وی ادامه داد: ظرف یک یا دو ماه آینده سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر هم در این صنعت وارد بورس می‌شود. در حال حاضر صورت‌های مالی این شرکت بررسی و موضوع در جلسه هیات پذیرش مطرح شده است. نوروزی با اشاره به فرآیند پذیرش شرکت‌ها در بورس تهران گفت: بخشی از فرآیند پذیرش در بورس وابسته به اقداماتی است که شرکت‌های متقاضی ورود به بورس انجام می‌دهند. اگر از طرف شرکت متقاضی عزمی برای ارائه مدارک مورد نیاز هیات پذیرش به بورس وجود نداشته باشد قاعدتا از سمت شرکت بورس نمی‌توان در پیگیری پذیرش شرکت تسریع صورت گیرد. معاون ناشران و اعضای بورس اوراق بهادار تهران اضافه کرد: معمولا سعی می‌شود با شرکت‌هایی که اطلاعات مورد نیاز خود را برای هیات پذیرش تکمیل می‌کنند تعامل بیشتری ایجاد و در فرآیند تکمیل اطلاعات کمک شود.

نوروزی با تاکید بر اینکه برای پذیرش و عرضه سهام شرکت‌ها، باید مدارک خود را به‌طور کامل ارائه کرده باشند، افزود: با جلسات مداوم که در زمان‌بندی‌های مشخصی می‌گذاریم، پیگیری می‌شود تا بتوانیم شاهد عرضه حداقل ماهی یک شرکت در سال ۱۳۹۸ باشیم. اگر شرکت‌های بیشتری هم اعلام آمادگی کنند این ظرفیت از طرف شرکت بورس به لحاظ توان کارشناسی و تخصیص زمان برای پرونده شرکت‌ها به مقدار کافی وجود دارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا معافیت مالیاتی بیشتر می‌تواند انگیزه‌ای برای شرکت‌های خارج از بازار سرمایه ایجاد کند که بورسی شوند، گفت: با تعریف ساختارهایی که منجر به شفاف‌سازی بیشتر شود و امکان فرار مالیاتی کمتر شود، تفاوت معنی‌داری که در مالیات شرکت‌های بورسی و غیربورسی ایجاد می‌شود، می‌توان انگیزه ایجاد کرد. مخصوصا برای شرکت‌هایی که مبلغ قابل‌توجهی مالیات پرداخت می‌کنند، دو تا سه درصد معافیت مالیاتی هم رقم قابل توجهی خواهد بود.

نوروزی ادامه داد: ولی واقعیتی که در بحث ورود شرکت‌ها به بورس وجود دارد این است که بورس جایی برای ایجاد نقدشوندگی دارایی مالی (سهام) شرکت‌هاست؛ بنابراین نمی‌شود این مفهوم را تا این حد پایین آورد که صرفا معافیت مالیاتی بخواهد انگیزه شرکت‌ها برای ورود به بورس شود. البته معافیت مالیاتی هم یکی از انگیزه‌های شرکت‌ها است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند