معامله‌گران روز گذشته در گروه واسطه‌گری مالی در انتظار عرضه اولیه نماد تامین سرمایه لوتوس پارسیان بودند. انتظار می‌رود امروز (چهارشنبه) این عرضه با استقبال عمده‌ای مواجه شود.در گروه بانکی، یک مقام مسوول زمزمه افزایش سرمایه بانک تجارت را تایید کرد و گفت: به دلیل زیان انباشته سنگین، برنامه افزایش به احتمال زیاد ۴۰۰ درصدی سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها طی دو ماه آخر سال نهایی شود. در این رابطه، یک مقام مسوول به بورس‌پرس گفت: «وتجارت» به دلیل زیان انباشته سنگین و حدود ۱۱ هزار میلیارد تومانی و لزوم خروج از استفاده از فرصت معافیت مالیاتی ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها، در نظر دارد برنامه افزایش سرمایه به احتمال زیاد ۴۰۰ درصدی را در همین دو ماه آخر سال نهایی و در صورت دریافت مجوز سازمان بورس، اقدام به برگزاری مجمع فوق‌العاده کند.

وی ادامه داد: برهمین اساس، از سه ماه پیش مقدمات ارزش‌گذاری دارایی‌ها شامل زمین، ساختمان و کل سرمایه‌گذاری‌ها را فراهم کرده و ارزش‌گذاری بخش املاک را به پایان رسانده و عددی هم به حسابرس اعلام شده که در حال بررسی بوده و احتمالا طی یکی دو روز آینده اعلام خواهد شد.در گروه تجهیزات مپنا از برنامه افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از محل سود انباشته خبر داد و با رشد قیمت روبه‌رو‌ شد. بر این اساس، «رمپنا» در‌صدد است از محل سود انباشته سرمایه فعلی را به ۳ هزار میلیارد‌تومان برساند. این تامین مالی در صورت موافقت سازمان بورس با هدف بهره‌مندی از مزایای معافیت مالیاتی منظور شده به طرح‌های افزایش سرمایه و جلوگیری از فروش نقدینگی اعمال خواهد شد.

در گروه معدنی، دیروز میدکو شاهد آغاز رسمی بهره برداری دو کارخانه خود بود. دیروز کارخانه گندله بوتیا و فولاد بردسیر با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید. کار ساخت گندله‌سازی بوتیا از اردیبهشت سال ۹۴ آغاز و در تیر سال جاری به اتمام رسید و محصول آن گندله سنگ آهن است که از معادن داخل استان و استان‌های همجوار تامین می‌شود. ظرفیت سالانه تولید کارخانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است و برای احداث آن ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است. با بهره برداری از این طرح‌ برای ۳۰۰ نفر به‌طور مستقیم و حدود ۳ هزار و ۵۰۰ نفر به‌صورت غیر‌مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود. از جمله محصولات کارخانه فولاد بوتیای ایرانیان (میدکو) در کرمان محصولات شمش آهن، گندله و آهن فولادی است. همچنین پروژه ملی فولادسازی بردسیر با تولید سالانه یک میلیون تن محصول شمش فولادی پس از پنج سال عملیات اجرایی به بهره برداری رسید. این کارخانه دارای یکی از بزرگ‌ترین جرثقیل‌های حمل ذوب در مقایسه با پلنت‌های مشابه، استفاده از اتوماسیون و کنترل سطح ۲، دارای پلنت FTP برای کاهش آلایندگی زیست محیطی، اجرای سازه سالن ذوب با وزن ۲۰ درصد کمتر از نمونه‌های مشابه و تامین تجهیزات با آخرین تکنولوژی دنیا است. در گروه معدنی جدیدترین قیمت سنگ‌آهن وارداتی خلوص ۶۲درصد در بازار چین در ثبات بوده است. قیمت‌ها از نظر خریداران بالاست از این رو سیاست احتیاط در پیش گرفته‌اند. به گزارش فولاد ایران، آخرین قیمت ۷۵.۹۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شده که جمعه اخیر تاکنون تغییری نداشته است. هفته‌های اخیر تناژ سنگ‌آهن وارد شده به بنادر چین بیشتر شده از طرفی به تدریج جو تعطیلات سال نو چین جدی‌تر می‌شود و تمایل به خرید کمتر. در این بین فروشنده‌های سنگ آهن نیز تمایلی به کاهش قیمت نشان نمی‌دهند؛ چون بازار انتظار دارد تقاضا پس از تعطیلات فوریه در چین بالاتر برود. در گروه سلولزی دیروز کارتن ایران دست به شفاف‌سازی تحولات شرکت زد. بر اساس این شفاف‌سازی در مورد پروژه ساختمانی شرکت آمده است با توجه به پیگیری‌های انجام شده خوشبختانه مجوز فاز ۲ و ۳ پروژه با مشخصات ذیل دریافت و مهلت اعتبار دستور نقشه فوق‌‌الذکر ۶ ماه است. مساحت هر یک از زمین‌ها طبق سند ۵۳۳۰ متر مربع و مساحت اصلاحی ۵۱۰۳ متر مربع است که یا باید شهرداری مابه‌التفاوت این زمین را به نرخ روز با قیمت کارشناسی رسمی دادگستری پرداخت نقدی کند یا اینکه از محل عوارض صدور جواز کسر کند.  در مجموع بازار دیروز بازاری متعادل و مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به رقم ۵۴۴میلیارد تومان و در فرابورس به ۵۷۰میلیارد تومان بالغ شد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس