شماره روزنامه ۴۵۸۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۳۴۸۲

 • صعود شاخص در بازار کم‌عمق

  گروه بورس - مهرنوش سلوکی: نماگر شاخص کل در حالی سومین روز مثبت خود را به پایان رساند که در هفت روز کاری گذشته در حدود ۸/ ۰ درصد افت را به ثبت رسانده است. بازار سهام که در هفته جاری با وجود خبرهای مثبت شروعی نزولی داشت از اواسط هفته با وجود شروع روند مثبت همچنان نتوانست سطح ۶۴ هزار واحدی قبل را باز‌یابد. در حال حاضر پارامترهای تعیین‌کننده مسیر بازار به گونه‌ای است که تحلیلگران را در انتظار صعودی قابل توجه قرار داده است؛ اما آن چیزی که از اواسط فروردین ماه عاید بازار سهام ایران شده، روندی نزولی است که کاهش عمق بازار سهام را نیز به همراه داشته است.

 • صنایع بورسی در شرایط میانه

  گروه بورس- مسعود‌رضا طاهری: مثبت شدن ۱۸ صنعت در مقابل منفی ماندن ۱۶ صنعت از میان عمده صنایع بورسی در روز گذشته نشان داد که بازار تقریبا شرایط میانه‌ای را دربازیابی وضعیت خود پی گرفته است. خبر حمایت بانک‌ها ازبورس طی روزهای آتی می‌تواند یکی از عوامل بهبود چشم انداز مثبت بازارسرمایه باشد. دیروز بازار برای سومین روز متوالی مثبت شد و شاخص کل با ۲۱۵ واحد افزایش تا ۶۳ هزار و ۵۳۱ واحد رشد کرد. در میان صنایع مورد بررسی، استخراج زغال‌سنگ با رشد روزانه ۵۴/ ۳ درصدی در صدر قرار دارد. در مقابل صنعت چاپ و تکثیر بامنفی ۳/ ۲درصد بدترین صنعت روز گذشته بازار سرمایه بوده است.

 • بازگشت آرامش به بورس - ۲۴ اردیبهشت ۹۴

  گروه بورس- شروین شهریاری: بورس تهران برای پنجمین هفته متوالی روند منفی خود را ادامه داد تا بازدهی بازار سهام از ابتدای سال به سطح ۶/ ۱ درصد برسد. به این ترتیب، بخش عمده رشد ۱۳ درصدی بورس که تا ۱۷ فروردین محقق شده بود در عمل از میان رفته است. در همین حال، با افزایش عمق رکود، توجه مسوولان نیز به وضعیت بازار سرمایه جلب شده و اقدامات حمایتی بار دیگر در دستور کار قرار گرفته است. در همین راستا، شنیده‌ها از حضور مجدد بانک‌ها به منظور تقاضای سهام احتمالا از هفته آینده حکایت دارد. علاوه بر این، موضوع چالش‌برانگیز خوراک پتروشیمی‌ها هم برای سال‌های ۹۱ و ۹۲ با پیگیری‌های سازمان بورس به تعیین تکلیف قطعی رسیده و با لغو قیمت ۱۳ سنتی، قرار شد که همان رقم ۷ سنت مبنای محاسبه هر متر مکعب گاز مصرفی باشد؛ هر چند برای سال جاری تغییری در نرخ خوراک ۱۳ سنتی ایجاد نشده است.

 • روزهای امیدبخش در بازار سرمایه

  گروه بورس: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، عصر روز سه‌شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴، در برنامه «پیشخوان خبر» شبکه خبر حاضر شد و درباره مسائل بازار، ابهامات در صنایع مختلف، نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در سال‌های ۹۱ و ۹۲ و نقش حمایتی مجلس شورای اسلامی از بورس سخن گفت. دکتر محمد فطانت، با بیان اینکه معمولا بازار سرمایه در طبیعت خودش نوسان دارد و بسیار تحت تاثیر بخش واقعی اقتصاد و اتفاق‌های بخش‌های صنعت و تصمیم‌های اقتصادی و سیاسی در کشور قرار می‌گیرد، گفت: این بازار، تابع نوسانات منفی یا مثبت است، به هر حال افرادی که در بازار به فعالیت مشغولند به علت دانش بالایی که نسبت به سرمایه گذاران در سایر بازارها دارند، همچنین با تحلیل و مشاوره‌هایی که از افراد صاحب صلاحیت می‌گیرند معمولا از طرق مختلف با توزیع ریسک و تنوع بخشیدن پرتفویشان به نحوی ریسک‌های خود را پوشش می‌دهند.

 • صکوک مضاربه در حال نهایی شدن

  رئیس مرکز پژوهش سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مراحل تنظیم مقررات اوراق صکوک مضاربه در حال انجام است و به‌زودی نهایی می‌شود. به گزارش «سنا»، محمدرضا عربی، درخصوص اوراق صکوک مضاربه افزود: اوراق مضاربه قراردادی میان یک صاحب سرمایه و عامل است که از این طریق صاحب سرمایه، نقدینگی لازم را به منظور مدیریت به عامل ارائه می‌کند. وی اظهار کرد: در قرارداد مضاربه، هر کدام از طرفین می‌توانند قرارداد را فسخ کنند اما در صورت بروز هر یک از عوامل زیر فسخ یک قرارداد ممکن نخواهد بود. وی درخصوص این عوامل گفت: هر دو طرف برای مدتی معین قرارداد مضاربه را به امضا برسانند و در قرارداد ذکر کنند که در مدت مشخصی نباید قرارداد از هر دو طرف فسخ شود و موضوع قرارداد باید همانی باشد که در قرارداد نوشته شده و خارج از آن حیطه نباشد.

بیشتر

بیشتر