به گزارش «ایسنا» پیش‌فروش سکه طی طرحی ازسوی بانک مرکزی از پایان سال گذشته تا ماه ابتدایی امسال از کانال بانک ملی اجرا شد و بیش از ۷ میلیون و ۶۰۰ قطعه سکه در هفت سررسید فروش رفت.افرادی که برای ثبت‌نام مراجعه کردند بعد از طی مراحل و واریز پول در کنار دریافت سند خرید و فیش‌های واریز، کارتی را تحت عنوان «کارت سکه» دریافت کردند. این کارت مانند کارت‌های بانکی بوده و صاحب سکه‌های پیش‌فروش می‌تواند با مراجعه به شعب، آن را ارائه کرده و با توجه به اینکه اطلاعات خرید وی از طریق شماره این کارت قابل پیگیری است، می‌تواند سکه‌های خود را دریافت کند.

در مدت اخیر برخی دارندگان سکه‌های پیش‌فروش با این مشکل مواجه شدند که کارت‌های آنها مفقود شده یا در اختیارشان نیست که موجب نگرانی آنها شده است، چراکه اولا ممکن است موجب سوء‌استفاده از کارت آنها شود و ازسوی دیگر نتوانند سکه‌های خود را تحویل بگیرند. این در حالی است که پیگیری جریان کارت‌های سکه‌ مفقودی از این حکایت دارد که هیچ جای نگرانی در این رابطه نیست و افراد می‌توانند بلافاصله به شعب مراجعه و گم شدن کارت را اعلام کنند. کارت‌های سکه مانند کارت بانکی است و برای آنها کارت دیگری صادر خواهد شد.

همچنین افراد در زمان سررسید با بردن مدارک پیش‌خرید و ارائه‌ آن به شعب می‌توانند سکه‌ها را تحویل بگیرند؛ چراکه اطلاعات آنها در زمان پیش‌خرید در سامانه بانک مرکزی ثبت شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. در عین حال که حتی نیاز ضروری به ارائه کارت سکه نیست و بدون تحویل آن هم امکان دریافت سکه وجود دارد.از ۲۸ بهمن پارسال و در جریان التهابات بازار ارز و افزایش قیمت سکه در بازار،‌ طرح پیش‌فروش سکه به‌طور قطعی در شعب بانک ملی آغاز شد. این پیش‌فروش با هفت سررسید در دستور کار قرار گرفت و بر این اساس سکه تحویل یک ماهه با یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، ۶ ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، ۹ ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یک ساله یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان پیش‌فروش شد. تحویل سکه‌های سررسید شده نیز از اردیبهشت ماه با تحویل سکه‌های یک ماهه آغاز شده و اکنون تحویل سکه ۶ماهه در حال انجام است. برخی کارشناسان باور دارند، عرضه سکه‌های پیش‌فروش ۶ ماهه از مهرماه موجب شده است که دامنه نوسان سکه کمی محدودتر شود و رشد دلار از این فلز گرانبها پیشی بگیرد. این در حالی است که گروه دیگری باور دارند، سکه در ماه‌های گذشته رشد زیادی را تجربه کرده بود و بازار ظرفیت رشدهای شدیدتر را نداشت. باید دید در ماه‌های آینده و ادامه عرضه سکه‌های پیش‌فروش، وضعیت این متغیر ارزشمند به چه سویی خواهد رفت.