احیا و توسعه معادن با تامین زیرساخت‌ها در دولت سیزدهم

۷درصد ذخایر معدنی جهان در کشورمان وجود دارد. بر اساس داده‌های منتشرشده از سوی منابع رسمی، ۸۱ماده معدنی در کشورمان شناسایی شده است که طبق گفته زمین‌شناسان «ایران بهشت زمین‌شناسی و رنگین کمان مواد معدنی» است از این رو باید از ظرفیت‌های این بخش بهره برد. به گزارش «ایرنا» حوزه معدن و صنایع معدنی ظرفیت‌های بسیار خوبی برای کشورمان دارد که نه‌تنها ثروت پایدار را برای دولت تامین می‌کند، بلکه منجر به اشتغال و ارزآوری برای کشورمان می‌شود. بهره‌برداری از حوزه معادن منجر به تقویت و توسعه سایر صنایع وابسته می‌شود؛ ضمن اینکه صادرات در این بخش نیز به بهبود اقتصاد و ارزآوری در کشور منجر خواهد شد. بخش معدن به قدری در اقتصاد کشور مهم است که در برنامه توسعه هفتم این بخش باید به رشد ۱۳درصدی دست پیدا کند. از این رو سازمان‌های مربوطه باید در این زمینه برنامه‌ریزی کنند.

احیا و توسعه ۳۵۷ معدن کوچک‌مقیاس در سال گذشته

بر اساس آخرین آمار از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی، ۳۵۷معدن کوچک مقیاس در سال گذشته احیا، فعال‌سازی و توسعه پیدا کرد که از این تعداد ۲۷۳معدن احیا و ۸۴معدن نیز توسعه یافت. احیا و توسعه این معادن منجر به اشتغال‌زایی بیش از یک‌هزار و ۴۰۰نفری به‌صورت مستقیم شد.در راستای رفع موانع تولید از واحدهای معدنی اقداماتی از جمله شناسایی و رفع موانع تولید برای ۱۹واحد معدنی در استان گیلان، پذیرش ۳۶پرونده در روند صندوق بیمه سرمایه‌گذاری و پایش ۲۲۲معدن احیاشده سال۱۴۰۱ در ۱۱استان است.

در راستای رفع موانع معادن و صنایع معدنی، معرفی ۵۹بسته پیشنهادی سرمایه‌گذاری شامل ۳۲۹محدوده در اختیار ادارات کل صمت استان‌ها برای طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس قرار گرفته است. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی اقدامات زیرساختی شامل ۱۸طرح «در حال اجرا»، یک طرح «در دست مناقصه پیمانکار» و نیز ۲۴ طرح «در حال مطالعه» دارد.

۱۰ طرح بزرگ معدن و صنایع معدنی با سرمایه‌گذاری ۵۰هزار میلیارد تومان

یکی دیگر از اقدامات دولت سیزدهم در حوزه معادنی که سال گذشته به مرحله اجرا رسید، تکمیل و راه‌اندازی ۱۰طرح بزرگ معدن و صنایع معدنی به ارزش سرمایه‌گذاری ۵۰همت (هزار میلیارد تومان) بود که برای ۳هزار و ۵۰۰نفر اشتغال‌زایی ایجاد کرد. تعدادی از این طرح‌ها شامل ابر پروژه آهن اسفنجی (زمزم۳) فولاد خوزستان به ظرفیت تولید یک‌میلیون و ۷۶۰ هزار تن، کنسانتره مس دره آلو به ظرفیت تولید ۱۱۰هزار تن، واحد دوم آهن اسفنجی فولاد بافت به ظرفیت تولید ۸۰۰هزار تن، ابر پروژه آهن اسفنجی طوبی توسعه آهن و فولاد گل‌گهر به ظرفیت تولید یک‌میلیون و ۶۰۰هزار تن، فلوتاسیون سرباره مس سرچشمه به ظرفیت تولید ۷۰هزار تن و تولید تختال (شمش) فولاد سفیددشت به ظرفیت تولید ۸۰۰هزار تن بود. همچنین بخش دیگر این طرح‌های معدنی، تجهیز معدن و راه‌اندازی بزرگ‌ترین طرح تولید کنسانتره روی خاورمیانه در «مهدی‌آباد» به ظرفیت تولید ۲۰۰هزار تن، کارخانه فولادسازی نی‌ریز به ظرفیت تولید ۸۰۰هزار تن و همچنین طرح‌های هیدرات ویژه به ظرفیت تولید ۳۵۰۰تن و راه‌اندازی مرحله اول فیلتراسیون گل قرمز شرکت آلومینای ایران به ظرفیت تولید ۳۴۰۰تن بود.

۱۶ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های معدنی

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی در راستای تامین زیرساخت‌های معدنی در سال گذشته بیش از ۱۶هزار میلیارد ریال برای ایجاد، تکمیل و توسعه زیرساخت‌های معدن و صنایع معدنی کشور صرف کرد که از این مبلغ، ۱۴هزار میلیارد ریال آن از محل منابع داخلی این سازمان بوده و مابقی هزینه‌های صرف‌شده از منابع عمومی و حقوق دولتی معادن تامین شده است. این طرح در ۱۶طرح در ۱۱استان کشور شامل سمنان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، مازندران، فارس، یزد، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، زنجان و بوشهر در حال اجراست. طبق گزارش این سازمان، طرح ایجاد زیربناهای لازم در مناطق معدنی شامل هفت طرح برق‌رسانی به طول ۱۴۸.۷کیلومتر مربوط به استان‌های خراسان جنوبی، لرستان، یزد، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری است که این طرح‌ها نیز در دست اجراست.