آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۳۹

 • قرارداد ۲۵ساله ایران و چین

  بهاره چراغی: امضای سند همکاری ایران و چین در هفته اول فروردین‌ماه ۱۴۰۰، واکنش‌های بسیاری از سوی طیف مخالفان و موافقان به همراه داشت.
 • مزیت‌های نسبی طرفین

  هرویک یاریجانیان عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و چین
  در بهمن ۱۳۹۴ طی سفری که شی‌جی‌پینگ، رئیس‌جمهوری خلق چین به تهران آمدند در دیدار با مقامات ایران با صدور بیانیه‌ای سطح روابط دو کشور را به مشارکت راهبردی ارتقا دادند، که در همان سال، مقام معظم رهبری این توافق را یک رابطه استراتژیک و کاملا درست و حکمت‌آمیز دانستند. از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ وزارت امور خارجه در همکاری با وزارتخانه‌ها و نهادهای داخلی جلسات متعددی با هدف احصای اولویت‌ها، تدوین پیش‌نویس و مفاد قابل طرح در این سند برگزار کرد. موضوع مهمی که این سند به آن اشاره دارد این است که یک نقشه راه برای همکاری جامع دو کشور ایران و چین بوده و حاوی هیچ‌پیمان، عهدنامه، قول‌نامه، معاهده و میثاق نیست که معمولا نتیجه این نقشه راه دوران جدیدی در مناسبات اقتصادی کشور خواهد بود. شایان ذکر است که شرایط اقتصادی جهان امروز بسیار پیچیده و در مواردی مبهم است. این در حالی است که جملگی کشورها به این نتیجه غیرقابل انکار رسیده‌اند که اقتصاد قوی و شکوفا می‌تواند سایر ارکان کشور را اداره و هدایت و موتور پیشرفت آن باشد.
 • برنامه یا توافق‌نامه؟

  ابوالفضل علمایی‌فر مدیر میز چین در وزارت امور خارجه
  در اسفندماه ۱۳۹۴ که رئیس‌جمهور چین به ایران سفر داشت، دو کشور بیانیه‌ای به‌عنوان مشارکت جامع راهبردی ایران و چین منتشر کردند که در بند ۶ آن قید شده بود یک برنامه بلندمدت تنظیم خواهند کرد.
 • حساسیت زدایی از شرکای شرقی

  مصطفی مالکی تهرانی عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک‌ ایران و چین
  این روزها موافقان و مخالفان زیادی درخصوص برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ ساله ایران و چین صحبت‌ می‌کنند، در اینجا سعی می‌کنم تا مساله را از ابعاد کمتر مورد توجه قرار گرفته، مورد مطالعه و واکاوی قرار دهم تا شاید شبهاتی که در این زمینه وجود دارد کمی برطرف شود. ابتدا اشاره کوتاهی به تفاوت ماهوی میان «تفاهم‌نامه» و «توافق‌نامه» دارم.
 • تامین مالی ممکن است

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  امروزه لازمه پیشرفت، رشد و توسعه و رفع نیازهای کشورها در ارتباط، تعامل و دادوستد با دنیا است و پا پس کشیدن از روند تعاملات بین‌المللی به‌طور قطع، ممکن و میسر نبوده و تعاملات نظام بین‌الملل این روزها به‌گونه‌ای است که توسعه کشورها در هر نقطه‌ای از این جهان، بستگی به میزان مشارکت و همکاری آنها با یکدیگر دارد. سطح و کیفیت همکاری‌های کشورها نیز با ویژگی‌های جغرافیایی و ظرفیت‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در هر منطقه، رابطه تنگاتنگی دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر