روز گذشته و همزمان با ورود جو بایدن به کاخ سفید دیگر عامل ترامپ بر بازارها تاثیر نخواهد داشت؛ عامل اصلی که با افزایش تنش‌ها میان دو کشور در ۱۰ماه نخست سال‌جاری منشأ اصلی نوسانات دلار در کشور بود.

با وجود رکوردهای کاهشی ابتدای زمستان، دلار از ابتدای سال حدود ۳۷ درصد رشد کرده و سکه امامی نیز بازدهی ۶۹ درصدی را به ثبت رسانده است.

همچنین به‌رغم رکوردهای کاهشی ابتدای زمستان، دو روز است که دلار و سکه در جهت افزایشی حرکت می‌کنند و این مساله انتظارات کاهشی را در بازار تا‌ حدی تعدیل کرده است. سکه در اولین روز بهمن‌ماه، حدود ساعت ۳ بعدازظهر، در محدوده ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان مورد معامله قرار می‌گرفت که ۲۰۰ هزار تومان بالاتر از روز سه شنبه بود. بخش زیادی از افزایش قیمت سکه ناشی از رشد بهای دلار بود که در همان ساعت یاد شده در محدوده ۲۲ هزار و ۸۵۰ تومان قرار داشت، رقمی که نشان دهنده افزایش ۸۵۰ تومانی نسبت به آخرین روز دی‌ماه بود. در حالی که برخی از تحلیلگران فنی، رشد دو روز اخیر را به معنای خروج بازار از مسیر نزولی تعبیر می‌کردند، گروه دیگری باور داشتند، بازار همانطور که در حال پس دادن رشد ۷ ماه ابتدای سال است، افزایش روزهای اخیر را نیز پس خواهد داد.

ماه‌های پرهیجان سکه و دلار ۹۹

سکه و دلار از همان ابتدای سال کار خود را با افزایش قیمت آغاز کردند و یک به یک کانال‌های مقاومتی را شکستند. در سه ماه ابتدایی بهار، سرعت رشد سکه و دلار کمی محدودتر از بازار سهام بود، ولی در تا‌بستان فلز گرانبهای داخلی و اسکناس آمریکایی نسبت به بازار سرمایه، بازدهی‌های بسیار بالاتری را کسب کردند.

دلار و سکه بیشترین بازدهی ماهانه خود را در تیرماه به ثبت رساندند، جایی که اسکناس آمریکایی،۲۱ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند و سهم سکه‌بازدهی خیره‌کننده ۳۱ درصدی بود. در همان تیرماه بود که فلز گرانبهای داخلی وارد کانال ۱۰ میلیونی شد و پس از آن در ماه‌های بعد سال ۹۹، تنها یک روز در کانال ۹ میلیون تومانی نوسان کرد. به این ترتیب، می‌توان گفت سکه‌بازان در صورتی می‌توانند انتظار افت سنگین فلز گرانبهای داخلی را داشته باشند که حمایت سنگین ۱۰ میلیون تومانی از دست برود.

پس از رشد شدید تیرماه، در ماه‌های مرداد و شهریور، سکه و دلار آرام تر به روند صعودی خود ادامه دادند تا‌ اینکه درمهرماه یک بار دیگر جهش قیمت‌ها کلید خورد. سکه در مهرماه به سقف تا‌ریخی ۱۶ میلیون تومانی رسید و دلار تا‌ بالای ۳۲ هزار تومان افزایش یافت. روند صعودی سکه و دلار در هفته انتهایی مهر قطع شد؛ با این حال بازدهی اولین ماه پاییز دلار روی عدد ۸/ ۲۰ درصد ایستاد و سکه نیز ۲۵ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند.

زمان قطع روند صعودی بازارها

روند صعودی دلار و سکه از هفته انتهایی مهرماه قطع شد و افت قیمتی هر دو در آبان ماه با سرعت بیشتری ادامه یافت. به گفته فعالان، زمانی که بازیگران ارزی احساس کردند، شانس برد بایدن در انتخابات آمریکا زیاد است، در موقعیت فروش قرار گرفتند و همین عامل زمینه ساز نزول ۹ درصدی سکه در آبان ماه شد. دلار نیز در این ماه ۸ درصد از ارزش خود را از دست داد. پس از شکست ترامپ در انتخابات آمریکا و ریزش اولیه قیمت، روند بازار در آذرماه آرام شد؛ نهمین ماه پاییز هر دو بازار ارز و سکه آرام بودند و نوسانات قیمتی خاصی رخ نداد. بازدهی دلار در این ماه منفی ۹/ ۱ درصد بود و سکه نیز افزایش ۴/ ۰ درصدی را تجربه کرد.

از آرامش تا‌ سقوط سوم

روند آرام بازارها در ۲۰ روز ابتدایی دی‌ماه نیز ادامه داشت. با این حال، زمانی که اعلام شد، کنگره آمریکا نتایج انتخابات این کشور را تا‌یید کرده است، موج جدیدی از فروش‌ها در بازار ارز و سکه به شکل هیجانی صورت گرفت. این موضوع موجب شد که سکه ظرف ۴ روز کاری بالای ۲ میلیون از ارزش خود را از دست بدهد و دلار نیز بیش از ۳ هزار تومان کاهش قیمت را به ثبت برساند. این سومین موج نزولی بود که بازار سکه و دلار در سال ۹۹ گرفتار آن شدند. موج اول، قبل از انتخابات آمریکا رخ داد، جایی که عده‌ای از فعالان تصور کردند ممکن است ترامپ برنده انتخابات آمریکا نباشد. در این موج، بازار از سقف تا‌ریخی ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومانی عقب نشست و به زیر کانال ۳۰ هزار تومانی رفت. موج دوم ریزش دلار، پس از انتخابات آمریکا رخ داد، زمانی که عنوان شد برنده این رقابت نامزد دموکرات بوده است. در واکنش به این اتفاق، اسکناس آمریکایی تا‌ محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان هم نزول کرد، ولی پس از آن وارد فاز اصلاح قیمت شد و مدت زیادی در کانال ۲۵ هزار تومان نوسان کرد. موج سوم ریزش دلار از زمانی آغاز شد که احتمال تا‌یید نتایج انتخابات آمریکا در کنگره این کشور زیاد شد؛ نتیجه موج سوم ریزش افت ۵/ ۱۳ درصدی برای دلار بود. سکه نیز نزدیک ۱۴ درصد از ارزش خود را از دست داد. این دو دارایی، آخرین بار در آذر ۹۷ ظرف یک ماه افت بیشتری را به ثبت رسانده بودند.

آیا پایان روند نزولی در راه است؟

پس از ریزش شدید دلار و سکه، بازار در آخرین روز دی‌ماه و اولین روز بهمن‌ماه، افزایش قیمت را تجربه کرد. این مساله موجب شده است که برخی از تحلیلگران از پایان روند نزولی بازارها خبر دهند. از نگاه برخی تحلیلگران فنی، چنین ریزشی نیاز به یک برگشت قیمتی دارد. پس از ریزش سنگین آذر ۹۷، بازار تا‌ حدی رشد قیمت را تجربه کرد. از نگاه برخی تحلیلگران دلار در صورتی می‌تواند به حرکت ریزشی دی‌ماه ادامه دهد و سرنوشتی متفاوت از آذر ۹۷ پیدا کند که طی دو ماه آتی، بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شوند یا بخشی از تحریم‌های بانکی در همین سال ۹۹ برداشته شوند. اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، ممکن است بار دیگر افزایشی‌ها به بازار بازگردند.

 

این مطلب برایم مفید است
31 نفر این پست را پسندیده اند