• بورس هنگ کنگ تعطیل شد

  بورس این کشور نیز با اعلام وضعیت فوق‌العاده تعطیل شد و باز شدن درب‌های این بازار را در صورت آرام شدن اوضاع، به عصر موکول کرد. بارندگی شدید و جاری شدن سیل در هنگ کنگ، باعث این تعطیلی شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه «سنا»، سیلاب‌های ناشی از ریزش شدید باران در منطقه هنگ کنگ موجب تعطیلی مدارس و بخش‌های مختلف خدماتی از جمله بخش حمل‌ونقل عمومی شده است.

  بر اساس این گزارش، در این کشور بارش بیش از ۱۵۰ میلی متر باران و ۲۴ سیلاب و هفت رانش زمین، کشور را به حالت آماده باش قرار داده است.

 • تحقیقات از دلالان نفتی درباره دستکاری قیمت‌های نفت

  بازرسان اروپایی از سه شرکت تجارت نفتی گلنکور، ویتول و گانور درخواست کردند که به تحقیقات درباره‌ دستکاری قیمت‌های نفت کمک کنند، اما بازرسان گفتند که این شرکت‌ها تحت بازجویی و تحقیقات نیستند. به گزارش «ایسنا»، بازرسان کمیسیون اروپا هفته گذشته به ‌طور سر زده وارد دفاتر آژانس قیمت‌گذاری پلاتس و دفاتر شرکت‌های نفتی استات اویل، رویال داچ شل و بریتیش پترولیوم شدند تا درباره‌ اتهام تحریف قیمت های نفت توسط آنها تحقیق کنند. این کمیسیون گفت نگران این است که این شرکت‌ها در زمینه‌ گزارش قیمت‌ها به موسسه پلاتس تبانی کرده و برآورد‌های دستکاری شده از قیمت نفت، فرآورده‌های پالایش شده و سوخت‌های زیستی ارائه داده و از مشارکت دیگران در روند برآورد قیمت‌ها جلوگیری کرده‌اند.

 • تراز مثبت سوختی چین زیر سایه رکود

  گروه بورس جهانی - حمزه بهادیوند چگینی: رکود یا رونق اقتصاد چین؛ مساله این است! گفته می‌شود اگر اقتصاد چین بتواند به میزان نیم واحد درصد از رکود موجود خارج شود، اقتصاد دنیا و اکثر بازارها رشدهای قابل قبولی را کسب خواهند کرد. تقاضای بالا یا برعکس افت تقاضا برای سوخت به عنوان یک نشانه مهم می‌تواند مکانیزم‌های تحقق یا عدم تحقق این نیاز را نشان دهد، به طوری که افزایش تقاضا برای نفت یا وابسته‌های نفتی از قبیل بنزین نشانه هایی است برای بازارهایی که آماده جهش هستند و برعکس. گزارش اخیر این کشور که روز گذشته منتشر شد، در عین حال بار دیگر تاکیدی بود بر این نکته که تقاضا در این کشور در بازارهای داخلی کاهش یافته است و این موضوعی است که دوباره ناامیدی‌ها را تقویت می‌کند، به طوری که طبق اخبار، خالص صادرات بنزین در چین به بالاترین میزان آن در یک سال گذشته رسیده است و این امر حکایت از کاهش تقاضای داخلی برای این محصول دارد که در ۸ ماه گذشته مرتب از طریق گزارش‌های گوناگون اطلاع رسانی شده است.

 • طلا در امید محرک‌های ایالات متحده

  به گزارش رویترز، قیمت جهانی طلا هنوز در پایین‌ترین نرخ در ۲ سال گذشته است. قیمت جهانی طلا روز گذشته تحت‌تاثیر تصمیم فدرال رزرو آمریکا برای ادامه اجرای سیاست‌های انبساطی پولی قرار گرفته و با نوسان همراه شده است. قیمت جهانی طلا در هفته‌های اخیر تحت فشار شدید ناشی از نگرانی‌های بین‌المللی در خصوص احتمال متوقف شدن سیاست‌های انبساطی پولی آمریکا قرار داشته است. بر اساس این گزارش، فدرال رزرو آمریکا تصمیم دارد تا اجرای برنامه خریداری اوراق قرضه را همچنان ادامه دهد. قیمت جهانی طلا روزسه‌شنبه برای هشتمین روز متوالی در نه روز اخیر با کاهش روبه‌رو شد تا از ابتدای امسال تاکنون ۱۸ درصد کاهش داشته باشد.

 • قیمت نفت برنت به کمتر از ۱۰۴ دلار کاهش یافت

  به دنبال نگرانی‌ها نسبت به افت تقاضای انرژی در آمریکا بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی جهان قیمت نفت دیروز در بازارهای بین‌المللی با کاهش روبه‌رو شده است. به گزارش رویترز، در حالی که کارشناسان انرژی بر این باورند که میزان ذخایر انرژی آمریکا طی هفته گذشته با افزایش روبه‌رو شده است، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال دیروز به کمتر از ۱۰۴ دلار رسید.

  بر اساس این گزارش، البته اعلام تصمیم فدرال رزرو آمریکا در خصوص ادامه اجرای سیاست‌های انبساطی پولی تا حدی مانع از کاهش بیشتر قیمت جهانی نفت شده است.

 • غافلگیری طلا ادامه دارد

  پیمان حدادی
  با نگاهی به تحلیل‌های تکنیکال و نمودارهای همراه می‌توان پیش‌بینی مناسبی از روند قیمت اونس در بازارهای جهانی ارائه کرد. در نمودار اول روند حرکتی قیمت طلا مشخص است؛ روندی که مطابق آن، در مارس ۲۰۰۸ طلا سطح قیمتی ۱۰۰۰ دلار را فتح کرد و پس از آن به اولین اصلاح بزرگ خود رسید. این اصلاح طی هفت ماه قیمت را به ۶۸۰ دلار رساند.

  از اکتبر ۲۰۰۸ با به اوج رسیدن بحران مالی بین‌المللی، طلا حرکت اصلی و صعودی خود را آغاز کرد تا اینکه در سپتامبر ۲۰۱۱ و در آستانه ورشکستگی مالی دولت آمریکا (به علت افزایش بدهی ها به بیش از سقف مجاز تعیین شده) قیمت به ۱۹۲۱ دلار در هر اونس رسید.

 • کاهش اونس موقتی است؟

  گروه بورس جهانی - حمزه بهادیوند چگینی: هشتاد و پنج دلار کاهش قیمت اونس جهانی در یک هفته؛ این به معنای آن است که دوره استراحت تحلیل‌های قیمت جهانی طلا تمام شده و دوره کاهش مجدد قیمت آغاز شده است. پیش از این و با کاهش حدودا ۲۰۰ دلاری قیمت اونس جهانی در یک هفته این پیش‌بینی که قیمت جهانی این فلز زرد به هزار و ۲۰۰ دلار و حتی پایین تر خواهد رسید، به تحلیل غالب کارشناسان تبدیل شده بود، این در حالی است که ناگهان و با تصویب دوباره اجرای سیاست‌های پولی در آمریکا قیمت طلا اندکی افزایش یافت، اما هیچگاه نتوانست قیمت‌های پیشین را که در حدود هزار و ۶۰۰ دلار بود، تجربه کند.

 • در پی افزایش شاخص‌های بورس جهانی سقوط طلا به کانال ۱۳۰۰ دلاری

  گروه بورس جهانی- بهای جهانی فلزات گرانبها روزجمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۲ در بازارهای جهانی با کاهش همراه بود. به دنبال انتشار اطلاعات ضعیف اقتصادی از آلمان و فرانسه، ارزش دلار آمریکا افزایش یافت و بار دیگر تداوم روند نزولی قیمت جهانی طلا را رقم زد.

  در این میان رشد شاخص‌‌های سهام آمریکا، خروج طلا از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و کاهش ذخایر آنها به پایین‌ترین حد از سال ۲۰۰۹ ، در سقوط مجدد طلا به کانال ۱۳۰۰ دلار بی‌تاثیر نبود. به گزارش رویترز، SPDR بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا از افت ۴۳/۰ درصدی ذخایر طلای این صندوق خبر داده است.

 • نفت نگران چشم‌اندازهای تار اقتصادی

  گروه بورس جهانی - حمزه بهادیوند چگینی: هفته گذشته هفته ریزش قیمت نفت در بازارهای جهانی بود به طوری که قیمت نفت خام آمریکا در روز پنج‌شنبه برای پنجمین روز متوالی از جمعه هفته ماقبل آن کاهش یافت که به گفته کارشناسان اقتصادی،افت و ضعف اقتصادی در ایالات متحده و اروپا و چشم انداز تیره در این مناطق به کاهش تقاضای نفت در بازارهای جهانی منجر شده‌است.

  طبق گزارش‌های منتشر شده از اقتصاد آمریکا، در هفته گذشته تولیدات صنعتی و فعالیت‌های بنگاهی در این کشور کاهش یافته و رکود منطقه یورو نیز به اثرات بیشتر این موضوع بر قیمت نفت دامن زده است.

 • امیدها، واقعیت‌ها و مخاطرات بازارهای جهانی

  مصطفی بیغم صندوق بین‌المللی پول، در آوریل ۲۰۱۳، گزارش جامع خود را با عنوان «چشم‌انداز اقتصاد جهان ۲۰۱۳؛ امیدها، واقعیت‌ها و مخاطرات» منتشر کرد. متن کامل این گزارش ۲۰۴ صفحه‌ای که از معتبرترین و جامع‌ترین گزارش‌های اقتصادی به حساب می‌آید، هم‌اکنون از طریق تارنمای اینترنتی صندوق بین‌المللی پول قابل دستیابی است. گزارش مذکور که به ارزیابی وضعیت فعلی و چشم‌انداز آتی شاخص‌های کلیدی اقتصاد کلان در کشورهای مختلف جهان می‌پردازد، از جمله ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎی ﻣﺪاوم ﻧﻈﺎرﺗﻲ است که در ﺳﻄﺢ ﺑﻴﻦاﻟﻤﻠﻞ ﺗﺤﻠﻴﻠﻲ از شرایط اقتصاد ﻣﻨﻄﻘﻪای و ﺑﻴﻦاﻟﻤﻠﻠﻲ ﺑﻪ ﻫﻤﺮاه ﺷﺎﺧﺺﻫﺎی آنها را در اﺧﺘﻴﺎر ﻣﻲﮔﺬارد.

 • برنانکه طلا را پایین کشید

  روز گذشته در شرایطی ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن افزایش یافت و به بالاترین حد خود از اکتبر سال ۲۰۰۸ تاکنون رسید که موج تقویت ارزش دلار آمریکا به بازارهای جهانی رسید، به طوری که ارزش دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا برای اولین بار از ژوئن سال ۲۰۱۲ تاکنون کاهش یافت. این امر باعث شد قیمت جهانی طلا در پی رشد ارزش دلار آمریکا به پایین ترین حد خود طی دو هفته اخیر برسد و با افت ۵/۲ درصدی، هفته گذشته را در سطح ۱۴۴۹ دلار و ۱۰ سنت به پایان برساند. بهبود بازار کار آمریکا موجب شده است برنانکه در سخنرانی روز جمعه خود از کاهش اجرای سیاست‌های پولی خبر دهد که این امر تقویت دلار و سقوط مجدد بهای جهانی طلا را به دنبال داشت.

 • کاهش تقاضای گاز در بازار آمریکا - ۲۲ اردیبهشت ۹۲

  غلامعلی رحیمی - مهدیه علوی * قیمت‌های تک محموله گاز طبیعی در بازار آمریکا طی هفته منتهی به ۸ مه به رغم کاهش تعداد دکل‌های حفاری فعال در بخش گاز آمریکا و کاهش تولید گاز طبیعی معادل ۵۱/۰ درصد طی هفته منتهی به ۸ مه، به دلیل کاهش مصرف گاز طبیعی در این کشور به میزان ۱۶/۳ درصد طی همین مدت و افزایش سطح ذخایر زیر‌زمینی عملیاتی گاز طبیعی آمریکا معادل ۸۸ میلیارد فوت مکعب، از یک روند کاهشی برخوردار بود. بر این اساس قیمت تک محموله گاز طبیعی در بازار هنری هاب از یک روند کاهشی برخوردار بود و از حدود ۲۸/۴ دلار در هر میلیون بی تی یو در تاریخ ۲ مه، با ۴۲ سنت (۸۱/۹ درصد) کاهش تا کمتر از ۸۶/۳ دلار در تاریخ ۸ مه کاهش یافته است.

بیشتر