آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۷۲

 • همدستی «ین» و طلا علیه دلار

  دنیای اقتصاد: به‌نظر می‌رسد دلار از ابتدای سال ۲۰۱۸، صحنه را به رقبا واگذار کرده است. تضعیف ۵/ ۳ درصدی شاخص دلار از ابتدای سال، پس از افت ۱۰ درصدی سال گذشته، پرسش در رابطه با تداوم یا پایان این روند را با پاسخ‌های متفاوتی همراه ساخته است. برخی ورود آمریکا به جنگ ارزی را عامل اصلی افت دلار معرفی می‌کنند. این کارشناسان روند یک سال اخیر دلار در مقایسه با ین و طلا را نشانگر تداوم تضعیف شاخص این ارز در ماه‌های آتی می‌دانند. رابطه معکوس جهت حرکت شاخص دلار با ذخایر امنی مانند طلا و ین، پشتیبان این فرضیه است. تحلیلگران دیگر، تقویت همزمان یورو، پوند، ین و یوآن نسبت به دلار را با واکنش بانک‌های مرکزی این کشورها همراه دانسته، تقویت اسکناس آمریکایی را تا ماه‌های آتی محتمل‌تر می‌دانند.
 • اکران یک تحریف تاریخی

  دنیای اقتصاد: سال‌هاست برخی کارشناسان با سوء تعبیر از دیدگاه «جان مینارد کینز» در رابطه با تخریب ارزش پول این واژه را معادل تضعیف ارز داخلی در اثر صعود قیمت ارز تفسیر کرده‌اند. نتیجه‌گیری ناشی از این دیدگاه حمایت از تثبیت نرخ ارز برای جلوگیری از فرسایش پول است. این در حالی است که با توجه به زمینه مطرح‌شدن پدیده «تخریب پول» در یادداشت‌های کینز به‌نظر می‌رسد که از نگاه کینز تخریب پول پدیده‌ای است که در اثر نیروی فرساینده تورم اتفاق می‌افتد، نه در اثر افزایش نرخ ارز. «کینز» در کتاب «پیامدهای اقتصادی صلح» ضمن تایید نظر «لنین» در رابطه با قدرت فرساینده تورم، از پدیده تخریب پول صحبت کرده است. یادداشتی که گویای نظر کینز در رابطه با عامل فرسایش پول است. افزون بر این در مجموعه یادداشت‌های «پدر اقتصاد کلان مدرن»، کینز بارها ضمن هشدار نسبت به عواقب تثبیت ارزش پول ملی در شرایط تورمی، «دیو تورم» را قماری می‌داند که در آن تخصیص بر مبنای احتمالات، جایگزین تخصیص بر مبنای کارآیی می‌شود. در نتیجه در یک فرآیند قمارگونه، عده کمی پیروز و بقیه شکست خواهند خورد. «دنیای اقتصاد» در این گزارش با نگاه به برخی از یادداشت‌های کینز، به تعیین مختصات تخریب پول در دستگاه مختصات کینز پرداخته است.
 • بازدهی دلار کاهش یافت

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز دی‌ماه، دلار و سکه رکوردهای کاهشی جدیدی را ثبت کردند؛ روز دوشنبه، دلار ۵۵ تومان از ارزش خود را از دست داد و با خروج از کانال ۴هزار و ۶۰۰ تومان روی قیمت ۴هزار و ۵۶۵ تومان قرار گرفت. این کمترین قیمت دلار از ۸‌ بهمن ماه بود و موجب شد این ارز تنها رشد ۴ دهم درصدی را در یازدهمین ماه سال تجربه کند. این اتفاق در حالی رخ داد که ماه اول زمستان، شاخص بازار ارز نزدیک به ۹ درصد افزایش قیمت را در کارنامه خود ثبت کرده بود. در آن سو، در بازار سکه، قیمت این فلز گران بها در آخرین روز بهمن‌ماه ۸ هزار تومان افت کرد و با قیمت یک میلیون و ۴۹۵ هزار تومان به کار خود پایان داد. این قیمت به معنای کاهش ۵/ ۱ درصدی سکه در بهمن‌ماه بود، این اتفاق در حالی رخ داد که سکه در دی‌ماه نزدیک به ۱۰ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود. سکه در اوایل بهمن‌ماه تنها سطوح زیر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را تجربه کرده بود.
 • بانک ملت برترین شرکت کشور شناخته شد

  گروه بنگاه‌ها: با اعلام سازمان مدیریت صنعتی ایران، بانک ملت به‌عنوان برترین شرکت کشور معرفی شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت و براساس رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران از نظر میزان فروش/ درآمد، هلدینگ بانک ملت با ثبت فروش ۲۸۴ هزار و ۱۳۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، عنوان برترین شرکت ایران را از آن خود کرد.
 • کسب رتبه چهارم ۱۰۰ شرکت برتر در شاخص فروش از سوی بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: در بیستمین رتبه‌بندی صد شرکت برتر، موسوم به IMI۱۰۰، بانک پارسیان در عملکرد شاخص فروش سال ۹۵، مقام دوم در میان تمامی بانک‌ها و مقام چهارم در بین صد شرکت برتر را از آن خود کرد.
 • حضور حمایتی بانک صادرات در هشتمین «اجلاس روسای آیتک»

  گروه بنگاه‌ها: مدیران و روسای شرکت‌های بزرگ تولیدی و خدماتی کشور در هشتمین «اجلاس روسای آیتک» با مشارکت بانک صادرات ایران موردتقدیر قرار گرفتند.
 • مخالفت رئیس‌کل بانک مرکزی انگلیس با بیت کوین

  رئیس بانک مرکزی انگلیس گفت: بیت کوین استانداردهای لازم را ندارد و نه برای ذخیره‌سازی ارزش دارد و برای خرید مناسب نیست. به گزارش «ایبنا» کارنی که در جمع دانشجویان دانشگاه «رجنت» سخن می‌گفت، بیت کوین را ارزی شکست خورده در جنبه‌های مختلف سنتی پولی خواند و گفت: این ارز چیز مناسبی برای ذخیره‌سازی ارزش نیست و هیچ کس از آن برای مبادلات با حجم متوسط استفاده نمی‌کند. وی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان گفت: تکنولوژی مورد استفاده این ارز راهی مفید برای مبادلات مالی است و نه خود آن. رئیس بانک مرکزی انگلیس همچنین گفت: برای هر‌چه هموارتر شدن مسیر انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا در مارس ۲۰۱۹، قانونگذاران انگلیسی برای امتیازات حداکثری موسسات مالی این کشور خواهند جنگید.
 • خوراکی‌های‌ پرنوسان بهمن‌

  دنیای اقتصاد: گزارش خرده‌فروشی بانک مرکزی در بهمن‌ماه نشان می‌دهد سه گروه تخم‌مرغ، گوشت مرغ و میوه‌های تازه با افزایش تورم ماهانه مواجه بوده‌اند. براساس این گزارش قیمت تخم‌مرغ حدود ۱۷ درصد در بهمن‌ماه رشد داشته است. افزایش قیمت در گروه تخم‌مرغ و گوشت مرغ به‌دلیل شیوع آنفلو‌آنزای پرندگان و از بین رفتن تعداد زیادی از مرغ‌های تخم‌گذار و به‌دنبال آن کاهش عرضه بوده است که به‌نظر می‌رسد تا میانه‌های اسفندماه نیز ادامه داشته باشد. اما در مقابل در یک ماه منتهی به ۲۷ بهمن‌ماه، گروه لبنیات تورم منفی ۷/ ۲ درصدی داشته است.
 • پرداخت ۲۶۸ میلیارد ریال خسارت به زلزله‌زدگان کرمانشاه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه آرمان در یک برنامه تلویزیونی از پرداخت ۲۶۸ میلیارد ریال خسارت ازسوی این شرکت به زلزله‌زدگان کرمانشاه خبر داد.به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، علیرضا بیانیان گفت: مدیران و کارشناسان بیمه آرمان تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر ساعت برای بازدید، تشکیل پرونده و ارزیابی خسارات عظیم این حادثه تلخ تلاش بی وقفه کرده‌اند.وی افزود: شرکت بیمه آرمان از ابتدای وقوع حادثه دلخراش در کنار عزیزان آسیب دیده حضور داشته و با ارسال اقلام مورد نیاز هموطنان در چند نوبت و حضور مدیران ارشد، سعی در انجام وظایف انسانی خود داشته است.
 • شرکت‌های بیمه در بین ۵۰۰ شرکت برتر کشور

  گروه بنگاه‌ها: سازمان مدیریت صنعتی در همایش ۲۹ بهمن‌ماه که با هدف معرفی ۵۰۰ شرکت برتر کشور برگزار شد نام ۱۴ شرکت بیمه‌ای و کارگزاری را به‌عنوان شرکت‌های برتر اعلام کرد.به گزارش ریسک‌نیوز، بنابر اعلام مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر سازمان مدیریت صنعتی، بیمه آسیا در بیستمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران و در میان ۵۰۰ شرکت بزرگ کشور با در نظر گرفتن ۳۳ شاخص و ۱۱پله صعود، برای چهارمین سال متوالی، رتبه اول گروه موسسات بیمه‌ای شرکت‌های برتر ایران را کسب کرد.
 • انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری در بانک شهر

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بانک شهر، نحوه انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار، ویژه سرمایه‌گذاری (ریالی و ارزی) در این بانک را تشریح کرد.به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، سعید اقدامیان با اشاره به انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام (ریالی و ارزی) به‌منظور جذب منابع و توسعه و عمران شهری و ارزش‌آفرینی برای هموطنان و مشتریان براساس مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: اوراق گواهی سپرده ریالی از روز شنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۹۶ تا روز پنج‌شنبه ۱۰ اسفند‌ماه در همه شعب این بانک در سراسر کشور عرضه خواهد شد.
 • تامین امنیت اطلاعات بانکی با «کاشف»

  سامانه تعاملی «کاشف» در راستای طراحی و تامین نظام گزارش‌دهی رخدادهای امنیتی و با هدف ایجاد هماهنگی در رویارویی موثر با حوادث امنیت اطلاعات بانکی آغاز به کار کرد.

بیشتر