به گزارش اقتصادنیوز، نشریه هفتگی اکونومیست در شماره جدید خود- ‌۱۰آوریل ۲۰۲۱- در مطلبی با عنوان «حقیقت کثیف: مجموع هزینه‌های زیست‌محیطی بیت‌کوین» نوشته است: بدون مقررات، تا سال ۲۰۲۴ ماینینگ (استخراج رمزارزها) در چین می‌تواند به اندازه ایتالیا انرژی مصرف کند.

همان‌طور که عرضه اولیه CoinBase (بزرگ‌ترین پلت‌فرم تبادل رمزارزها در آمریکا) نشان می‌دهد، ارزهای رمزپایه طرفداران بسیاری دارد اما آنها دارای کاستی‌هایی نیز هستند، به‌ویژه حامیان محیط‌زیست نسبت به میزان انرژی بیت‌کوین ابراز نگرانی می‌کنند. گروهی از دانشگاهیان به رهبری دابو گوان از دانشگاه تسینگوا‌ و شویانگ وانگ از آکادمی علوم چین، در مقاله‌ای برای Nature Communications، انرژی مصرفی بیت‌کوین در چین را بررسی کرده‌اند. آنها نتیجه گرفتند که در غیاب مقرارت محدودکننده، بیت‌کوین می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ به سدی «غیرقابل اغماض» در برابر تلاش‌های چین برای کربن‌زدایی اقتصاد خود تبدیل شود.

عطش بیت‌کوین برای مصرف انرژی از طراحی آن ناشی می‌شود‌ چرا‌که به دلیل استفاده از سیستم بلاک‌چین* از نگه‌داشتن سوابق ثبت‌شده به‌صورت متمرکز چشم‌پوشی می‌کند. بلاک‌چین توسط «ماینرها» (استخراج‌کنندگان بیت‌کوین) حفظ می‌شود، آنها با رقابت در حل معماهای ریاضی به کمک راه‌حل‌هایی که یافتن آنها دشوار است، معاملات را ارزیابی می‌کنند. در حال‌حاضر پاداش هر تراکنش موفقیت‌آمیز استخراج ۲۵/ ۶بیت‌کوین (معادل ۳۵۷ هزار دلار) ایجاد می‌کند.

* blockchain یک پایگاه ثبت داده‌های معاملاتی است که اطلاعات روی آن، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود و با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، هک، حذف و دستکاری اطلاعات تقریبا غیرممکن است.

این سیستم، میزان دشواری معما‌ها را تغییر می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که به‌طور متوسط هر ۱۰دقیقه یک زنجیره جدید بلاک ایجاد می‌شود. قیمت بالای بیت‌کوین باعث می‌شود که صرف هزینه محاسباتی بیشتر و در نتیجه مصرف برق بیشتر، توجیه‌پذیر شود. اما در واکنش، تثبیت‌کننده‌های خودکار بیت‌‌کوین نیز دشواری معماهای ریاضی را افزایش می‌دهند‌ و ماینرهای رقیب برای سرپا باقی ماندن باید سریع‌تر پروسه خود را اجرا کنند. برخلاف اهداف دموکراتیک ارز، استخراج رمزارزها (ماینینگ) در میان تعداد زیادی از اپراتورهای حرفه‌ای متمرکز شده است که حدود ۷۰ درصد آن در چین اتفاق می‌افتد. محققان با استفاده از مدل‌سازی اقتصادی سعی در بررسی میزان کربن تولیدی ناشی از این کار دارند. آنها نتیجه گرفتند که بدون مقررات، استخراج بیت‌کوین در چین می‌تواند به اندازه ایتالیا یا عربستان‌سعودی تا سال ۲۰۲۴ انرژی مصرف کند‌ و از سوی دیگر با انتشار سالانه ۱۳۰ میلیون تن آلودگی کربنی، به میزان تولید آلودگی نیجریه نزدیک می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند