بورس چشم‌انتظار دلار

محرک‌های بورسی در ابهام

محمد خبری‌زاد، تحلیلگر بازار سرمایه، گفت:‌ معاملات در هفته‌ای که گذشت از لحاظ حجم و روند معاملاتی چنگی به دل نزد. یکی از دلایل آن تعطیلات متعدد وسط هفته بود که باعث شد بازار نیمه‌تعطیل باشد. یکی دیگر از دلایل این است که اخبار منتشرشده در بازار بیشتر جنبه سیاسی داشت و از توافقات احتمالی بین ایران و غرب خبر می‌داد. شدت این خبرها زیاد بود و در نتیجه باعث شد بازار سرمایه منتظر واکنش بازارها مخصوصا بازار دلار به این اخبار باشد. وی ادامه داد: روز پنجشنبه بالاخره دلار کف حمایتی ۵۰هزار تومان را شکست و به محدوده ۴۹هزار تومان رسید. حال باید دید این قیمت چقدر پایدار است. تا به اینجا اخباری که از مذاکرات منتشر شده به واقعیت منجر نشده و فقط در حد خبر بوده است. از طرفی چند روز پیش دو مقام غربی در مصاحبه‌های خود توافقات را به‌کلی رد کرده بودند. حال باید دید در واقعیت در بخش سیاسی کشور چه اتفاقی می‌افتد تا بعد بتوان اثر آن را روی بازار بررسی کرد.

وضعیت قرمز بانک صادرات و خودرو

خبری‌زاد بیان کرد: علاوه بر مسائل سیاسی در هفته گذشته دو اتفاق مهم دیگر هم افتاد که باعث شد مخصوصا روز چهارشنبه آخر وقت شدت عرضه در بازار بیشتر شود. یکی از آنها گزارش به‌شدت ناامیدکننده بانک صادرات بود؛ شرکت به ازای هر سهم ۲۵ ریال در شرکت اصلی سود شناسایی کرد و این رقم خیلی پایین‌تر از توقعات بازار بود، انتظار بازار ۱۰ برابر این عدد بود. در کنار این موضوع، گزارش شفاف‌سازی ایران خودرو نیز در کدال منتشر شد و بر اساس آن می‌توان گفت تقریبا بیش از ۲۰ همت تعدیل منفی سنواتی داد. ایران‌خودرو در گزارش ۹ماهه ۱۴۰۱ و گزارش سال ۱۴۰۰ خود درآمدی شناسایی کرده بود که از روز اول مورد انتقاد فعالان و تحلیلگران بازار بود.

این تحلیلگر بازار سرمایه اظهار کرد: به نظر می‌رسد بازار سهام در روزهای ابتدایی هفته جاری با چالش عرضه مواجه باشد و باید دید این عرضه‌ها جمع می‌شود یا خیر. از این جهت روند ابتدای هفته بسیار مهم است، چرا که هر دو نمادی که به آنها اشاره شد، یعنی خودرو و بانک صادرات، به نحوی لیدر صنایع خود محسوب می‌شوند. باید دید بازار با منفی شدن این دو سهم چگونه برخورد می‌کند و آیا می‌تواند منفی این دو سهم را جذب کند و تقاضا به این سمت می‌آید یا خیر. به نظر شنبه و یکشنبه پرچالشی داریم.

وی عنوان کرد: نکته مثبت برای بازار سرمایه نیز این بود که بازارهای جهانی مخصوصا در گروه فلزات هفته مثبتی را سپری کردند و خیلی از فلزات حدود ۵ تا ۱۰ درصد نسبت به انتهای هفته گذشته رشد قیمتی را تجربه کردند که این موضوع می‌تواند سهم‌های کامودیتی‌محور از جمله فلز، روی، فولاد، آلومینیوم و مس را تحت‌تاثیر قرار داده و کمک کند تا روند معاملاتی بهتری داشته باشند. اما به طور کلی فعلا انتظار رشد بازار نمی‌رود، چرا که روند حرکتی محرک‌های اصلی که مهم‌ترین آنها ارز است همچنان مبهم است. باید دید خبرهای سیاسی فقط خبردرمانی است یا کشور در حال رسیدن به توافقاتی با کشورهای غربی است که باعث آزادسازی منابع شده و فشار اقتصادی را از دوش اقتصاد برخواهد داشت.  خبری‌زاد گفت: به همین دلیل به نظر می‌رسد بازار در هفته جاری ابتدا روند منفی داشته باشد و به‌مرور از شدت منفی‌ها کاسته شود و بازار در ادامه به ثبات برسد. در هفته جاری با توجه به این اتفاقات انتظار رشد بازار سرمایه را نداریم، مگر اینکه تکلیف روند حرکتی دلار مشخص شده و به بالای ۵۰هزار تومان برگردد که در این صورت بازار روند مثبتی به خود خواهد گرفت.

هفته کم‌رمق برای بورس

علی عصاری، تحلیلگر بازار سرمایه، نیز در خصوص روند معاملاتی بازار سرمایه گفت: بازار سهام در هفته‌ای که گذشت روند بسیار متعادلی را پشت سر گذاشت. در هفته سوم خردادماه ارزش و حجم معاملات بسیار پایین بود و رقابت سطحی را در سهام شاهد بودیم. سهم‌های ریالی و خودرویی گزینه‌های خوبی برای سهامداری بودند اما مابقی سهام مخصوصا پالایشی‌ها در روز آخر واکنش منفی نشان دادند. وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه در شرایط باثبات بازار تاثیرگذار بود اما در اواخر هفته روند کاهشی دلار باعث شد شاهد ریزش در بازار باشیم. به نظر می‌رسد هفته آینده روند متعادل رو به منفی را در بازار سرمایه شاهد باشیم و این اتفاق را می‌توان نتیجه‌ای از روند رو به کاهش نرخ دلار و پایین آمدن ارزش معاملات دانست. به نظر من تک‌سهم‌ها می‌توانند رشد خوبی داشته باشند. چنانچه اتفاق خاصی بیفتد و شاهد ورود نقدینگی به بازار سرمایه باشیم می‌توان انتظار رشد بازار را داشت که با توجه به وضعیت دلار این موضوع بعید به نظر می‌رسد. بنابراین این هفته روند متعادل رو به منفی را شاهد خواهیم بود و اقبالی را روی تک‌سهم‌ها خواهیم داشت.