آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۳۶

 • بازی‌خوانی بورس در سال جدید

  هدیه لطفی: فراز و نشیب‌های بورس تهران در سال گذشته درحالی با ثبت رشد ۱۵۵درصدی شاخص کل همراه شد که این بازار توانست همچنان جایگاه برترین بازار سرمایه‌گذاری را حفظ کند و در صدر دیگر بازارها قرار گیرد. درحالی شاهد آغاز سال جدید هستیم که اما و اگرهای زیادی در مسیر آتی بازار سرمایه وجود دارد؛ به‌طوری‌که در همین ۵روز ابتدایی سال ۱۴۰۰ شاهد حاکمیت روندی منفی در شاخص کل بورس و ثبت افت بیش از یک‌درصدی در کارنامه بورس تهران بودیم.
 • عبرت از تجارب تلخ

  علیرضا تاج بر کارشناس شرکت‌های تامین سرمایه
  سال۹۹ سالی فراموش‌نشدنی در تاریخ بازار سرمایه خواهد بود. آرزوی دیرینه فعالان بازار درخصوص افزایش ضریب نفوذ بورس در جامعه در این سال محقق شد و بازار سرمایه شاهد اقبال بی‌نظیر توده مردم بود و در صدر اخبار قرار داشت، سهام و سهامداری به گفتمان رایج جامعه و سرمایه‌گذاری در بورس به گزینه اول نقدینگی تبدیل شد. به این ترتیب بازار سرمایه شاهد پررونق‌ترین روزهای عمر خود بود.
 • دو سناریوی پیش‌رو

  سعید ذوالفقاری فعال بازار سرمایه
  درخصوص پیش‌بینی از روند بازار سهام در سال ۱۴۰۰، با توجه به فضای عدم‌شفافیت در حوزه سیاسی به‌نظر می‌رسد با دو سناریو مواجه باشیم؛ به عبارت دقیق‌تر دو موضوع اصلی یعنی برگشت به برجام و در مقابل عدم برگشت به برجام و تشدید تحریم‌ها دو سناریویی خواهند بود که در روند آتی بازار سهام تاثیرگذار خواهند بود. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این دو موضوع می‌پردازیم:
 • فاز احتیاط تا انتخابات

  وحیده موسوی مدیر سبدگردانی
  مشخصا در سال ۱۴۰۰ مانند همه سال‌ها، متغیرهای کلان اقتصادی از جمله نرخ ارز، نرخ تورم، نرخ سود واقعی بانکی، نرخ رشد نقدینگی و... هر کدام با توجه به سیاست‌های داخلی و خارجی دستخوش تغییرات و نوساناتی خواهند شد و همین امر موجب خواهد شد، بازار سرمایه با توجه به تاثیر‌پذیری زیاد از هر کدام از مولفه‌های ذکر شده نیز دچار نوسان و حتی هیجانات بالفعل شود.
 • موتور محرک قیمت‌ها

  رسول جاویدی مدیر ریسک و تحلیل شرکت‌ها
  بازار درحالی در سال ۱۳۹۹ به کار خود پایان داد که شاهد دو روی متفاوت بازار در این سال بودیم. در نیمه اول سال شاهد رکوردشکنی‌هایی هم در شاخص کل (فتح ارتفاع ۲ میلیون واحدی) و هم در ارزش معاملات بودیم (ارزش‌های بیش از ۲۰ هزارمیلیارد تومانی)، اما در نیمه دوم سال، بازار روی دیگر خود را با افت شدید شاخص و کاهش ارزش معاملات نشان داد. افزایش ضریب اعتباری، تغییرات در ترکیب پرتفوی صندوق‌ها (خصوصا با درآمد ثابت)، کاهش دامنه نوسان و... نیز نتوانست آن‌گونه که باید مرهمی برای بازار باشد و تنها مُسکن‌هایی کوتاه مدت برای بازار بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر