طراحی خط: طراحی کلیه نقوش چک‌های صیاد به‌صورت خطی و با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی انجام گرفته به‌صورتی که هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است. در حالی که در نمونه‌های جعلی، خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده‌اند و به‌راحتی به‌وسیله ذره‌بین قابل‌تشخیص هستند.

ریزنوشته: نوشته‌های بسیاری ریزی که ابزار بزرگ‌نمایی قابل‌مشاهده هستند و تنها به وسیله دستگاه‌های چاپ امنیتی مشاهده می‌شوند.

واتر مارک: در خمیر کاغذ چک‌های صیاد نیز از تصویر سه بعدی نشان و عبارت چاپخانه دولتی ایران استفاده شده که در مقابل نور قابل رویت است.

شماره سریال: در چک‌های صیاد، چاپ شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب مشکی فلورسنت بوده و تحت تابش نور ماوراء بنفش به رنگ سبز تیره دیده می‌شود.

حساسیت کاغذ به مواد شیمیایی: علاوه‌بر این در فرآیند ساخت کاغذ این چک‌ها از موادی استفاده شده که در صورت تماس با مواد شیمایی از خود واکنش نشان داده و تغییر رنگ می‌دهد.

الیاف فلورسنت: استفاده از الیاف فلورسنتی که در سطح کاغذ پراکنده شده‌اند دیگر ویژگی امنیتی چک‌های صیاد است. این الیاف در زیر نور ماوراء بنفش در چهار رنگ سبز، زرد، قرمز و آبی قابل‌مشاهده‌اند.

چاپ نامرئی: بخش‌هایی از تصویر با مرکب نامرئی چاپ شده است که زیر نور ماورا بنفش با رنگ‌های قرمز و سبز نمایان است. بانک مرکزی تاکید کرده است که سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (صیاد) به‌منظور یکپارچه‌سازی فرآیند صدور دسته چک‌های بانکی از سوی بانک مرکزی پیاده‌سازی شده است. این سامانه با متمرکز‌سازی درخواست‌های دسته چک، امکان اعتبارسنجی صاحبان حساب و امضا را فراهم ساخته و از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بد‌سابقه جلوگیری می‌کند. همچنین با اختصاص یک شناسه منحصربه‌فرد به هر برگ چک امکان استعلام و پیگیری وضعیت چک از طریق پیامک برای گیرنده چک را تسهیل و باعث افزایش اعتبار دسته چک در تبادلات مالی کشور می‌شود. با استفاده از  این  سامانه در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی از جمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور و استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک را  ایجاد خواهد داشت. با اجرایی شدن کامل سامانه صیاد، چک‌های غیرصیادی از شهریورماه امسال پذیرش نخواهند شد.

p12-01