آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۲۳

 • تهدید جهانی تورم

  احسان آذری نیا: در چند هفته اخیر داده‌های مثبت از اقتصاد، احتمال بالای تصویب برنامه حمایتی پیشنهاد شده از سوی جو بایدن و تداوم واکسیناسیون علیه کرونا سبب شده نگرانی‌هایی درباره رشد چشمگیر نرخ تورم در آینده نزدیک به‌وجود آید. به همین دلیل شاهد رشد نرخ بازده اوراق ۱۰ ساله خزانه هستیم و نیز تغییراتی در بازارهای مالی رخ داده است.
 • بازگشت به شوک قیمتی دهه ۷۰؟

  جفری بارتاش منبع: مارکت واچ
  با آنکه ایالات متحده هنوز تا خروج کامل از رکود اقتصادی راهی طولانی در پیش دارد، برخی اقتصاددان‌ها و سرمایه‌گذاران مدتی است درباره رشد نرخ تورم هشدار می‌دهند. این پرسش‌ها مطرح است که عامل نگرانی‌ها درباره افزایش نرخ تورم چیست و این ریسک چه میزان بزرگ و اثرگذار است؟ در مطلب حاضر به جنبه‌های مختلف موضوع اشاره می‌کنیم. نخستین موضوع این است که میزان بسیار بالای نقدینگی به اقتصادها تزریق شده است.
 • نوشداروی تحریک عرضه

  کانر سن منبع: بلومبرگ
  در هفته‌های اخیر نگرانی درباره رشد نرخ تورم به شدت افزایش یافته، زیرا نه تنها کنگره در مسیر تصویب برنامه حمایتی ۱۹۰۰ میلیارد دلاری پیشنهاد شده از سوی جو بایدن در حرکت است، بلکه قیمت انواع مواد خام در سطوح بسیار بالا قرار دارد و با توجه به آنکه انتظار می‌رود در ماه‌های آینده شرایط اقتصاد جهان بهتر شود، احتمالا نرخ تورم در اقتصادهای بزرگ به سرعت افزایش می‌یابد. اما اگر بپذیریم که رشد نرخ تورم حاصل حجم بالای پول و میزان اندک کالاست، برای جلوگیری از رشد شدید نرخ تورم باید بر افزایش تولید تمرکز کرد. در واقع آنچه اکنون جهان به آن نیاز دارد افزایش عرضه است، عرضه کالاهایی که در حال حاضر کمبود در آنها مشاهده می‌شود و نباید جریان نقدینگی را که به افزایش تولید این کالاها کمک می‌کند مسدود کرد.
 • بمب ساعتی نقدینگی!

  بیل کانرلی منبع: فوربس
  در حال حاضر نرخ تورم در اقتصادهای بزرگ بالا نیست. اما این دوران به زودی پایان خواهد یافت و طی دو سال آینده شاهد رشد نرخ تورم خواهیم بود. پس از آن، چرخه تجاری رونق یا رکود و احتمالا هر دوی آنها رخ خواهد داد. طی ۱۲ ماه گذشته قیمت کالاهای مصرفی به جز مواد غذایی و سوخت، ۵/ ۱ درصد رشد کرده و این رقم، مشابه رقم متوسط نرخ تورم طی ۱۲ سال اخیر بوده است. اگر سوخت و مواد غذایی را به سبد کالاها اضافه کنیم، نرخ تورمی کمی پایین‌تر به دست خواهد آمد. اقتصاددان‌ها مایلند قیمت مواد غذایی و سوخت را در نظر نگیرند، زیرا افت و خیز قیمت این کالاها جدا از روند تورم بالا و پایین می‌رود و آن تغییرات کوتاه‌مدت معمولا طی یک تا دو سال معکوس می‌شود.
 • الگوی جنگ کره یا ویتنام؟

  تیم فرنهولتس منبع: کوارتس
  بی‌ثباتی در بازار اوراق قرضه، گزارش‌های مثبت از شاخص‌های اقتصادی و میزان بالای برنامه‌های حمایتی این پرسش را برای اقتصاددان‌ها و سرمایه‌گذاران مطرح کرده که آیا امسال نرخ تورم بالا خواهد رفت یا نه؟ پاسخ احتمالا مثبت است. اما افزایش نرخ تورم محدود و زودگذر خواهد بود زیرا پس از مهار شدن همه‌گیری کرونا، سرعت افزایش فعالیت‌های اقتصادی و مصرف زیاد نیست. نشانه‌ای وجود دارد که فعالان بازار چنین پیش‌بینی می‌کنند: آنها بیشتر احتمال می‌دهند نرخ تورم در پنج سال آینده بالاتر باشد تا ۱۰ سال آینده.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر