در این میان محمود گودرزی، معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران در گفت‌وگو با «دنیای بورس» از قطعیت عرضه اولیه شستا در چهارشنبه ۲۷ فروردین خبر داد. البته تا لحظه نگارش این خبر اطلاعیه رسمی این عرضه اولیه روی سایت شرکت بورس قرار نگرفته است.

۹ هلدینگ بزرگ شامل سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه‌گذاری دارویی تامین، سرمایه‌گذاری سیمان تامین، سرمایه‌گذاری صدر تامین، سرمایه‌گذاری صبا تامین، سرمایه‌گذاری صنایع عمومی تامین، رایتل، سرمایه‌گذاری توسعه انرژی تامین و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان هلدینگ‌های تابعه آن قرار گیرند و از هر نظر یک غول اقتصادی به‌شمار می‌رود. این شرکت با سرمایه ۸هزار میلیارد تومان دارای بیش از ۴۴هزار نفر پرسنل است.

در پرتفوی این شرکت سرمایه‌گذاری ۱۸۷ شرکت مدیریتی به چشم می‌خورد که ۸۲ شرکت آن بورسی به‌شمار می‌روند و از این نظر یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های اقتصادی بازار سرمایه است که به تنهایی ابعادی بیش از سه شرکت هلدینگ غدیر، امید و صندوق بازنشستگی دارد.

عرضه شستا مورد تاکید رئیس‌جمهور است

یک عضو شورای‌عالی بورس در رابطه با عرضه سهام شستا گفت: شستا به‌دلیل پرتفوی عظیمی که از شرکت‌های متنوع دارد، یک رکن اقتصادی کشور است و عرضه این سهام اتفاق بزرگی را رقم خواهد زد. شاهین چراغی با اشاره به اینکه عرضه شستا خواست و مورد تاکید رئیس‌جمهور بوده است، تاکید کرد: سال‌هاست که مقاومت در مدیران میانی شستا مانع از واگذاری‌ها در این بنگاه بزرگ بوده و حالا با تاکیدات رئیس‌جمهوری این روند تسریع شد تا شستا در یک قدمی بورس قرار گیرد.

وی اظهار امیدواری کرد: با عرضه شستا و شفافیتی که با ارائه اطلاعات و رصد سهامداران ایجاد خواهد شد، شاهد تغییر در ماهیت این هلدینگ هم باشیم تا این عرضه صرفا یک تامین مالی برای دولت نباشد. این درحالی است که بازار سرمایه در شرایط کنونی در انتظار عرضه اولیه بنگاه‌هایی پربازده است و شستا می‌تواند هدایتگر این نقدینگی بازار باشد. این عضو شورای‌عالی بورس به مدیران شستا توصیه کرد: افزایش سهام شناور آزاد به‌عنوان یک رویکرد جدید در شستا مدنظر باشد تا به‌صورت عملیاتی و کارآتر در این هلدینگ و شرکت‌های زیر مجموعه فعالیت شود. چراغی با اشاره به عرضه‌های اولیه در زیرمجموعه‌های شستا در سال‌های گذشته تاکید کرد: روند عرضه‌های عمومی شستا به‌دلیل بحران مدیریتی در دوره‌های قبلی با حاشیه‌های فراوانی مواجه بود؛ اما اکنون که با تاکید رئیس‌جمهور و همت وزیر اقتصاد و وزیر کار این سهام در آستانه عرضه اولیه در بازار قرار گرفته باید از این فرصت برای بازنگری در پرتفوی این شرکت بهره برد.

وی تاکید کرد: خروج از بنگاه‌های کوچک و صنایع حاشیه‌ای از موضوعاتی است که به شدت باید مورد توجه شستا باشد؛ این بنگاه اقتصادی با در اختیار داشتن هلدینگ‌های بزرگ نباید با چالش‌های متعدد از مسیر اصلی خود خارج شود. چراغی با اشاره به توانمندی‌های شستا تاکید کرد: این شرکت باید با تمرکز در بنگاه‌های پربازدهی که دارد در طرح‌های توسعه‌ای کشور که در حوزه‌های تخصصی این بنگاه است، حضور یابد. در همین حال مدیران این بنگاه باید با بهره‌گیری از نظرات کارشناسی نسبت به پاسخگویی به تقاضای خرید موجود در بازار پاسخ دهند. این عضو شورای‌عالی بورس ادامه داد: همان‌گونه که در عرضه اولیه صبا تامین شاهد بودیم، بازار سرمایه شرایط بسیار خوبی به لحاظ نقدینگی دارد که می‌توان شرکت‌های متعددی را در آن به‌صورت نقد و مزایده یا عرضه اولیه واگذار کرد و شستا باید از این فرصت بهره‌مند شود.

حساسیت‌های غول بازار در روی تابلو

همچنین یک عضو انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای در این خصوص گفت: پذیرش و در ادامه عرضه سهام شستا از چند نظر دارای اهمیت است؛ نخست تحقق وعده رئیس‌جمهوری در رقابت‌های دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری مبنی بر واگذاری تصدی‌گری دولتی است هر چند با گذشت یک‌سال و نیم هنوز مساله واگذاری مدیریت بنگاه‌های دولتی و وابسته به دولت محقق نشده است و واگذاری بخشی از سهام آن می‌تواند کارنامه دولت را در این بخش پر کند.  همایون دارابی افزود: در همین حال با عرضه اولیه شستا راه شفاف‌سازی و نظارت عمومی بر این مهم‌ترین دارایی شاغلان و بازنشستگان کشور باز می‌شود؛ هر چند سال‌ها طول خواهد کشید تا تغییر مدیریت و حضور مدیران غیردولتی در این شرکت رخ بدهد اما با حضور سهامداران جز موضوع نظارت و بهبود عملکرد این هلدینگ عظیم که از پالایشگاه تا دامداری را اینک در خود دارد تقویت خواهد شد و انتظار می‌رود در آینده بیشتر به مساله بهینه‌سازی پرتفوی شرکت توجه شود. دارابی تاکید کرد: حضور شستا در بورس به روابط میان بازار سرمایه و این هلدینگ بزرگ خواهد افزود؛ هم اکنون نیز نزدیک ۹۰هزار میلیارد تومان ارزش بازار در ۴هلدینگ تاپیکو، تیپیکو، صبا و تاصیکو قرار دارد و سهامداری شستا در شرکت‌های خارج از این ۴هلدینگ نیز بسیار بالاست. از این رو با پذیرش شستا در بورس نقش این هلدینگ در بازار سرمایه افزایش خواهد یافت و عملا غول بازار در روی تابلو حساسیت بیشتری به تحولات بازار سرمایه خواهد داشت.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
371 نفر این پست را پسندیده اند