• هدف‌گذاری برای ١٢ هزار میلیارد تومان فروش

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت فولاد مبارکه اصفهان روز چهارشنبه ۲۸ تیر در سالن اجتماعات نگین نقش جهان اصفهان با حضور صاحبان بیش از ۹۰ درصد سهام برگزار شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» در این مجمع، پس از انتخاب هیات رئیسه، دکتر بهرام سبحانی، مدیر عامل شرکت فولادمبارکه اصفهان با ارائه گزارش فعالیت هیات مدیره به مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام گفت: سرمایه‎گذاری‎های مستقیم و غیرمستقیم در زنجیره ارزش تولید فولاد انجام شده که جمع درآمد حاصل از فروش محصولات در سال ۹۵ حدود ۱۰ هزار و ۱۰۸میلیارد تومان و جمع درآمد ناشی از سرمایه‎گذاری در سهام شرکت‌ها معادل ۱۹۰ میلیارد تومان بوده است.

 • تلاش «ذوب» برای کاهش هزینه‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت ذوب آهن اصفهان با حضور صاحبان بیش از ۷۶ درصد سهام برگزار شد. در این مجمع گزارشی از بازرس قانونی، سهامدار عمده و گزارش حسابرس رسمی شرکت قرائت شد که حاکی از بهبود فضای کسب و کار، افزایش قیمت شمش و کنترل گردش انبار قطعات و تجهیزات، تهاتر بدهی‌های معوق شرکت و ارائه صورت‌های مالی تلفیقی برای نخستین بار بود. در همین حال این مجمع با حاشیه‌هایی از جمله نارضایتی سهامداران خرد از رفتار سهامداران عمده در بازار و خواسته‌های بازنشستگان برای گزارش محاسبات بیمه دوره بازنشستگی همراه بود.

 • بیشترین رشد آیفکس در یک ماه

  آخرین روز معاملاتی هفته جاری در حالی برای بازار فرابورس ایران به پایان رسید که شاخص کل این بازار با افزایش ۴/ ۸واحدی (معادل ۹/ ۰ درصد) به پله ۴/ ۹۲۰ واحدی رسید. بر این اساس آیفکس بیشترین رشد را از ۳۰ اردیبهشت تجربه کرد. به ترتیب نمادهای «زاگرس»، «میدکو»، «بمپنا»، «ارفع»، «دماوند»، «خراسان» و «بکهنوج» تا سقف حداکثر ۷/ ۲ واحد تاثیر مثبت بر آیفکس داشتند. بر این اساس معاملات چهارشنبه فرابورس با دادوستد ۱۷۲میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از یک هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال به پایان رسید. از مجموع حجم و ارزش کل معاملات، بازارهای اول و دوم نقل و انتقال افزون بر ۹۷ میلیون سهم به ارزش ۲۹۴ میلیارد ریال را تجربه کردند.

 • پالس منفی از فصل مهم بورس

  گروه بورس- سلیمان کرمی: پس از ثبت رشدهای حباب‌گونه سال ۹۲ و رسیدن بازدهی بازار سهام از ابتدای آن سال به بیش از ۱۳۵ درصد در میانه دی ماه، بیش از ۲۰ ماه از روند نزولی قیمت‌ها در این بازار می‌گذرد. ‌ نگرانی از افت قیمت‌های جهانی و ابهامات مذاکرات هسته‌ای، مسیر کاهشی بازار سهام را تشدید کرد. با این حال، فصل مجامع را می‌توان مهم‌ترین زمان بررسی کارنامه سودآوری شرکت‌ها در یک سال مالی دانست. کارنامه امسال شرکت‌های بورسی کاملا بر نامناسب بودن سودآوری‌ها تاکید می‌کند.

  مشکل جدی بانک‌ها، عدم ارائه صورت‌های مالی از سوی شرکت‌های پالایشی، وجود انباشت در شرکت‌های کالایی مانند سیمان و خودرو، استعفای مدیرعامل مخابرات چند روز قبل از تشکیل مجمع سالانه و همچنین کاهش سودآوری شدید شرکت‌های گروه فلزات اساسی از جمله مواردی است که کارنامه را تیره می‌کند.

 • راه‌اندازی نخستین صندوق تامین مالی پروژه ایران

  بنگاه‌های اقتصادی - مهتاب رحمتعلی: مدیر‌عامل تامین سرمایه امین از راه‌اندازی نخستین صندوق پروژه ایران به ارزش ۴ هزار میلیارد ریال خبر داد.

  علی سنگینیان در این خصوص گفت: این صندوق به منظور تامین مالی ساخت یکی از نیروگاه‌های شرکت مپنا راه‌اندازی شده و واحدهای آن تا یک ماه آینده عرضه خواهد شد. وی همچنین از عرضه یک هزار میلیارد ریال اوراق سلف استاندارد نفت کوره و عرضه ۵ هزار میلیارد ریال اوراق سلف استاندارد متانول توسط تامین سرمایه امین خبر داد و افزود: این اوراق به درخواست شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی عرضه می‌شود.

 • تاپیکو به دنبال جذب سرمایه خارجی در پروژه سیراف و آناهیتا

  گروه بنگاه‌ها: میرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری نفت، گاز و انرژی تامین (تاپیکو) با اشاره به توافقات هسته‌ای و تغییر فضای بین‌المللی، از برنامه ریزی این شرکت برای جذب سرمایه‌گذاری و شرکای خارجی در پروژه‌های این شرکت خبر داد و اظهار کرد: مجموعه تاپیکو برای جذب سرمایه‌گذار خارجی در اجرای پروژه‌های سیراف، فن‌آوران ۲ و آناهیتا اعلام آمادگی می‌کند.

  محمود شیری در حاشیه نمایشگاه تامین اجتماعی، سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار در جمع خبرنگاران، افزود: در زمان حاضر سرمایه‌گذارانی از آفریقای جنوبی و کویت آمادگی خود را برای شراکت در طرح‌های تاپیکو اعلام کرده‌اند.

 • چهار دریچه امید صنعت دارو

  گروه بورس - زهرا رحیمی: گروه دارویی یکی از ۳۷ صنعت فعال بورسی با در اختیار داشتن ۱۸/ ۳ درصد از ارزش کل بازار یکی از گروه‌های پر اهمیت بازار سهام به شمار می‌رود. در حالی که شاخص کل بورس از ابتدای سال تا کنون با رشد ۷۹/ ۶ درصدی مواجه بوده اما شاخص گروه دارویی در این مقیاس زمانی از بازدهی ۷/ ۱۸ درصدی برخوردار بوده است که به‌زعم کارشناسان نشان‌دهنده پتانسیل بالای این صنعت در بازار سهام است.

  در این گزارش به بررسی صورت‌های مالی سه ماهه شرکت‌های دارویی که سال مالی آنها منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۹۴ است، پرداخته شده و در ادامه نیز تحلیل آینده این صنعت در شرایط پسا تحریم از منظر یکی از کارشناسان بازار سهام آورده شده است.

 • در هفته پیش صورت گرفت افت شاخص‌ها در بورس تهران

  در هفته گذشته، ۲ میلیارد و ۵۳۷ میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش چهار هزار و ۹۲۳ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار خریداری شد. به گزارش «سنا»، تعداد ۵۴ هزار و ۲۶۰ خریدار در این هفته، اقدام به دادوستد در ۱۸۸ هزار و ۵۷۵ دفعه معاملاتی کردند که از نظر تعدادی در قیاس با هفته پیش از آن، ۸۰ درصد رشد داشت که عمده این رشد به علت بیشتر بودن تعداد روزهای معاملاتی هفته گذشته بوده است.

  در این مدت، تمامی معاملات به‌صورت خرد و بلوک انجام شد. نگاهی به آمار معاملات هفته ماقبل نشان می‌دهد، حجم و ارزش معاملات در هفته منتهی به هفتم مرداد ماه، به ترتیب ۳۷ و ۲۸ درصد کاهش داشته است.

 • فروش سهام فقط در شرایط اضطرار صورت می‌گیرد

  برای بهینه‌سازی پرتفوی تامین اجتماعی برنامه داریم اما رویکرد فروش سهم فقط برای تامین منابع مالی جز در شرایط اضطرار در دستور کار ما نیست.

  به گزارش «سنا»، نایب رئیس هیات مدیره تامین اجتماعی با حضور در تحریریه سنا، ضمن بیان مطلب فوق درباره معاملات بورسی این سازمان گفت: یک بخشی از سهم‌هایی که بابت دیون توسط دولت به ما پرداخت شده است در دولت قبل خریداری شده و در سبد بهینه سازمان نیست، بنابراین به دنبال بهبود پرتفوی سازمان هستیم.

  علی حیدری با تاکید بر زیانده بودن برخی شرکت‌های تامین‌اجتماعی خاطر‌نشان کرد: مجموعه‌ای از شرکت‌های ریز و درشت از دامداری‌های کوچک تا شرکت‌های بزرگ نفتی در پرتفوی سازمان وجود دارند که باید در جهت بهینه‌سازی آن اقدامات لازم صورت گیرد که این کار به‌طور مدام انجام می‌شود اما برای رسیدن به این هدف سازمان تامین اجتماعی به‌طور قطع موجب تخریب بورس نخواهد شد.

 • اوراق بدهی برای اولین بار با قیمت شناور معامله شد

  گروه بنگاه‌ها: با شناور شدن قیمت اوراق مشارکت شهرداری مشهد با نماد مشهد۹۶۱۲ در بازار فرابورس ایران، برای اولین بار امکان تعیین نرخ سود بر مبنای عرضه و تقاضای واقعی در بازار به وجود آمد.

  به این ترتیب با حمایت‌های سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت فرابورس ایران، شروع به کار بازار بدهی ایران کلید زده شد. این اقدام تامین سرمایه کاردان بر اساس شیوه بازارگردانی مبتنی بر حراج طراحی شده که در آن بازارگردان متعهد به ورود سفارش خرید و فروش در سامانه معاملات به‌طور هم‌زمان است.

  بنابراین، عرضه‌ها و تقاضاهای موجود در بازار به‌طور هم‌زمان از سوی بازارگردان تا سقف تعهدات بازارگردان پاسخ داده می‌شود.

 • تامین مالی بورسی در دوره‌های رونق و رکود

  گروه بورس- محبوبه مغانی: با آغاز رونق بازار سهام از ابتدای سال ۹۲ و پررنگ شدن رشد شاخص بورس تهران در رسانه‌های دیداری، شنیداری و مکتوب، بسیاری از سرمایه‌ها از بازارهای رقیب به سودای کسب سود، به بازار سرمایه وارد شدند. در میان هجوم سرمایه‌گذاران ناآگاه به بازار سهام تاکید مسوولان این بازار در استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و انواع اوراق با درآمد ثابت نظیر اوراق مشارکت، بورس تهران تا نیمه دی‌ماه ۹۲ از بازدهی ۱۳۵ درصدی در برابر بازارهای رقیب خود برخوردار شد. اما به یکباره با وارد شدن ضربه‌ای به پیکره بازار در پی اتخاذ برخی از تصمیمات اقتصادی، این بازار در برابر بازارهای پول، ارز و مسکن عقب نشینی کرد که تغییر این رویه با کاهش بازدهی ۳۰ درصدی این بازار از بهمن ۹۲ تا پایان سال گذشته به نمایش گذاشته شد.

 • عرضه هلدینگ سلولزی در دستورکار تاپیکو

  معاون مالی و اداری شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) گفت: عرضه هلدینگ سلولزی در سال ۹۴ به بازار سرمایه در دستورکار این شرکت است. وحید باقری در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» در بیان دلایل اینکه تاپیکو در ۹ ماهه سال‌جاری، ۱۹ ریال زیان شناسایی کرده است، اظهار کرد: شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها عمده درآمد خود را از محل سود شرکت‌های زیرمجموعه محقق می‌کنند و اکثر شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ سود پیش‌بینی‌شده خود را در ۳ ماهه آخر سال محقق می‌کنند.

  وی تاکید کرد: مجموعه تاپیکو سود اعلام‌شده برای هر سهم را در سه ماهه آخر سال محقق خواهد کرد.

 • موافقت اصولی سازمان بورس با تاسیس صندوق زمین و ساختمان مسکن

  گروه بنگاه‌ها: سازمان بورس و اوراق بهادار با تقاضای شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن درخصوص تاسیس صندوق زمین و ساختمان موافقت کرد و به زودی شاهد پذیرش و عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق مزبور در فرابورس ایران خواهیم بود. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مسکن با اعلام این خبر گفت: زمین و پروانه پروژه متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال‌غرب (یکی از شرکت‌های تابعه شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن) است. این پروژه در شهرک رشدیه تبریز و با هدف تامین مسکن اقشار متوسط جامعه تعریف و طراحی شده است.

  مهندس معزی در بیان مزایای این صندوق‌ها به امکان سرمایه‌گذاری پروژه‌های ساختمانی با حداقل سرمایه، تامین مالی به موقع پروژه‌ها و تامین مسکن اقشار متوسط جامعه اشاره کرد.

 • تشریح برنامه‌های سپرده‌گذاری مرکزی

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران تقسیم ۱۲۰ ریال سود به ازای هر سهم سال ۹۳ را تصویب کرد. به گزارش خبرنگار ما در این مجمع که با حضور ۷۴ درصد سهامداران شرکت برگزار شد صورت‌های مالی سال ۹۳ به تصویب رسید. مدیرعامل این شرکت در مجمع مزبور با ارائه گزارشی از عملکرد هیات مدیره به سوالات سهامداران پاسخ داد.

  حامد سلطانی‌نژاد با اشاره به غیرکاغذی کردن صدور گواهینامه‌ها گفت: در سال گذشته ۱۱ میلیون برگ گواهینامه الکترونیک در بازار سرمایه صادر شد. وی سپرده‌گذاری مرکزی را از نهادهای پشتیبان بازار سرمایه در حوزه تسویه و پایاپای و ثبت و سپرده‌گذاری دانست.

 • تقسیم ۶۰ ریال سود در مجمع بهپاک

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی بررسی عملکرد سال مالی منتهی به آذرماه ۹۳ شرکت صنعتی بهپاک در سالن اجتماعات شرکت کارگزاری بانک ملی ایران برگزار شد. بنا برگزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد»، نتیجه عملکرد شرکت در سال مالی مزبور، فروش ۱۵۸ هزار تن محصول به ارزش ۲ میلیارد و ۸۵۷ میلیون ریال بود‌ه که موجب ۲۵۱ میلیارد ریال سود عملیاتی و ۱۳۸ میلیارد ریال سود خالص شده است. طبق گزارش مدیر عامل شرکت، معرفی محصول جدید سبحان طلایی، پلت کردن کنجاله هندی، کاهش پرسنل، اخذ تندیس حمایت از مصرف‌کننده، انتخاب به‌عنوان صنعت برتر و احراز رتبه ۱۹۹ در بین ۵۰۰ شرکت برتر از جمله تحولات سال گذشته و توسعه ظرفیت تولید پروتئین، گسترش فعالیت‌های بازرگانی، انبارش بلغور در مخزن، ورود به فرابورس و تحقق مرحله دوم افزایش سرمایه از برنامه‌های سال جاری خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر