آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۵۱

 • آینده غول‌های فناوری

  احسان آذری‌نیا: شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه فناوری که غول‌های فناوری نیز نامیده می‌شود در سال‌های اخیر به رشد خود ادامه داده‌اند و به‌ویژه در دوران همه‌گیری ویروس کرونا شاهد ارتقای جایگاه آنها در حوزه ارائه خدمات و نیز افزایش کسب درآمد آنها بوده‌ایم. از مدت‌ها پیش موضوع رویه‌های نادرست این شرکت‌ها مطرح بوده؛ زیرا درباره اقداماتی که آنها برای توسعه نفوذ خود در بازار انجام می‌دهند نگرانی‌های رو‌به‌رشدی وجود دارد.
 • کرونا در خدمت آمازون

  آلانا سموئلز تایم
  همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان موجب وارد شدن زیان‌های بزرگ به اقتصادها و کسب‌و‌کارهای مختلف شد، اما این بحران برای شرکت آمازون بسیار سودمند بوده است. قرنطینه شهرها، کشورها و فرمان در خانه ماندن زمینه افزایش خریدهای آنلاین را فراهم کرد و هر خرید آنلاینی که از سوی مردم انجام شده بر سلطه شرکت آمازون بر دنیای تجارت الکترونیک افزوده است. ماه مه ‌کل خریدهای آنلاین در آمریکا دو برابر شد. اما اگر برای همه، بزرگ‌تر بودن به معنای بهتر بودن بود، جف بزوس، مدیر شرکت آمازون مجبور نبود روز چهارشنبه در جلسه استماع کمیته حقوقی کنگره به سوالات اعضای این کمیته پاسخ دهد.
 • تردید مردم

  آلیسون دورکی فوربس
  چهارشنبه هفته گذشته، مدیران ۴ شرکت بزرگ فناوری آمریکا یعنی اپل، آمازون، گوگل و فیس‌بوک به پرسش‌های کمیته ضد انحصار کنگره در حوزه مسائل مربوط به رقابت، انحصار و... پاسخ دادند و به‌نظر می‌رسد حساسیت کنگره به رویه‌های غول‌های فناوری تا اندازه‌ای بازتابی از عدم‌اعتماد گسترده مردم آمریکا به این شرکت‌ها و نگرانی آنها درباره افزایش قدرت این شرکت‌هاست. اما نظرسنجی‌هایی که در ماه‌های اخیر انجام شده نشان می‌دهد با آنکه آمریکایی‌ها دیدگاه کاملا مثبتی درباره شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه فناوری ندارند، اما در زمینه اقداماتی که دولت باید برای تغییر رویه‌های آن شرکت انجام دهد، چندان مطمئن نیستند.
 • چهار شرکت پنج تریلیون‌دلاری

  ریچارد واترز فایننشال تایمز
  پنج‌شنبه گذشته چهار شرکت از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری در جهان، گزارش عملکرد سه ماهه دوم سال جاری میلادی خود را منتشر کردند و محتوای این گزارش‌ها بسیار امیدوارکننده بود. این در حالی است که وضعیت اقتصاد جهان بسیار نگران‌کننده است و بسیاری از مشتری‌ها و شرکای تجاری این چهار شرکت در شرایط بد مالی قرار دارند. نمودار گرافیکی تاب‌آوری این شرکت‌ها یعنی اپل، آمازون، فیس‌بوک و گوگل یک روز پس از آن منتشر شد که مدیران آنها با پرسش‌گری خصمانه کنگره آمریکا مواجه شده بودند. کمیته ضد انحصار کنگره آمریکا این شرکت‌ها را به استفاده از قدرت پلتفرم‌های خود برای غلبه بر رقبا متهم کرده است.
 • اجماع اروپا علیه انحصار

  آدام ساتاریانو نیویورک تایمز
  شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه فناوری در ماه‌های اخیر با چالش‌های بزرگ روبه‌رو شده‌اند و یکی از این چالش‌ها که به احتمال زیاد اثرات بلندمدت بر عملکرد آنها خواهد داشت، تلاش قانون‌گذاران در ایالات متحده و اروپا برای تصویب قوانین جدید جهت ایجاد تغییر در رویه‌های این شرکت‌هاست. این قوانین به مسائل مختلف از جمله انحصار، رویه‌های رقابت و... مربوط است و با توجه به عزم قانون‌گذاران برای تغییر محیط فعالیت شرکت‌های یاد شده، به نظر می‌رسد مدیران آنها باید خود را برای دوران طولانی از منازعه آماده کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر