گروه بورس- علیرضا باغانی: شرکت ملی صنایع مس ایران یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حاضر در بورس تهران عصر روز شنبه در تهران مجمع عمومی به طور فوق‌العاده برگزار کرد تا طی آن محمدهادی اردبیلی همزمان با پست مدیرعاملی به عنوان رییس هیات‌مدیره «فملی» انتخاب شود. به گزارش خبرنگار ما، حاضران این مجمع ۹۴درصد بودند و این میزان حضور صاحبان سهام برای تصمیم‌گیری در رابطه با انتصاب همزمان مدیرعامل به عنوان رییس هیات‌مدیره کافی بود، چرا که تصدی همزمان دو پست مزبور، نیاز به سه چهارم آرای حاضر در مجمع دارد.

ریاست این جلسه بر عهده دکتر ایرج اکبریه بود، ضمن اینکه عباس بحرینی‌نژاد به نمایندگی از سرمایه‌گذاری مس و مرتضی علی‌اکبری به نمایندگی از سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در مقام ناظر، رییس مجمع را همراهی می‌کردند. در مجمع عمومی فوق‌العاده مس که با دستور جلسه انتخاب اعضای هیات‌مدیره برگزار شد، محمدهادی اردبیلی، نخستین مدیرعامل مس پس از پیروزی انقلاب به بازخوانی پرونده بهره‌برداری از این شرکت بزرگ پرداخت.

وی افزود: در زمانی که مدیر عاملی مس به من تحویل داده شده بود، هنوز کارهای ناتمامی تا راه‌اندازی پروژه بود، به طوری که آمریکایی‌ها هنگام ترک پروژه به ما گفتند و نوشتند که شما نمی‌توانید پروژه مس را تمام کنید.

به گفته وی، اما با توجه به تجربه‌ای که من و همکارانم در ذوب‌آهن داشتیم و از آنجا که با مقوله تعمیرات که از سوی روسی‌ها رواج داشت آشنا بودیم، توانستیم راه‌اندازی پروژه را ادامه دهیم.

اردبیلی با بیان این که آمریکایی‌ها در بهره‌برداری از چنین پروژه‌هایی به تعویض قطعات معتقد بودند اما قطعات به ما نمی‌دادند، گفت: ما سیستم روسی‌ها را که تعمیرات بود در پروژه مس در پیش گرفتیم و خوشبختانه پرسنل ما نیز با چنین روش کاری آشنا بودند و تحریم‌ها نتوانست در راه‌اندازی پروژه خللی وارد کند و بعد از آنکه موفق به راه‌اندازی پروژه شدیم، آمریکایی‌هایی که گفته بودند شما نمی‌توانید پروژه را تمام کنید به ما از طریق فاکس نامه‌ای زده و این اتفاق بزرگ را تبریک گفتند.

وی گفت: در آن شرایط آمریکایی‌ها از ما تقاضای مولیبدن کردند و ما در ازای آن توانستیم برخی از قطعات مورد نیاز پروژه را از آمریکایی‌ها بگیریم.

مدیر عامل «فملی» در پایان، آینده شرکت مس را با توجه به شرایط قیمت‌های جهانی و طرح‌های توسعه مناسب ارزیابی کرد.

پس از اظهارات مدیرعامل «فملی»، سهامداران در اظهاراتی خواستار ارائه گزارش‌های مکرر از سوی مس به غیر از گزارش‌های ۳ماهه، ۶ماهه و ۹ماهه شدند که در این شرایط دکتر اکبریه رییس، جمع از مسوولان شرکت خواست تا اطلاعات مورد نیاز سهامداران را به موقع تهیه و در اختیار آنان قرار گیرد.

وضعیت پیش‌بینی سود سال ۸۶ و ۸۷ شرکت نیز از دیگر سوالات سهامداران حاضر در مجمع بود که مجدآبادی مدیرمالی شرکت در پاسخ به این پرسش‌ها گفت: ما EPS سال ۸۶ را محقق خواهیم کرد.

دکتر اکبریه، رییس مجمع مس و مشاور وزیر صنایع نیز در برابر پرسش‌های سهامداران درباره وضعیت معدن مس و افزایش حقوق دولتی معادن گفت: در سال ۸۷ به هیچ‌وجه درباره حقوق دولتی معادن مس و سنگ‌آهن افزایش نرخی صورت نخواهد گرفت، ضمن اینکه پروانه معدن مس تا ۱۵ سال دیگر متعلق به خود شرکت است.

رییس مجمع شرکت ملی صنایع مس درباره عرضه سهام «فملی» در مالزی گفت: مجوز عرضه سهام شرکت در بورس مالزی از سوی بورس اوراق بهادار گرفته شده است، اما برنامه ما این است که همه سهامداران اعم از حقیقی و حقوقی از عرضه سهام شرکت در بورس منتفع شوند. وی درباره قیمت احتمالی این عرضه گفت: «پی برای» جهانی مس رقمی معادل عدد ۱۲ است، بنابراین به طور قطع سهام مس در بورس مالزی قیمت خوبی خواهد خورد. وی درباره سیاست تقسیم سود مس در مجمع عمومی عادی سالانه و احتمال تقسیم سود بالاتر از ۵۰درصد از EPS تحقق‌یافته گفت: حداقل سود تقسیمی در مجمع فملی ۵۰درصد خواهد بود. در مجمع عمومی به طور فوق‌العاده شرکت مس ایران که عصر روز شنبه در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد محمدهادی اردبیلی با کسب سه‌چهارم آرای حاضر در مجمع همزمان با تصدی پست مدیر عاملی به عنوان رییس هیات مدیره این شرکت بزرگ بورسی انتخاب و معرفی شد.