• تلاشی دیگر برای احیای بورس

  دنیای‌اقتصاد - شروین شهریاری: بازار سهام در هفته گذشته شاهد تلاش‌های جدید سازمان بورس در قالب تمهید برای تجهیز منابع از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها جهت خرید سهام بود که در اثر انتشار خبر آن، شرایط معاملات رو به بهبود گذاشت و شاخص کل در روز سه‌شنبه به رنگ سبز در آمد. با این حال، شاخص در روز چهارشنبه دوباره به مدار منفی غلتید و در مقیاس هفتگی نیز افت نیم درصدی را ثبت کرد.
 • خروج حقیقی‌ها در پانزدهمین هفته پیاپی

  دنیای‌اقتصاد: اصلاح سهام ادامه دارد. بورس تهران یک هفته نزولی دیگر را پشت‌سر گذاشت و نماگر اصلی این بازار با کاهش هفتگی ۵/ ۰ ‌درصدی مواجه شد تا‌ سومین هفته منفی سال جدید ثبت شود. سهامداران خرد نیز همچنان برای فروش سهام خود مصمم هستند و عزم خود را برای خروج از گردونه معاملات سهام جزم کرده‌اند. با این حال صف‌های سنگین فروش مانعی بر سر راه این دسته از بازیگران سهام است و دامنه نوسان نامتقارن هر روز از رونق معاملات می‌کاهد. با وجود این برای پانزدهمین هفته متوالی شاهد ثبت خالص فروش مثبت از سوی معامله‌گران حقیقی بورس تهران بودیم. به این ترتیب طی دادوستدهای هفته منتهی به ۲۵ فروردین ماه، سهامی به ارزش هزار و ۴۸۷ میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بورس تهران افزوده شد.
 • تداوم سرخ‌پوشی صنایع بورسی

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران یک هفته دیگر را پشت‌سر گذاشت و هنوز نشانه‌ای از احیا در بازار دیده نمی‌شود. شاخص سهام سومین هفته از فروردین‌ را با کاهش ۵/ ۰ درصدی شاخص کل پشت‌سر گذاشت. نماگر هم‌وزن نیز معاملات هفته منتهی به ۲۵ فروردین ماه را با افت ۶/ ۰ درصدی به پایان رساند.
 • رویارویی منطق و ترس در بازار سهام

  دنیای‌اقتصاد: معاملات بورس تهران در هفته گذشته با عقب‌نشینی ۵/ ۰ درصدی شاخص کل به پایان رسید. در حالی که در بیشتر روزهای هفته مزبور اکثر سهام در محدوده منفی معامله می‌شدند، این معدود نمادهای بازار در روزهای پایانی هفته بودند که از افت بیشتر نماگر بازار جلوگیری کردند، ضمن آنکه دامنه نوسان نامتقارن نیز در ایجاد این روند اثر گذار بود. به هر ترتیب شاید ایجاد همین تحرکات در روند معاملات سهام بود که موجب شده است، بیشتر تحلیلگران شرکت‌کننده در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» روند معاملات در هفته جاری را صعودی پیش‌بینی کنند. غالب تحلیلگران معتقدند سهام به محدوده جذاب قیمتی رسیده است و به مسیر صعودی باز می‌گردد. با این حال بیشتر سهامداران حاضر در این نظرسنجی معتقدند بورس این هفته را نیز با عقب‌نشینی قیمت از محدوده فعلی سپری خواهد کرد. از نگاه غالب این معامله‌گران هراس و ناامیدی همچنان در بازار وجود دارد و این امر مانع از تقاضای قابل توجه سهام می‌شود.
 • چشم انتظاری بورسی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: واریز باقی‌مانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده، استرداد پرونده‌های فعالان مجازی در حوزه بورس که به دادگستری ارسال شده بود و وضعیت قرمز بورس و کرونا در کشور از جمله موضوعاتی بود که در آخرهفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی و در بین فعالان حوزه بورس درباره آن صحبت می‌شد.
 • صدای سهامدار - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مشکل سهامداران خرد را در بازار سرمایه در این ستون پوشش می‌دهد. شما خوانندگان که در بازار سهام فعال هستید، می‌توانید در صورت مواجهه با هر مشکلی در این حوزه از طریق واتس‌اپ یا پیامک برای ستون «صدای سهامدار» به شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۲۴۴پیام بفرستید و مشکل خود را با ما در میان بگذارید. نظرات شما ضمن درج در این ستون پیگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که از چاپ نظرات حاوی توهین معذوریم. درج پیام مخاطبان صرفا انعکاس نظرات است و به معنای موافقت با آن نیست.
 • سردرگمی بورس‌بازان در گرداب تصمیمات

  دنیای‌اقتصاد: سبزپوشی بورس تنها یک روز دوام آورد و طی دادوستدهای آخرین روز از هفته، باز هم دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای رنگی قرمز را به نمایش گذاشت و افت ۱/ ۰درصدی را ثبت کرد. از این رو همان‌طور که انتظار می‌رفت واکنش هیجانی روز سه‌شنبه بورس‌بازان به طرح تزریق ۲۴هزار میلیارد تومانی به بازار سهام ادامه نیافت و مجددا صف‌های فروش کل بازار را دربرگرفت. البته در روز سه‌شنبه نیز شاخص کل به واسطه رشد تقاضا در سهام گروه‌های بزرگ سبز شده بود و در کلیت بازار نشانه‌ای از تغییر جدی تقاضا مشاهده نمی‌شد. به هر روی معاملات هفته منتهی به ۲۵ فروردین نیز با افت ۵/ ۰درصدی شاخص کل دنبال شد تا سومین هفته منفی بورس در سال جدید ثبت شود.
 • دو ریسک تایرسازان

  رویا ذبیحی کارشناس بازار سرمایه
  در حال حاضر شرکت‌هایی اعم از ایران تایر، ایران یاسا تایر، گروه صنعتی بارز، کویر تایر، مجتمع صنعت لاستیک یزد و آرتاویل تایر در بورس فعال هستند و شرکت‌های غیربورسی شامل لاستیک خوزستان، لاستیک پارس، لاستیک دنا، کیان تایر، بارز کردستان و صنایع لاستیک ایران می‌شوند.
 • از تجمع‌های بورسی تا سیاسی کاری‌ها در بورس

  دنیای‌اقتصاد: ارزش معاملات دیروز نسبت به روز سه‌شنبه افتی محسوس داشت و مجددا به زیر ۳ هزار میلیارد تومان رسید و باز هم برای یک آخر هفته دیگر شاخص بورس با افت همراه شد. این روزها مثل ماه‌های گذشته، کاربران شبکه اجتماعی توییتر خیلی درباره بورس پیش‌بینی و تحلیل نمی‌کنند. آنها یا درباره ارتباط وضعیت بورس و کرونا و انتقادهایشان نسبت به عملکرد دولت در مدیریت این دو حوزه می‌نویسند یا رفته‌اند در مسیر کنایه و طعنه نسبت به وضعیت پیش آمده برای بورس. به قول یکی از کاربران در سال گذشته هر چقدر تحلیل و پیش‌بینی کردند، نتیجه یک درصد هم شبیه به چیزهایی که پیش‌بینی کرده بودند، در نیامد. حالا در چنین شرایطی که پیش بینی و تحلیل ارزشی ندارد، باید یک گوشه نشست و نگاه کرد.
 • افشای اطلاعات با رنگ و بوی بهاری

  دنیای‌اقتصاد: این روزها به‌دلیل تشدید روند شیوع کرونا و قرار گرفتن بسیاری از شهرهای کشور در وضعیت قرمز و نارنجی که منجر به تعطیلی بسیاری از فعالیت‌ها شده است، اطلاعیه‌های کمتری از سوی شرکت‌های بورسی روی سایت کدال مشاهده می‌کنیم. اما همزمان به‌خاطر شروع سال جدید و آغاز سال مالی شرکت‌ها که به‌طور معمول با امضای بسیاری از قراردادها و تعهدات جدید همراه می‌شود، در بخش اطلاعات با اهمیت هم بیشتر از هرچیزی با موضوعاتی مانند قراردادهای جدید و نتایج مزایده‌ها روبه‌رو می‌شویم. به‌طور کل طی دو روز گذشته ۸ شرکت بورسی در ارتباط با رویدادهای مالی خود، اطلاعات با‌اهمیت منتشر کردند. ۳مورد از این اطلاعیه‌ها در گروه الف و مابقی در گروه ب طبقه‌بندی شده‌اند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر