قامت سرخ بورس

 افت ۵۶هزار و ۱۱۵واحدی نماگر اصلی در حالی محقق شد که نماگر هموزن که شاخصی برای ارزیابی همه‌جانبه حال‌و‌روز نمادهای مختلف بازار سهام است، با افت ۲.۸۴درصدی روبه‌رو شد و در پایان روز معاملاتی در سطح ۶۹۴هزار و ۷۱۷واحدی قرار گرفت. در این بین شاخص کل فرابورس نیز که معیار مناسبی برای بررسی وضعیت سهام مختلف فرابورسی است، حدود ۲.۸۱درصد سرخ‌پوش شد و در سطح ۲۳هزار و ۱۳۲واحدی کار خود را به اتمام رساند. میانگین ارزش معاملات خرد بازار سرمایه روز گذشته که شامل سهام و حق تقدم بازار می‌شود، مقدار ۳هزار و ۹۰میلیارد تومانی را ثبت کرد. به علاوه ۳۴۷میلیارد تومان پول حقیقی از گردونه معاملات بازار خارج شد.

در این میان سه نماد «فولاد»، «فملی» و «فارس» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل بورس تهران و نمادهای «آریا»، «شگویا» و «زاگرس» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل فرابورس داشتند. همچنین «فولاد»، «ذوب» و «شستا» سه نماد پرتراکنش روز یکشنبه بازار بودند. روز گذشته در حالی بازار سرمایه ریزش نسبتا سنگینی را به ثبت رساند که همچنان فروش اوراق اخزا با نرخ حدودی ۳۷درصد و شکاف عمیق میان دلار نیما با نرخ دلار بازار آزاد سایه سنگینی را برای تغییر روند نزولی بازار ایجاد کردند. تا زمانی که فرمان افزایش نرخ بهره بر این مدار باشد انتظار سرازیر شدن نقدینگی به بازار سهام واقع‌بینانه نخواهد بود.

بازار از نگاه کارشناسان

مریم محبی، کارشناس بازار سرمایه، در خصوص سرخ‌پوشی روز گذشته بازار اظهار کرد: بازار سهام در جدال میان افزایش کم‌سابقه نرخ بهره و شکاف نرخ دلار بازار آزاد با دلار نیما، روزهای سرخ‌پوشی را پشت‌سر می‌گذراند. این اتفاق موجب عدم جذابیت بازار مولدی مانند بازار سهام میان سرمایه‌گذاران شده و کوچ نقدینگی از بورس به بازارهای دیگر را قوت داده است. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: افزایش نرخ اوراق اخزا می‌تواند تا جبران تورم ادامه پیدا کند. با وجود اینکه نمی‌توان آمار تورم را به طور دقیق شناسایی کرد، نمی‌توان افزایش نرخ این اوراق را به طور کامل پیش‌بینی کرد، اما تا زمانی که افزایش نرخ این اوراق ادامه‌دار باشد، خروج نقدینگی و سرخ‌پوشی بازار نیز تداوم خواهد داشت.

این کارشناس بازار در خصوص سرخ‌پوشی پرغلظت صندوق‌های اهرمی گفت: روز شنبه با وجود اینکه نماگر اصلی تالار شیشه‌ای سبزپوش بود، خروج پول از صندوق‌های درآمدثابت اتفاق افتاد. این کارشناس بازار در پایان اضافه کرد: کاهش ارزش دلار در سطح جهان و افزایش زمزمه‌های آغاز مجدد مذاکرات هسته‌ای را می‌توان از جمله عوامل سقوط نرخ ارز به محدوده‌های ۵۶هزار تومانی دانست. در پایان پیش‌بینی می‌شود تا زمانی که تصمیمات سیاستگذاران در مدار فعلی ادامه پیدا کند، تغییر روندی را نمی‌توان در اتمسفر بازار جست‌وجو کرد.

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه، روند روز گذشته بازار سرمایه را این‌گونه توصیف کرد: روز گذشته نماگرهای اصلی بورس تهران سقوط کم‌سابقه‌ای را نسبت به چند ماه گذشته تجربه کردند. گزارش‌های نامطلوب زمستانه برخی شرکت‌ها که روز شنبه منتشر شد، انتظار سرمایه‌گذاران مبنی بر سوددهی شرکت‌ها را با تزلزل مواجه کرد. علل عدم انتشار گزارش‌های مطلوب از سوی شرکت‌های پالایشی و پتروشیمیایی‌ها را می‌توان در تصمیم‌گیری‌های نابهنگام و مصوبه‌های غیرکارشناسانه جست‌وجو کرد؛ به طوری که چنین بنگاه‌های اقتصادی از یک سو با قیمت تمام‌شده دستوری مواجه بوده و از سوی دیگر از رشد قیمت محصولات نیز به دلیل عدم صعود نرخ دلار نیما بی‌بهره ماندند و موجب شده است حاشیه سود شرکت‌ها به‌تدریج روند منفی به خود بگیرد و گزارش‌های جالبی را منتشر نکنند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: روند ادامه‌دار رشد نرخ اخزا که روزانه صورت می‌گیرد روز شنبه با نرخ بازدهی ( YTM )۳۶درصد مورد معامله قرار می‌گرفت و روز گذشته نیز به حدود ۳۷درصد افزایش پیدا کرد. زمانی که نرخ بدون ریسک به محدوده‌های ۳۷درصد می‌رسد، برآورد بازار نشان از افزایش نرخ به سطوح ۴۰درصدی خواهد بود، چرا که نشانه‌ای از ورود بانک مرکزی به موضوع مذکور دیده نمی‌شود. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: زمانی که نرخ بدون ریسک به محدوده‌های ۳۷درصدی نزدیک می‌شود، سهامداری در بازار کم‌توان و خسته‌کننده سرمایه جذابیت چندانی نخواهد داشت و عمده سرمایه‌گذاران پیش‌بینی رشد YTM اخزاها تا محدوده‌های ۴۰هزار تومانی دارند و به همین سبب تصمیم می‌گیرند نقدینگی خود را به سمت‌وسوی چنین اوراقی سوق دهند.

نکته این است که صندوق‌های با درآمد ثابت که خریدار اصلی اوراق اخزا هستند، این روزها منفعل عمل کرده و نقش خریدار را به طور مطلوب بازی نمی‌کنند و اشخاص حقیقی اقدام به خرید چنین اوراقی می‌کنند. بنابراین انفعال از سوی صندوق‌های با درآمد ثابت و بانک مرکزی مبنی بر عدم ارائه سقف نرخ اخزاها، بازار را در سردرگمی عجیبی فرو برده است. این کارشناس بازار سرمایه در پایان افزود: تا زمانی که برای اوراق اخزا سقفی تعیین نشود و دلار نیما رشد معناداری را تجربه نکند، بازار توان چندانی برای صعود از خود بروز نخواهد داد.