اظهارات ترامپ درباره بیت‌کوین و واکنش بازار

دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری و رئیس‌جمهور سابق ایالات‌متحده آمریکا روز گذشته در گفت‌‌‌‌‌‌وگویی تلفنی با برنامه اسکواک باکس (Sqwauk Box) شبکه سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌بی‌‌‌‌‌‌سی (CNBC) دیدگاه خود در مورد بیت‌کوین را اعلام کرد. هنگامی که در این برنامه از ترامپ پرسیده شد که ارزهای دیجیتال را چگونه ارزیابی می‌کند، گفت: بیت‌کوین در حال پیدا‌کردن راه خود است. ترامپ با اشاره به برنامه پرسروصدای فروش مجموعه کفش‌‌‌‌‌‌های کتانی بسیار گران قیمتش، اظهار کرد که برخی اوقات کارهای کوچکی برای سرگرمی انجام می‌دهد تا هم با آنها پول دربیاورد و هم کمی خوش بگذارند. او در این بخش از سخنانش درباره سرگرمی و پول‌درآوردن اشاره بسیار گذرا و جزئی به توکن‌‌‌‌‌‌های غیرمثلی که راه‌اندازی کرده هم داشت. با این حال‌ اظهارات ترامپ درباره این موضوع باعث شد که جو کرنن (Joe Kernen) مجری سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌بی‌‌‌‌‌‌سی از او بپرسد: یعنی شما بیت‌کوین خریده‌‌‌‌‌‌اید؟

رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز در پاسخ اظهار کرد که بیت‌کوین نخریده است، اما گاهی اوقات در کمپین‌‌‌‌‌‌ها و برنامه‌های تجاری خود به افراد اجازه می‌دهد تا از طریق بیت‌کوین پرداخت‌های خود را انجام دهند یا در یک ارز جدید مشارکت کنند. منظور ترامپ از ارز جدید، بیت‌کوین بود و درباره آن گفت: اگر به آن [بیت‌کوین] فکر کنید، یک نوع جدیدی از ارز است. رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ادامه ضمن تاکید بر موضع خود در طرفداری از دلار، عنوان کرد: قبلا هم گفته‌‌‌‌‌‌ام که تنها یک ارز می‌خواهم و آن‌هم دلار است. نمی‌‌‌‌‌‌خواهم مردم دلار را کنار بگذارند. این احساس من است، اما باید بگویم که [بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال] راه خود را پیدا کرده‌‌‌‌‌‌اند.

فروش کتانی‌‌‌‌‌‌های ترامپ از طریق بیت‌کوین

او همچنین درباره موفقیت فروش مجموعه کفش‌‌‌‌‌‌های کتانی محدود خود در برنامه اظهار کرد که‌ هزار جفت از آنها ساخته‌شده و مردم توانستند با «ارزهای جدید دیوانه‌‌‌‌‌‌وار» آنها را خریداری کنند. ترامپ تصریح کرد که او ارزهای دیجیتال را این‌گونه می‌‌‌‌‌‌نامند و چه بیت‌کوین باشد و چه سایر ارزهای دیجیتال، از نظر او دیوانه‌‌‌‌‌‌وار هستند.

دونالد ترامپ به‌فروش مجموعه کفش‌‌‌‌‌‌های کتانی خود اشاره کرد و گفت که آخرین جفت آنها به قیمت ۴۵۰‌هزار دلار به‌فروش رفته‌است و مردم به شکل جنون آمیزی به‌دنبال این کفش‌‌‌‌‌‌های گران‌قیمت بوده‌اند و تمام دوستانش به او زنگ زده‌‌‌‌‌‌اند تا بتوانند یک جفت برای خود تهیه کنند. او در ادامه افزود که متوجه شده هزینه بسیاری از این کتانی‌‌‌‌‌‌ها با ارزهای جدید یا همان ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency) پرداخت شده‌است و ترامپ نمی‌توانسته رقم پرداختی از این طریق را باور کند. نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری آمریکا ضمن تاکید بر نگاه سنتی خود در قبال ارزها گفت: من بسیار سنتی هستم و دوست دارم به دلار بچسبم و انتخابم همیشه دلار است. از اینکه بعضی کشورها می‌خواهند دلار را کنار بگذارند، متنفرم. ترامپ ضمن هشدار درباره ازدست‌رفتن جایگاه دلار به‌عنوان ارز ذخیره جهانی از اراده خود برای مقابله با کنار گذاشتن دلار توسط کشورها گفت و آن را با شکست خوردن در جنگ مقایسه کرد و معتقد است که چنین روندی به آمریکا آسیب خواهد زد. این‌میلیاردر و سیاستمدار گفت که آمریکا نمی‌تواند اجازه دهد که چنین اتفاقی رخ دهد.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در بخش پایانی مصاحبه خود نیز گفت که شاهد استفاده‌‌‌‌‌‌ها و کاربردهای زیادی برای بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال بوده‌است و به همین‌خاطر مطمئن نیست که در این مقطع بخواهد این دارایی‌ها را کنار بگذارد.

پامپ میم‌کوین ماگا در واکنش به ترامپ

این موضع‌‌‌‌‌‌گیری جدید رئیس‌جمهور سابق آمریکا در قبال بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال با واکنش بازار روبه‌رو شد. قیمت میم‌کوین ماگا (MAGA) مستقیما به اظهارات ترامپ واکنش نشان‌داد و در مدت زمان کوتاهی شاهد افزایش قابل‌توجهی بود. همچنین بهای رپد اتریوم (WETH) و قیمت اتریوم (ETH) نیز در همین زمان، پس از مدت‌‌‌‌‌‌ها برای نخستین‌بار از سطح ۴‌هزار دلاری عبور کرد که ممکن است بخشی از نیروی صعودی آن در نتیجه اظهارات ترامپ بوده باشد. کیف‌پولی که شرکت تحلیل بلاک‌چین آرکهام اینتلیجنس (Arkham Intelligence) مربوط به دونالد ترامپ می‌داند حاوی چند‌میلیون دلار اتریوم، رپد اتریوم و میم‌کوین ماگا است. ترامپ از زمانی‌که مجموعه توکن‌‌‌‌‌‌های غیرمثلی (NFT) مبتنی بر اتریوم خود را راه‌اندازی کرده‌است، از فروش این NFT‌ها درآمد کسب می‌کند و سال‌گذشته پس از راه‌اندازی آخرین مجموعه،‌میلیون‌ها دلار اتریوم خود را نقد کرد. با این وجود که دونالد ترامپ هیچ ارتباط رسمی با پروژه میم‌کوین ماگا ندارد، اما توسعه‌‌‌‌‌‌دهندگان آن در پاییز گذشته مقدار بسیار عظیمی از این میم‌کوین را به کیف‌پول رئیس‌جمهور سابق آمریکا ارسال کردند. نام این توکن از روی شعار معروف ترامپ «عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم»

(Make America Great Again) گرفته ‌شده‌است. قیمت این میم‌کوین در واکنش به سخنان ترامپ با رشدی چند ۱۰درصدی به ۹.۷دلار رسید، هرچند که امروز دوباره شاهد افت قیمت آن و بازگشت به سطح قبلی خود در محدوده ۷.۶دلاری بودیم. با قیمت کنونی این توکن، در حال‌حاضر رئیس‌جمهور سابق آمریکا حدود ۴.۵‌میلیون دلار از میم‌کوین ماگا را در کیف‌پول خود دارد.

خوش‌بینی شبکه‌‌‌‌‌‌های اجتماعی به اظهارات ترامپ

این اظهارات دونالد ترامپ، در شبکه‌‌‌‌‌‌های اجتماعی به‌عنوان نشانه‌‌‌‌‌‌ای از خوش‌بینی او نسبت به بیت‌کوین تفسیر شد. بسیاری از کاربران در واکنش به این مصاحبه اظهار کردند که به‌نظر می‌رسد در صورت بازگشت ترامپ به کاخ‌سفید، ممکن است موضع سختگیرانه‌ای در قبال ارزهای دیجیتال اتخاذ نکند. در واقع، می‌توان گفت که موضع ترامپ در قبال بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال نسبت به زمان ریاست‌جمهوری وی تغییر کرده‌است. او در آن زمان می‌‌‌‌‌‌گفت که ارزهای دیجیتال پول نیستند و ارزش آنها بر اساس باد هوا است و نوسانات بسیار زیادی دارند، اما در حال‌حاضر به‌نظر می‌رسد پس از راه‌اندازی مجموعه‌‌‌‌‌‌های NFT خود و درآمدهای هنگفت آن، تغییر موضع روشنی در قبال دارایی‌های دیجیتال اتخاذ کرده باشد. هرچند که منتقدان و بدبین‌‌‌‌‌‌ها می‌گویند که این اظهارات ترامپ تا حد زیادی جنبه تبلیغاتی دارد و او در زمان ریاست‌جمهوری هرگز موافق دارایی‌های دیجیتال نبوده و حالا به دلایل انتخاباتی این اظهارات را مطرح می‌کند. گفتنی است که دونالد ترامپ اعلام کرده است که در صورت انتخاب‌شدن به‌عنوان رئیس‌جمهور، مانع انتشار ارز دیجیتال بانک‌مرکزی (CBDC) یا دلار دیجیتال شود و آن را تهدیدی خطرناک برای آزادی توصیف کرده‌است.