انعکاس اخبار مثبت در تالار شیشه‌ای

 در حالی‌‌که ریزش شاخص کـــــــل تــــا محدوده‌های ۲میلیون واحدی بیش از گذشته احساس می‌شد، بورس هفته جاری را با سبزپوشی آغاز کرد و توانست دو روز متوالی را با سبزپوشی آغاز کند. پس از شروع توفانی بازار در دو روز ابتدایی هفته جاری، روز دوشنبه از شدت رشد بازار کاسته شد و بازار روز منفی اما متعادلی را پشت‌سر گذاشت. با این وجود بازار نتوانست سرخ‌پوشی تابلوی معاملاتی روز دوشنبه را هضم کند و تابلوی معاملاتی روز گذشته مانند دو روز ابتدایی هفته جاری معاملات به رنگ سبز بهاری درآمد. روز سه‌شنبه شاخص کل بورس با افزایش ارتفاع ۱.۵درصدی روبه‌رو بود و در پایان ساعت معاملاتی روز سه‌شنبه در سطح ۲میلیون و ۱۷۲هزار واحدی قرار گرفت و موفق به فتح مجدد سطح مقاومتی ۲میلیون و ۱۵۰هزار واحدی شد.

رشد ۳۲هزار و ۶۳واحدی شاخص کل در حالی به وقوع پیوست که نماگر هموزن که شاخصی برای ارزیابی همه‌جانبه حال‌و‌روز نمادهای مختلف بازار سهام است، با صعود ۰.۵۴درصدی، در سطح ۷۳۹هزار و ۷۵۳واحدی قرار گرفت. در این بین شاخص کل فرابورس نیز که معیار مناسبی برای بررسی وضعیت سهام مختلف فرابورسی است، حدود ۰.۵۹درصد سبزپوش شد و در سطح ۲۵هزار و ۱۸۷واحدی کار خود را به اتمام رساند. ارزش معاملات خرد بازار سرمایه روز گذشته که شامل سهام و حق تقدم بازار می‌شود، مقدار ۵هزار و ۱۴۶میلیارد تومانی را ثبت کرد. به علاوه ۴۰۵میلیارد تومان پول حقیقی نیز به گردونه معاملات بازار وارد شد. در این میان سه نماد «فولاد»، «شپنا» و «شبندر» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل بورس تهران و نمادهای «بپاس»، «هرمز» و «آریا» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

همچنین «خودرو»، «شپنا» و «خگستر» سه نماد پرتراکنش روز سه‌شنبه بازار بودند. در روزهای گذشته انتشار اخبار مثبت تجدیدارزیابی دارایی دو شرکت خودرو‌سازی ایران‌خودرو و سایپا در کنار انتشار اخبار مثبت دیگر اتمسفر خوشایندی در بازار سرمایه ایجاد کرده است. با این وجود افزایش جذابیت صندوق‌های اهرمی، خروج نقدینگی از صندوق‌های درآمد ثابت و ارزش نسبی ارزش معاملات را می‌توان از جمله دلایل زودهنگام رونق نسبی در بازار سرمایه بیان کرد. با این وجود به نظر می‌رسد بازار سرمایه از روند رکودی چند‌ماهه کمی دل کنده باشد و باید منتظر ماند و دید اخبار بین‌المللی و سیاستگذاری‌های داخلی روند بازار را به کدام سمت‌وسو می‌کشانند.

 بازار از نگاه کارشناسان

آراد پورکار، کارشناس بازار سرمایه، وضعیت این روزهای بازار را این‌گونه تشریح کرد: هفته سوم اسفندماه آغاز زودهنگام فصل بهار برای بازار سرمایه بود. بازاری که در سال جاری ماه‌های زیادی را در ورطه رکودی سر کرده بود، هفته مطلوبی را آغاز کرده است. در واقع انتشار اخبار تجدید ارزیابی گروه خودروسازی و عرضه سهام تودلی به محرکی برای رشد بازار و خروج نسبی نماگرها از باتلاق رکودی تبدیل شدند. در چند روز گذشته بازار تحت تاثیر برگزاری جلسه سران قوا در خصوص تسهیل فرآیند تجدید ارزیابی دو گروه خودرو‌سازی خودرو و خساپا وضعیت مساعدتری به خود گرفته است. روز گذشته شاهد رونق نسبی در گروه پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها بودیم و تابلوی معاملاتی این بخش از بازار به دلیل احتمال بازبینی در فرمول بنزین سبزپوش شده بود.

با این وجود چندان نمی‌توان معاملات جذاب این بخش از بازار را به کاهش مالیات پرداختی آنها نسبت داد و احتمال بازگشت فرمول قبلی یا عدم تعمیم مصوبه به کل سال وجود دارد. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بازار ارز در روزهای گذشته افزایش ارتفاع تا سقف‌های قیمتی را تجربه کرده است. با این وجود باید اظهار کرد ارزش ذاتی نرخ ارز در محدوده‌های فعلی چندان بیش از انتظار نیست. از طرفی تایید‌صلاحیت ترامپ در همه ایالت‌ها از سوی دیوان عالی آمریکا در روزهای گذشته خود به جو هیجانی ایجاد‌شده در بازارهای مالی در انتهای سال اضافه کرده و موجب رشد نرخ ارز نیز شده است. از این رو احتمال افزایش نرخ دلار نیما در ابتدای سال آینده وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند پیش روی بازار تا انتهای سال جاری گفت: در صورتی که اخبار ضد‌ونقیضی در هفته‌های آینده به بازار مخابره نشود و روند انتشار اخبار مثبت در روزهای آینده تداوم یابد، می‌توان روزهای روشنی را برای نماگرهای اصلی بازار متصور بود. مریم محبی، کارشناس بازار سرمایه، روند روزهای سبز بازار را این‌گونه وصف کرد: عوامل گوناگونی در هفته جاری بر رشد بازار تاثیرگذار بودند، اما افت ارزش پول ملی را که با افزایش ارزش اسمی دارایی‌ها همراه است، می‌توان مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر رشد این روزهای بازار سرمایه عنوان کرد. در واقع عملکرد مثبت شرکت‌ها و رشد بازار را نمی‌توان به وضع چندان بخصوصی نسبت داد و می‌توانیم آن را آماده شدن سهام بورسی برای افزایش ارزش دارایی‌ها به واسطه کاهش ارزش ریال نسبت دهیم.

در روز گذشته که دماسنج اصلی بازار سرمایه حدود ۱.۵درصد افزایش ارتفاع گرفت، شاهد خروج سنگین نقدینگی از صندوق‌های درآمدثابت بودیم. خروج نقدینگی از صندوق‌های درآمد ثابت و ورود آن به بورس حاکی از این موضوع است که سودهای ۳۰درصدی صندوق‌ها دیگر جذابیت گذشته را ندارند و رشدهای اخیر را می‌توان برخاسته از افزایش انتظارات تورمی دانست.  بازار سرمایه به دلیل عقب‌افتادگی از تورم و جاماندگی از سایر بازارهای مالی، پتانسیل رشد را در دل خود نهفته دارد. از طرفی به دلایلی مانند عدم به رسمیت شناخته شدن بورس به عنوان بازاری کارآ و مولد توسط سیاستگذاران نمی‌توانیم انتظار رشد پرفشار از سوی بازار سرمایه داشته باشیم. او افزود: به نظر می‌رسد این بخش از بازار بیشترین فاصله ارزش اسمی سهام با ارزش جایگزینی این بخش از صنایع را داراست. همچنین افزایش نرخ ارز می‌تواند نوید مناسبی برای ارزش صادرات این شرکت‌ها باشد. این کارشناس بازار در پایان گفت: پیش‌بینی نمی‌شود بازار تا انتهای سال رشد چشمگیری داشته باشد و به نظر می‌رسد در هفته‌های پایانی سال از شیب رشد بازار کمی کاسته شود.