آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۱۶

 • نرخ‌های سود بانکی

  تعیین میزان نرخ بهره بانکی، موضوعی بسیار پیچیده‌ای است، زیرا علاوه بر تاثیرات مستقیمی که بر مسائل حوزه بانکداری می‌گذارد، تاثیرات چشمگیری بر متغیر‌های کلان اقتصادی نیز خواهد گذاشت.
 • منابع تامین کسری بانک‌ها

  احمد حاتمی یزد تحلیلگر اقتصادی
  دو، سه ماهی است که بانک‌مرکزی با راه‌اندازی «بازار باز پولی» تلاش می‌کند، نرخ سود بانکی را پایین بیاورد؛ صنایع، کارخانه‌ها، بازرگانان و وام‌گیرندگان، به‌طور کلی نسبت به سود بالای بانک‌ها شاکی هستند و عملکرد بانک‌های ایران را در مقایسه با کشورهای پیشرفته غیرقابل قبول می‌دانند، زیرا در اروپا، آمریکا و خاور دور، وام بانکی با نرخ پایین یک تا ۵ درصد، در دسترس صنایع قرار می‌گیرد؛ درحالی‌که نرخ در ایران همواره بیش از ۲۰ درصد است.
 • ناسازگاری در سیاست‌گذاری

  مهران بهنیا پژوهشگر اقتصادی
  آن‌طور که از اظهارات مسوولان دولتی قابل استنتاج است، دولت در نظر دارد برای رفع کسری بودجه سال‌جاری به میزان ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق بهادار، علاوه بر حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان واگذاری اوراق پیش‌بینی شده در بودجه سال ۱۳۹۹ منتشر کند.
 • انبساط در پول پرقدرت

  کامران ندری کارشناس اقتصادی
  نرخ بهره که در اقتصاد ایران به نرخ سود مصطلح است، یکی از متغیرهای مهم و موثر بر رفتار فعالان اقتصادی اعم از سرمایه‌گذاران و خانوارها در اقتصاد است. نرخ بهره در واقع هزینه‌ای است که هر فرد برای استفاده از پول دیگری (و البته در قالب قراردادهای شرعی) پرداخت می‌کند. به‌عنوان مثال نرخ بهره اوراق بهادار دولتی هزینه‌ای است که دولت بابت استفاده از پول دیگری برای پوشش کسری بودجه خود پرداخت می‌کند؛ یا نرخ بهره وام‌های بانکی هزینه‌ای است که فعالان اقتصادی در ازای استفاده از پول بانک پرداخت می‌کنند. نرخ‌های بهره در اقتصاد متعدد هستند و تفاوت آنها به ساختار ریسکی و ساختار زمانی نرخ‌های بهره مربوط می‌شود که موضوع مورد بحث این یادداشت نیست. سوال مهم در اینجا این است که منشا و مرجع تعیین این نرخ‌ها در اقتصاد چیست؟
 • انتخاب بین قاعده و مصلحت

  رحمان سعادت عضو هیات علمی دانشگاه سمنان
  باید بپذیریم در شرایط فعلی مدیریت بانکی و پولی کشور کار بسیار دشواری است. افزایش شدت تحریم‌ها علیه ایران، کاهش درآمدهای نفتی و شرایط غیرقابل پیش‌بینی کرونایی و تبعات اقتصادی آن، این سختی‌ها را به نوعی مضاعف کرده است. در همین وضعیت بغرنج، به‌نظر می‌رسد بانک‌مرکزی رویکرد جدیدی در پیش گرفته و ضمن اصلاحات ساختاری بانکی و پولی، تصمیمات اساسی اتخاذ کرده است. پیگیری حذف صفرهای پول ملی، تغییر واحد پول کشور، هدف‌گذاری تورم، ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه و... از برنامه‌های این روز‌های بانک‌مرکزی است. اما کاهش نرخ بهره بانکی و اجرایی کردن سیاست عملیات بازار باز از اقدامات تامل‌برانگیز بانک‌مرکزی است و موافقان و مخالفان زیاد و جدی در میان کارشناسان و فعالان اقتصادی و سیاسی دارد. این درحالی است که از یکسو، بانک‌مرکزی باید قیمت ارز و سکه را کنترل و از سوی دیگر در مقابل‌تامین کسری بودجه و وسوسه‌های پولی کردن بودجه مقاومت کند. همه اینها نشان از آن دارد که بانک‌مرکزی در این روزها نقش اول را در مدیریت اقتصادی دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر