آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۲۵

 • رفراندوم شیلی

  احسان آذری‌نیا: هفته گذشته، مردم شیلی برای شرکت در همه‌پرسی تغییر قانون‌اساسی این کشور پای صندوق‌های رای حاضر شدند و نتیجه همه‌پرسی نشان داد ۸۰ درصد رای‌دهندگان خواستار تدوین قانون ‌اساسی جدید هستند. همه‌پرسی هفته پیش، پس از یک سال تظاهرات خشونت‌بار مردم در اعتراض به نابرابری‌ها برگزار شد.
 • میراث نظامیان در ساختار سیاسی

  مایکل آلبرتوس نیویورک‌تایمز
  هفته گذشته مردم شیلی برای شرکت در همه‌پرسی درباره تدوین قانون‌اساسی جدید پای صندوق‌های رای رفتند و واقعیت این است که شهروندان تعداد زیادی از کشورها باید در چنین همه‌پرسی شرکت کنند. قانون‌اساسی کنونی شیلی که در دوران دیکتاتور سابق این کشور یعنی آگوستو پینوشه نوشته شد، طی ۴۰ سال، مخالفت‌های سیاسی را سرکوب و منافع ارتش و گروه‌های خاص از قدرتمندان را در این کشور تامین کرد. تنها در شیلی مردم با میراث دوران حکومت یک خودکامه دست به گریبان نیستند. در کشورهایی نظیر میانمار، ترکیه و کره‌جنوبی که دموکراسی‌های جوان محسوب می‌شوند مردم سال‌ها و حتی چند دهه تحت حاکمیت قانون‌اساسی دوران حکومت‌های خودکامه بودند.
 • رشد یا عدالت؟

  کیارا نوگنت تایم
  همه‌پرسی هفته گذشته در شیلی که پس از حدود یک‌سال تظاهرات‌های گسترده در این کشور آمریکای لاتین برگزار شد بزرگ‌ترین امتیازدهی سیاستمداران حاکم در شیلی بود. آنها سعی کردند با پذیرش برگزاری همه‌پرسی، مردم را آرام کنند. چپگراها معتقدند قانون‌اساسی کنونی که در سال ۱۹۸۰ در دوران حاکمیت آگوستو پینوشه نوشته شد طوری تدوین شده که نقش مردم و گزینه‌های سیاسی رای‌دهندگان را محدود می‌کند و از توانایی دولت برای توسعه امکانات رفاهی برای مردم می‌کاهد.
 • چالش مشروعیت در نظام دموکراتیک

  رافائل رومو سی‌ان‌ان
  پینرا، رئیس‌جمهوری شیلی از نتیجه همه‌پرسی هفته گذشته درباره تغییر قانون‌اساسی دوران دیکتاتوری پینوشه به‌عنوان یک پیروزی برای دموکراسی استقبال کرد. در این همه‌پرسی اکثر رای‌دهندگان از تدوین قانون‌اساسی جدید حمایت کردند. در تظاهرات‌های ضد دولت که سال پیش در شیلی در اعتراض به نابرابری اقتصادی آغاز شد، کنار گذاشته شدن قانون‌اساسی کنونی و تدوین یک قانون‌اساسی جدید جزو خواسته‌های اصلی تظاهرات‌کنندگان بود. آقای پینرا هفته پیش یعنی پس از پایان رای‌گیری گفت: «پیروزی دموکراسی باید سبب خوشحالی و امیدواری ما شود. تاکنون قانون‌اساسی سبب تفرقه بود و از حالا به بعد همه ما باید از طریق همکاری، قانون‌اساسی جدیدی به‌وجود آوریم که عامل وحدت و ثبات کشور باشد.»
 • جشن پس از شورش

  پیتر سیاولیس واشنگتن پست
  هفته گذشته، مردم شیلی برای شرکت در یک همه‌پرسی که به‌دلیل همه‌گیری کرونا به تعویق افتاده بود، پای صندوق‌های رای رفتند. روی برگ رای نوشته شده بود: «آیا باید قانون‌اساسی سال ۱۹۸۰ که در دوران حاکمیت ژنرال آگوستو پینوشه نوشته شده تغییر کند؟ و اگر بله چه کسی باید قانون ‌اساسی جدید را بنویسد؟» همه‌پرسی پس از یک سال تظاهرات در اعتراض به نابرابری اقتصادی و اجتماعی برگزار شد و در تظاهرات، گاه تعداد شرکت‌کنندگان به بیش از یک میلیون نفر می‌رسید. میزان مشارکت در همه‌پرسی بالاترین میزان از سال ۲۰۱۲ بود و ۸۰ درصد رای‌دهندگان خواستار تغییر قانون‌اساسی شدند. نکته جالب توجه این است که تقریبا ۸۰ درصد رای‌دهندگان اعلام کردند گروهی که قرار است قانون‌اساسی جدید را بنویسند باید از مردم عادی تشکیل شده باشد، نه آنکه نیمی از گروه مردم عادی و نیمی از آن اعضای کنگره شیلی باشند. در مطلب حاضر به ۵ نکته درباره همه‌پرسی هفته گذشته این کشور اشاره می‌کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر