واکنش‌‌‌ بازارهای مالی به دنبال پیش‌بینی‌‌‌های جدید از انتخابات فرانسه صورت گرفته است. طبق این پیش‌بینی‌‌‌ها، تنها حدود ۴۰نماینده از حزب مکرون برای دور دوم انتخابات این کشور واجد شرایط خواهند بود و برای تصاحب ۵۸۹جایگاه در مجمع، نبرد اصلی میان جناح‌‌‌های راست افراطی و چپ فرانسه است. نگرانی‌ها در مورد بازارهای فرانسه از توقف روند اصلاحات و کاهش رتبه احتمالی تا افزایش نگرانی‌ها درخصوص تجزیه منطقه یورو است.

به گزارش فایننشال‌تایمز، سرمایه‌گذاران درخصوص طرح‌‌‌های پرهزینه حزب مجمع ملی فرانسه بسیار نگرانند. برونو لومر، وزیر دارایی این کشور، نیز هشدار داده است که پیروزی راست‌‌‌های افراطی می‌‌‌تواند موجب بحران بدهی شدید این کشور، چیزی شبیه آشفتگی بازارهای مالی، خصوصا اوراق دولتی انگلیس (UK’s gilt market) در زمان نخست‌‌‌وزیری لیز تراس شود. فراخوان انتخابات زودهنگام فرانسه نه‌تنها بازارهای مالی این کشور، بلکه کل اروپا را تحت‌تاثیر قرار داده است. شاخص استاکس۶۰۰ (STOXX ۶۰۰) اروپا که بورس‌‌‌های لندن، پاریس، فرانکفورت و سوئیس را شامل می‌شود، بدترین هفته را از اکتبر ۲۰۲۳ سپری می‌کند و شاخص‌‌‌های بورس‌‌‌های آلمان، ایتالیا و اسپانیا نیز همگی ریزش داشته‌‌‌اند. این درحالی است که شاخص S&P۵۰۰  وال‌‌‌استریت طی این هفته ۱.۶‌درصد افزایش داشته است.

ریسک انتخابات پیش‌روی فرانسه برای بازارهای اروپا به‌حدی بالاست که موسسه مالی بارکلیز که مدت‌‌‌ها توصیه می‌‌‌کرد سرمایه‌گذاران وزن بیشتری به سهام‌‌‌ اروپایی نسبت به آمریکایی بدهند، روز چهارشنبه توصیه کرد که «با توجه به وضعیت سیاسی فرانسه در منطقه، بهتر است احتیاط بیشتری لحاظ شود.» بازار اوراق قرضه دولت فرانسه نیز از این اتفاقات صدمه دیده است. براساس داده‌‌‌های بورس اوراق بهادار لندن، شکاف میان شاخص‌‌‌های بازدهی فرانسه و آلمان که وزنه‌‌‌ای برای سنجش میزان ریسک نگه‌‌‌داری اوراق دولتی فرانسه است، در معاملات اولیه روز جمعه به ۰.۷۷‌درصد رسید که بالاترین سطح از سال ۲۰۱۷ است.