آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۲۰

 • آینده بازارها

  برخی بر این باورند که ایران بهشت سرمایه‌گذاران است؛ علت آن ناگفته پیداست. اگر تنها به رشد بازارهای سکه، ارز یا بورس در چند ماه گذشته نگاهی بیندازیم، درمی‌یابیم که اگر فردی چند ماه قبل، با پول خود توانسته باشد وارد یکی از این بازار‌ها شده باشد، تا امروز توانسته به میزان قابل‌توجهی سرمایه خود را افزایش دهد. از طرفی برای افرادی که علاقه به رشته‌های اقتصاد و مالی دارند نیز، بازار‌های ایران جذابیت خاص خود را دارد. درگیر بودن عوامل متعدد، پیش‌بینی آینده را سخت‌تر می‌کند و فرد باید با در نظر گرفتن چند سناریو، نظر خود را در خصوص آینده بازار بیان کند. در این پرونده با استفاده از نظر کارشناسان در حوزه‌های مسکن، ارز، طلا و بورس به بررسی آینده بازارها پرداخته‌ایم.
 • سمت‌و‌سوی ارز و طلا

  دکتر سجاد برخورداری هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
  بازارهای طلا و ارز در کنار سایر بازارهای دارایی، از جمله بازارهایی به‌شمار می‌آیند که قدرت نقدشوندگی دارایی‌ها در آنها بیشتر است. این ویژگی باعث شده است به‌صورت سنتی، افراد در کنار سایر دارایی‌ها، طلا و ارز نیز نگهداری کنند. ازاین‌رو، انتظار می‌رود در کنار تقاضای واقعی از این بازارها، طلا و ارز نیز در شرایط خاص اقتصاد از جمله شکل‌گیری انتظارات تورمی موردتوجه ویژه مردم و به‌ویژه سفته‌بازان در راستای کسب سود و حفظ ارزش پول قرار گیرد. در شرایط فعلی، اقتصاد کشور در وضعیت رکودی قرار گرفته و انتظارات تورمی در اقتصاد شکل گرفته است. این امر موجب شده است بازارهای طلا و ارز در کنار سایر بازارهای دارایی، موردتوجه مردم قرار گیرد.
 • مسکن بر سر دو راهی

  شهرام معینی عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان
  برای تحلیلی بر چشم‌انداز بازار مسکن، ابتدا لازم است به برخی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت مسکن نگاهی بیندازیم، از یک زاویه در تعادل، قیمت مسکن به هزینه تمام شده خانه‌های جدید بستگی تام دارد، که عمدتا ناشی از هزینه زمین و هزینه ساخت است، سود توسعه‌دهنده (سازنده) نیز تقریبا هزینه بهره‌ای سرمایه‌گذاری او تلقی می‌شود. اکنون در اکثر کلان‌شهر‌های ایران و در بخش عمده‌ای از محلات، ۶۰ تا ۸۰درصد هزینه تمام‌شده، از هزینه زمین ناشی می‌شود. طبعا عمده بخش باقی‌مانده را نیز می‌توان هزینه‌های ساخت تلقی کرد.
 • سیکل معیوب افزایش قیمت‌ها

  حسین راهداری تحلیلگر مالی
  به‌طور سنتی خانوارهای ایرانی گزینه‌های محدودی برای سرمایه‌گذاری دارند از جمله سپرده‌های‌بانکی، مسکن، خودرو، ارز، طلا و بورس. این بازارها هر کدام دینامیک‌ها و مشخصات خاص خود را دارند و تحلیل هر یک به‌طور جداگانه در این مقاله نمی‌گنجد. اما وضعیت کلی این بازارها در دوره ریاست‌جمهوری روحانی، به دو بخش زمانی قبل و بعد از سال ۱۳۹۷ قابل تقسیم است. سال ۱۳۹۷ از آن جهت نقطه عطف به حساب می‌آید که در اردیبهشت این سال آمریکا از برجام خارج شد.
 • رونق بورس ادامه دارد؟

  علی زینلی تحلیلگر بازار سرمایه
  اگر بخواهیم آینده بورس را پیش‌بینی کنیم توجه به چند گزاره مهم اهمیت ویژه‌ای دارد و اساسا در قالب توضیح این گزاره‌ها آینده بورس بهتر قابل پیش‌بینی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر