آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۳۴

 • اقتصاد جهان در سال ۹۹

  احسان آذری‌نیا: در دوازده ماه گذشته تحولات بسیار مهمی در اقتصاد جهان رخ داده است: شروع همه‌گیری کرونا، اجرای برنامه‌های بی‌سابقه حمایتی از سوی دولت‌ها و بانک‌های مرکزی، نوسان شدید قیمت نفت و شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ، رکوردشکنی‌های مکرر قیمت بیت‌کوین، افت‌وخیز قیمت طلا، ساخته شدن واکسن علیه کرونا و... همگی جزو این تحولات هستند.
 • قربانیان بزرگ پاندمی

  تال یلین/ سی‌ان‌ان
  تقریبا یک سال پیش، آغاز همه‌گیری کرونا سبب شد اکثر دولت‌ها برای مهار آن تدابیر سختگیرانه اتخاذ کنند: قرنطینه شهرها و کشورها، بستن مرزها، تعطیلی مراکز اقتصادی و مدارس، اجرای تدابیر حمایتی پولی و مالی بی‌سابقه و... همگی در واکنش به این همه‌گیری انجام شدند. تاکنون در آمریکا بیش از ۵۰۰هزار نفر و در کل جهان ۸/ ۲میلیون نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند و در سه ماه دوم سال گذشته، بسیاری از اقتصادها دچار رکود عمیق شدند. بین ماه‌های مارس و آوریل حدود ۲۲میلیون شغل در اقتصاد آمریکا و به‌ویژه در بخش خدمات این کشور، از میان رفت. در دیگر کشورها نیز وضعیت به همین شکل بوده است. آن دسته از نیروی کار که فعالیتشان ضروری بود، فعالیت‌های شغلی را از خانه انجام دادند.
 • آغاز بد، پایان خوب

  دیوید بلکمون/ فوربس
  آیا صنعت نفت و گاز جهان سالی بدتر از سال ۲۰۲۰ در تاریخ خود داشته است؟ این پرسش جالبی است که پاسخ دادن به آن آسان نیست. در ۱۲ ماه گذشته بزرگ‌ترین عاملی که بر قیمت نفت اثر گذاشته همه‌گیری کرونا بوده، زیرا دولت‌ها برای مهار این همه‌گیری فعالیت‌های اقتصادی را تعطیل کردند و قیمت نفت تحت تاثیر این عامل و نیز جنگ قیمت بین روسیه و عربستان، به شدت سقوط کرد. بیستم آوریل سال گذشته قیمت فروش آتی نفت آمریکا برای نخستین بار در تاریخ بازار نفت به زیر صفر رسید و قیمت نفت برنت نیز به ۹ دلار سقوط کرد. سال گذشته میلادی تقاضای جهانی برای نفت حدود ۱۰ درصد کاهش یافت و این پرسش همواره مطرح بود که آیا در سال جاری این کاهش به شکل پایدار جبران خواهد شد یا نه؟ ماه مارس یعنی در زمانی که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد شیوع کرونا یک همه‌گیری است، عربستان و روسیه نتوانستند بر سر کاستن از عرضه به توافق برسند و جنگ قیمت فشار بزرگ‌تری به بازار وارد کرد.
 • برنده بزرگ همه‌گیری کرونا

  برادلی کئون/ کوین دسک
  یک سال پیش، بحران کرونا به بروز عمیق‌ترین رکود در اقتصاد جهان از رکود بزرگ و تزریق نقدینگی بی‌سابقه به اقتصادها منجر شد. در نتیجه این بحران، بخش بزرگی از نیروی کار مجبور شدند از خانه فعالیت کنند و قیمت نفت به شدت کاهش یافت. تحول دیگری که شاید به اندازه این تحولات اهمیت دارد توجه بانک‌ها، مدیران مالی و شرکت‌های مختلف به بازار ارزهای دیجیتال به ویژه بیت‌کوین است. ۱۱ سال پیش بیت‌کوین به‌عنوان نخستین ارز دیجیتالی غیرمتمرکز در جهان به وجود آمد، ارزی که تحت کنترل هیچ شخص، نهاد یا دولتی قرار ندارد. ابتدای سال گذشته قیمت بیت‌کوین در محدوده ۷۳۰۰ دلار قرار داشت و سرمایه‌گذاری در آن کاری چندان معنادار تلقی نمی‌شد. اما در پایان سال قیمت این ارز به بالاتر از ۲۹ هزار دلار رسید و در دو ماه گذشته نیز بارها رکورد قیمت این ارز شکسته شده است.
 • ترس و سودآوری در بورس‌ها

  گرام ویردن/ گاردین
  سال‌۲۰۲۰ برای بازارهای مالی، پرنوسان‌ترین سال بود و رشد شاخص‌ها که از ماه مارس سال پیش آغاز شده بود، در سال جاری نیز ادامه یافته البته با سرعت کمتر. در واقع طی ۱۲ ماه گذشته مسیر حرکت اکثر بازارهای مالی صعودی بوده است. تقریبا یک سال پیش در همین زمان، سازمان جهانی بهداشت شیوع کرونا را یک همه‌گیری اعلام کرد و طی چند هفته، شاخص‌های مالی شدیدترین سقوط چند دهه قبل را تجربه کردند. اما برنامه‌های حمایتی پولی و مالی و ساخته‌شدن واکسن برای کرونا دو عامل اصلی رونق بازارهای مالی بوده‌اند و شاهد رکوردشکنی مکرر بسیاری از شاخص‌ها از جمله در بورس آمریکا بوده‌ایم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر