• انتقال صف بورس به منفی سه

  دنیای‌اقتصاد: اولین روز از اردیبهشت‌ماه نیز سپری شد و سهامداران که شاهد اجرای فاز جدیدی از طرح سیاست‌گذار برای احیای بورس بودند، دومین افت سنگین سهام در سال جدید را تجربه کردند. دیروز دامنه نوسانی که از ۲۵ بهمن سال گذشته نامتقارن شده و به مثبت ۶ تا منفی ۲درصد تغییر کرده بود، یک‌درصد در سمت منفی افزایش یافت. سیاستی که البته همان‌طور که انتظار می‌رفت بهبودی در وضعیت بازار سهام ایجاد نکرد و تنها صف‌های فروش بودند که از منفی ۲درصد به منفی ۳درصد منتقل شدند. از این رو همچنان پیامدهای «فرمول معیوب احیای بورس» ادامه دارد. سیاست‌گذار که می‌توانست با حذف دامنه نوسان یا حداقل افزایش محسوس آن، سریع‌تر به تعادل در این بازار دست یابد، حالا تنها روزهای اصلاحی بازار را کش داده و با فرسایشی که رقم زده، افق پیش‌روی بازار را تیره و تار کرده است. در این شرایط سهامداران ترجیح می‌دهند با هر تاکتیکی که شده است سرمایه خود را از این بازار نابالغ خارج کنند.
 • پتانسیل‌های ویژه گروه حمل‌و‌نقل

  ساسان ابراهیمی کارشناس بازار سرمایه
 • طول عمر بازارهای «گاوی»

  دنیای‌اقتصاد: گرچه کووید- ۱۹، اقتصاد جهانی را وارد شوکی بی‌سابقه کرد و همه بازارها از جمله بازار سهام را به سوی پرتگاه برد، اما به تازگی بروز نشانه‌هایی خبر از احیای اقتصاد و بازارهای جهانی می‌دهد. بازار سهام در ماه مارس بهترین عملکرد از ماه نوامبر ۲۰۲۰ تاکنون را داشته است و سهام‌ یک به یک وارد «فاز گاوی» یا به عبارتی سیر صعودی شده‌اند. سی‌ان‌بی‌سی در یادداشتی در این خصوص تاکید کرد که به نظر می‌رسد ماه آوریل زمانی مناسب برای شروع به کسب درآمدهای بالا برای سهامداران باشد. گرچه وال‌استریت در این خصوص نگرانی‌هایی نیز دارد و با نگاهی به آنچه در طول تاریخ بر بازارهای گاوی گذشته، عنوان می‌کند می‌تواند زنگ خطر را برای سرمایه‌گذاران به صدا درآورد.
 • دومینوی رکود بورس و عصبانیت سهامداران

  دنیای اقتصاد: در اولین روز شروع اردیبهشت ماه، شاخص کل بورس تهران در شروع معاملات با ریزش ۶هزار واحدی در سطح یک میلیون و ۲۱۳ هزار واحد قرار گرفت و در پایان کار با افت بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحدی به سطح یک میلیون و ۲۰۷ هزار واحد عقب نشست. همین روندها و افت پی در پی شاخص از یک طرف و ایجاد این ابهام در میان سهامداران که وعده‌ها درباره بورس به دست فراموشی سپرده شده است از طرف دیگر باعث شده است که سهامداران نسبت به هر زمان دیگری عصبانی‌تر باشند. و این وضعیت به سمتی رفته است که صدای اعتراض سهامداران حالا فقط مختص به تهران نیست. دیروز در اصفهان و مشهد هم سهامداران معترض نسبت به وضعیت بورس تجمع‌هایی برگزار کردند. تجمع‌هایی که حالا هدفمندتر از گذشته در حال برگزاری در شهرهایی به غیر از تهران است. بنرها، پلاکاردها و شعارهای تند و تیز در تجمع‌ها بیش از پیش دیده می‌شود.
 • مشکلات و کاستی‌های صنعت حمل و نقل کشور

  کوروش مرندی/ کارشناس بازار سرمایه
  متاسفانه ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که در جهت حمایت از صنعت حمل و نقل ریلی بود تا به امروز در بخش قطارهای مسافر بری اجرایی نشده است. در متن این قانون آمده است، به منظور اجرای طرح‌های بهینه‌سازی، کاهش گازهای گلخانه‌ای و کاهش مصرف انرژی در بخش‌های مختلف از جمله صنعت (با اولویت صنایع انرژی‌بر) حمل و نقل عمومی و ریلی درون و برون شهری، به وزارت نفت اجازه داده می‌شود با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴‌ قانون اساسی با متقاضیان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و عمومی با اولویت استفاده از تجهیزات ساخت داخل، قرارداد منعقد شود. در این قانون آمده است که بر اساس (نفرکیلومتر) بر مبنای صرفه‌جویی میزان سوخت مصرفی یارانه پرداخت شود. این قانون در بخش مسافری به دلایل متعدد اجرایی نشده است.
 • فراز و نشیب درآمد حمل‌ونقلی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بخش حمل و نقل به دلیل اهمیت ویژه‌ای که در اقتصاد کشور دارد، محور اصلی فعالیت‌های اساسی اقتصادی محسوب می‌شود. این صنعت به رشته‌های هوایی، دریایی، ریلی و زمینی تقسیم می‌شود. در این گزارش به بررسی عملکرد یک ماهه برخی از شرکت‌های حمل و نقلی می‌پردازیم.
 • فروردین سرد بورس تهران

  دنیای اقتصاد: پرونده بورس تهران در اولین ماه از سال ۱۴۰۰ بسته شد و نماگر اصلی این بازار با ثبت افت ۷/ ۶درصدی، منفی‌ترین فروردین تاریخ بازار سهام را رقم زد. در این ماه تمامی متغیرهای بورسی از ارزش معاملات سهام گرفته تا خروج سرمایه‌های حقیقی افول کردند و همچنان نقطه پایانی برای این اصلاح طولانی‌مدت دیده نمی‌شود. در دیگر بازارها نیز شرایط مشابهی حاکم بود. در فروردین بهای دلار ۵/ ۳ درصد و قیمت سکه ۵/ ۸ درصد کاهش یافت.
 • هواشناسی سهام در میانه بهار

  دنیای اقتصاد: سرخ‌ترین فروردین تاریخ بورس تهران رقم خورد. در این میان مذاکرات بین‌المللی در رابطه با فعالیت هسته‌ای ایران، انتخابات ریاست جمهوری، کاهش یا افزایش نرخ ارز، نرخ‌های جهانی، رویکرد دولت بعدی در مواجهه با بورس، دامنه نوسان، تزریق نقدینگی و خیلی نکات دیگر، همه و همه دست به دست هم داده است که در چنین شرایطی تحلیل و پیش‌بینی برای ماه‌های آینده سخت باشد.
 • پایان سبز ماه منفی شاخص سهام

  دنیای‌اقتصاد: آخرین روز معاملاتی فروردین‌ در حالی سپری شد که به دنبال افزایش تقاضا در بزرگان، شاخص کل در دو بازار بورس و فرابورس بالاخره سبزپوش شد. هرچند همچنان فشار فروش در بسیاری از نمادها به ویژه شرکت‌های کوچک‌تر کاملا مشهود بود. به این ‌ترتیب با مثبت شدن شاخص کل در پایان معاملات فروردین ماه، این نماگر بورسی در این ماه تنها سه روز معاملاتی سبزپوش بود و در سایر روزها روند نزولی درپیش داشت.
 • دردسرهای ناتمام دامنه نوسان نامتقارن

  دنیای اقتصاد: واکنش‌ها به تصمیم جدید سیاست گذاران بورسی برای سهامداران همچنان ادامه دارد. با تصویب هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، از امروز دامنه نوسان قیمت سهام شرکت‌ها در محدوده مثبت۶ تا منفی۳ درصد قرار می‌گیرد. فعالان بورسی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی معتقدند این تصمیم گرهی از مشکلات بازار باز نمی‌کند و عدم نقدشوندگی را مهم‌ترین معضل می‌دانند. مثلا بسیاری از کاربران در پاسخ به توییتی که یادآوری کرده بود «تا می‌تونید منفی دو بخورید که از فردا میریم برای منفی ۳» نوشته بودند که مدت‌هاست وضعیت پرتفوی آنها خنثی است و نمی‌توانند سهم‌های خود را بفروشند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر