بنابراین قیمت فولاد داخلی ایران ارزان ترین قیمت فولاد در دنیا است اما سوال اینجاست که چه مکانیزمی برای رسیدن منافع این ارزان فروشی در بورس کالا به مردم در نظر گرفته شده است؟ وی افزود: امیدواریم با افزایش هماهنگی‌ها و اجرای منسجم شیوه‌نامه و دستورالعمل اجرایی آن‌که تمرکز اصلی را بر عرضه حداکثری محصولات نهایی در بورس کالا و افزایش نظارت‌ها تا رسیدن محصولات فولادی به مصرف‌کنندگان نهایی گذاشته، فاصله کنونی بین قیمت بورس کالا و کف بازار که نصیب دلالان شده است، کاهش یابد و منافع زنجیره فولاد به تولیدکنندگان واقعی و سهامداران آنها و نهایتا مردم برسد.

خلیفه سلطانی در مورد ضریب قیمت پایه فولاد در بورس کالا هم گفت: مطابق شیوه‌نامه ستاد اقتصادی دولت، این ضریب ۸۰ درصد قیمت جهانی تعریف شده که فولادسازان هم در حال اجرای آن هستند. اما فارغ از هرگونه تغییرات در ضرایب، مهم‌ترین دغدغه همه ارکان زنجیره فولاد، اجرای هماهنگ و منسجم شیوه‌نامه و رسیدگی به مسائل واحدهای تولیدی در اجرای آن است.

وی خاطرنشان کرد: به‌طور مثال اگر قرار است با فراوانی عرضه شمش در بورس کالا قیمت مقاطع فولادی هم کاهش یابد، باید مکانیزم تامین مواد اولیه فولادسازان القایی که بیش از ۵۰ درصد نیاز بازار داخلی را تامین می‌کنند، به‌طور جدی تعریف و اجرایی شود.

دبیر انجمن فولاد با تاکید بر همراهی فولادسازان گفت: مساله مهم دیگر وضعیت بغرنج تیک‌های صادراتی است که برای همه شرکت‌های صادرکننده در همه حلقه‌های زنجیره فولاد تبدیل به یک مانع صادراتی شده و لازم است به این موضوع هم به‌طوری فوری و جدی رسیدگی شود تا شرکت‌ها بتوانند برای صادرات ماه‌های آینده خود برنامه‌ریزی کنند.

به گفته وی، یک موضوع جدی دیگر که نیازمند اتخاذ تصمیم و اقدام فوری است، مسائل عدیده شرکت‌های تولیدکننده ورق‌های فولادی برای خرید مواد اولیه و عرضه در بورس کالا است، از این رو انتظار داریم وزارت صمت با رویکرد اجرایی و عملیاتی این موضوعات اصلی را دنبال کند و انجمن هم همچون همیشه، آماده هرگونه همراهی در راستای اجرای به‌موقع و موثر این شیوه نامه است.

وی در تشریح موضع انجمن تولیدکنندگان فولاد پیرامون تنظیم بازار فولاد نیز تصریح کرد: موضع انجمن فولاد در این خصوص همواره بر دو اصل اساسی استوار بوده است: اول رسیدن محصولات فولادی با قیمت منصفانه به مردم که یکی از راهکارهای آن عرضه حداکثری محصولات نهایی در بورس کالا است که البته شرایط بورس کالا نیز باید به‌طور جدی تسهیل شود.

خلیفه سلطانی تصریح کرد: از سوی دیگرصادرات هدفمند در طول زنجیره فولاد است که ارزآوری بیشتر برای کشور و پتانسیل‌های صادراتی هر حلقه و حتی هر شرکت باید مورد توجه جدی قرار گیرد که در این خصوص هم مطالعه کارشناسی مفصل انجام شده و به وزارت صمت هم پیشنهاد داده‌ایم.

دبیر انجمن فولاد خاطرنشان کرد: برای تحقق این دو هدف مهم لازم است حتما سیاست‌گذاری برای بازار داخلی و صادراتی فولاد به‌طور جداگانه و با مقررات خاص خود انجام شود. حتی اگر قرار به عرضه همه فروش داخلی فولاد در بورس کالا است، لازم است چنین تفکیک فرآیندی هم در بورس کالا تعریف شود. همچنین لازم است سامانه جامع تجارت هم با قدرت و فراگیری بیشتری فعالیت کند تا نیمه تاریک بازار فولاد در مسیر بعد از بورس کالا تا رسیدن به مردم شفاف شود.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند