تمدید مهلت پرداخت مالیات سال ۹۹

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری درخصوص پرداخت مالیات بنگاه‌های اقتصادی گفت: با توجه به محدودیت‌های اعمال شده در این مدت، برخی واحدها نتوانسته‌اند مالیات بر عملکرد و مالیات‌ارزش افزوده سال ۹۹ را بپردازند یا اقساط معوق دارند.

او افزود: پرداخت مالیات بر عملکرد و مالیات‌ارزش افزوده واحدهایی که موفق به پرداخت نشدند تا پایان خرداد ۱۴۰۰ امهال شد و این زمان، فرصتی است برای اینکه بتوانند این پرداخت‌های مالیاتی را انجام دهند.

نهاوندیان اظهار کرد: چنانچه برخی واحدها به‌دلیل مشکلات ناشی از محدودیت‌های کرونا اظهارنامه مالیات‌ارزش افزوده تسلیم نکرده باشند با تصویب ستاد ملی کرونا جرایم بخشیده می‌شود.

او تاکید کرد: امهال بدهی مالیات و بخشیدگی جرایم واحدها مربوط به صنوفی است که به شدت از همه‌گیری کرونا آسیب دیدند و لیست آنها در کارگروه اقتصادی مقابله با تبعات اقتصادی اعلام شده و واحدهایی که شرایط عادی داشتند نیاز به این بخشودگی ندارند.

تمدید ۶ ماه مهلت تسویه بدهی بدهکاران بانکی

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری از موافقت تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران بانکی به مدت ۶ ماه (تا پایان شهریور ۱۴۰۰) با هدف مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، محمد نهاوندیان اظهار کرد: براساس مصوبه سال گذشته ستاد ملی کرونا، مهلت‌های تعیین شده در قانون تسهیل تسویه بدهی تا آخر سال ۱۳۹۹ پایان می‌یافت.

او تاکید کرد: با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، موضوع در دستور کار کارگروه آثار اقتصادی مقابله با کرونا قرار گرفت و در جلسه هفته قبل کارگروه، پس از بررسی و با توجه به شرایط اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، تاکید شد این تمدید به‌منظور پشتیبانی از واحدهای تولیدی و تحقق شعار سال انجام شود.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری افزود: بنابراین موضوع در جلسه گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و با موافقت اعضا، تاریخ‌های تعیین شده در مصوبه قبلی ستاد به مدت ۶ ماه تمدید شد تا واحدهای تولیدی با شرایط مطلوب‌تری نسبت به تسویه بدهی اقدام کنند.

وی گفت: براساس قانون مذکور، اشخاص حقیقی با تسهیلات زیر ۵۰۰ میلیون تومان و بنگاه‌های اقتصادی حقوقی با تسهیلات زیر ۲ میلیارد تومان در رشته فعالیت‌های تولیدی شامل کشاورزی، شیلات، استخراج معادن، صنعت، ساختمان و تامین برق، آب و گاز مشمول این قانون هستند، همچنین جریمه تاخیر این تولیدکنندگان بخشوده شده و بدهی آنان براساس نرخ قرارداد اولیه و به‌صورت ساده (و نه مرکب) محاسبه می‌شود.

نهاوندیان ادامه ‌داد: تولیدکنندگانی مشمول تسهیلات این قانون هستند که بخواهند بدهی غیرجاری خود را به‌صورت نقدی تسویه کنند، دولت و ستاد ملی کرونا تصمیم گرفت برای پشتیبانی از تولید و تسهیل تسویه بدهی، نسبت به تمدید مهلت‌های تعیین شده در این قانون اقدام کند.

او در خاتمه گفت: براساس مصوبه‌های ستاد اقتصادی دولت که به دستگاه‌ها ابلاغ شده، رفع موانع تولید و پشتیبانی از این بخش در دستور کار ستاد قرار گرفته و همه پیشنهادهای دستگاه‌ها و بخش خصوصی و تعاونی، در جهت مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید برای تصویب در هیات دولت و شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در حال جمع‌بندی نهایی است و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند