌رسد بخش زیادی از اثر افت نمادهای با ارزش بازار بالاتر (که اثر منفی را بر شاخص وارد کرده‌اند) با رشد قیمتی سایر نمادهای با ارزش بازار کمتر، جبران شده است.

 • افت زیر فشار عرضه‌ها

  گروه بورس- همایون دارابی: پس از گذشت بیش از ۱۷ روز رشد، بازار سهام دیروز تحت تاثیر عرضه‌های سنگین تن به استراحت داد. در بازار دیروز، معامله‌گران که از روز یکشنبه شاهد عرضه‌های سنگینی در بازار بودند در اکثر نمادها غلبه عرضه بر تقاضا را مشاهده کردندکه این امر در نهایت به افت ۳۸۰واحدی شاخص کل منجر شد. در نهایت نماگر بازار با این افت ۴۸/ ۰ درصدی به رقم ۷۸هزار و ۳۲۴واحد رسید، اکثر کارشناسان در حال حاضر با توجه به افزایش فعالیت نقدینگی در بازار، انتظار افت چشمگیری را ندارند و معتقدند بازار تنها یک استراحت کوتاه‌مدت خواهد داشت.

 • آیفکس عقب‌نشینی کرد

  گروه بورس، فاطمه اسماعیلی: شاخص کل فرابورس ایران پس از گذشت پنج روز متوالی مثبت، معاملات روز گذشته را در مدار منفی به پایان رساند. بر این اساس دیروز آیفکس با افت ۷۵/ ۱ واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) مواجه شد و در سطح ۲/ ۸۱۵ واحد قرار گرفت. به این ترتیب بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۲/ ۱ درصد رسید.

  معاملات روز گذشته فرابورس در حالی به اتمام رسید که نمادهای سهامی ذوب‌آهن اصفهان، پالایش نفت لاوان، فولاد هرمزگان جنوب و تولید نیروی برق دماوند در مجموع با تاثیر بیش از ۲ واحدی بیشترین نقش را در ریزش آیفکس بر عهده داشتند در مقابل نماد پتروشیمی زاگرس مانع از افت بیشتر شاخص فرابورس شدند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر