آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۵۸

 • نظارت بر بورس تهران

  هدیه لطفی: بورس تهران درحالی با ثبت بازدهی حدود ۳۰۰ درصدی از ابتدای سال ۹۹ تا کنون توانسته عنوان برترین بازار سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص دهد که این موضوع ورود هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران جدید و عموم جامعه به این بازار را به دنبال داشته است. در واقع این روزها شاهد فعالیت افرادی از قشرهای متوسط و پایین جامعه در بازار هستیم که از پس‌انداز‌های خرد گرفته تا پول معیشت ماهانه خود را برای کسب سود به بازار سهام می‌آورند. به این ترتیب باید نهادهای نظارتی و سیاست‌گذاران بازار سرمایه، تدابیر گسترده‌تری در این خصوص اتخاذ کنند.
 • کشتی‌بان را سیاستی دگر باید

  سیدمحمد علوی دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران
  فعالیت بورس اوراق بهادار از برنامه اول توسعه تا امروز را می‌توان به چند دوره‌ متمایز تقسیم کرد. نخستین دوره سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۵ را دربرمی‌گیرد.
 • بهره‌گیری از فناوری‌های نوین

  موسی احمدی مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازارهای مالی
  شرایط کنونی بازار سرمایه نشان از آن دارد که این بازار در مرحله مهمی از نقش‌آفرینی خود در اقتصاد کشور گام برداشته است. در این میان شاخص‌های اصلی بازار سهام در ماه‌های اخیر با رشد قابل‌توجهی همراه شده و در این میان دماسنج اصلی بورس از ابرکانال دو میلیون واحدی هم عبور کرد. به این ترتیب ارزش بورس به ۵/ ۷‌هزار هزار میلیارد تومان نزدیک شده است. این موضوع تاکید بر این است که شرایط امروزین بازار نیازمند توجهی ویژه به توسعه همه‌جانبه ابزارها، نهادها و بازارهای مالی است.
 • شناورسازی مقررات بازار!

  سعیدآسمانی کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه کشور درحال سپری کردن روزهایی است که شاید خوش‌بین‌ترین فعال بازار هم پیش‌بینی درستی از ورود این چنین حجم بالایی از نقدینگی به بورس را نداشت. به‌طوری‌که ارزش بازار سرمایه ایران از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون بیش از ۱۰ برابر شده است. با این وجود بازار سهام همچنان خود را مستعد رشد نشان می‌دهد و ارزش این بازار از ابتدای امسال تاکنون بعد از رشد بیش از چهار برابری به حدود ۷۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. از سوی دیگر تعداد فعالان بازار به حدود ۱۵ میلیون نفر رسیده که این حجم از مشارکت‌کنندگان در بازار، اهمیت بازار سهام را به وضوح نشان می‌دهند. به گونه‌ای که خرید و فروش سهام به بحث روز جامعه، شبکه‌های رسانه‌ای و خبری تبدیل شده است.
 • جریمه ۲۰ میلیون دلاری یک توییت

  میلاد خوش زبان کارشناس ارشد مالی
  حال که در حال نگارش این یادداشت هستم، اخبار بسیار متناقضی از صندوق «دارادوم» به گوش می‌رسد. طی اخباری زمان عرضه، ابتدای شهریور و به هر فرد حقیقی ۵ میلیون تومان گزارش شده و در خبر دیگری عرضه صندوق به کل منتفی شده است! این اخبار ضدونقیض موجب نوسانات شدید بازار و متضرر شدن سهامداران می‌شود. ضرری که غالبا از جیب سهامداران خرد پرداخت می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر