آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۰۹

 • تب کرونا در بخش کشاورزی

  امیر جهانی: حوزه کشاورزی به‌دلیل تامین امنیت غذایی کشور و البته تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم بر اشتغال، همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. درحالی‌که این بخش از اقتصاد با مشکلاتی نظیر خشکسالی، تغییرات آب و هوایی، کافی نبودن سرمایه‌گذاری، مشکل آب و خاک، پایین بودن بهره‌وری، ضایعات و هدررفت، مدیریت ناکارآمد بازار و تولید، کمبود دانش و فناوری روزآمد و مدیریت دانش، کمبود تحقیق و توسعه، کمبود ترویج و آموزش کاربردی و سرمزرعه روبه‌رو است، شاهدیم که مشکل جهانی کرونا، گریبان فعالان این حوزه را گرفته است.
 • حمایت از زنجیره تامین

  حامد نجفی علمدارلو دکترای اقتصادکشاورزی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت‌مدرس
  اقتصاد جهان در نتیجه شیوع ویروس کرونا در شرایط بحرانی قرار گرفته است. شغل‌های بسیاری از دست رفته و بسیاری دیگر در معرض تهدید قرار دارند. تداوم این ویروس می‌تواند یکی از عمیق‌ترین رکودهای اقتصادی را در تمام تاریخ رقم بزند و مسلما آثار آن تا سال‌ها باقی خواهد ماند. پاندمی کووید-۱۹، به همراه جنگ تجاری چین و آمریکا، ضربات سهمگینی بر جهان‌شمولی تفکر اقتصاد آزاد زده‌اند. تفکری که پیش از این نیز در نتیجه بحران‌های زیست‌محیطی دهه‌های اخیر و رکود مالی سال ۲۰۰۸ در معرض پرسش‌های جدی قرار گرفته بود. هرچند ایده «مسوولیت اجتماعی» تاحدودی توانست احیای موقتی برای تفکر اقتصاد آزاد به ارمغان آورد، اما در ادامه و با گسترش دامنه بحران‌ها، توانایی این تفکر را برای اداره جهان پیش رو با تردیدهای بی‌شمار مواجه کرده و همین امر می‌تواند منجر به گسترش طرفداران ایده دخالت گسترده دولت‌ها در اقتصاد شود.
 • موانع تولید در عصر پاندمی

  مجتبی پالوج عضو هیات علمی و معاون موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی
  بی‌شک در فرآیند تغییر و تحول جهانی‌، تغییراتی در ساختار بازار، تقاضا و ترجیحات مصرف‌کننده رخ داده است. این تحول باعث شد تا الگوی تامین مواد اولیه، تولید، فرآوری و توزیع محصولات نسبت به گذشته دستخوش تغییرات زیادی شود.
 • شیب تند افزایش قیمت‌ها

  فاطمه پاسبان عضو هیات علمی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی و اقتصاد
  بخش کشاورزی به‌دلیل تامین امنیت غذایی و تامین معیشت بخشی از جمعیت کشور به‌طور مستقیم و غیرمستقیم (بهره‌برداران، صنایع فرآوری و تبدیلی، خدمات وابسته به بخش، تجار، عمده‌فروش و خرده‌فروش و...) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بنابراین مدیریت بخش کشاورزی نیازمند مدیریت و راهبری هوشمندانه با نگاهی به آینده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر