آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۰۵

 • پیامدهای اقتصادی بحران آمریکا

  احسان آذری‌نیا: ناآرامی‌ها و تظاهرات گسترده در شهرهای آمریکا همچنان ادامه دارد و برخی تحلیلگران معتقدند نباید انتظار داشت آرامش در آینده نزدیک به آمریکا بازگردد. بدون تردید این ناآرامی‌ها اثرات گوناگونی بر جا می‌گذارد و هر چه مدت آن بیشتر باشد، اثرات آن هم بزرگ تر خواهد بود. ماجرا از کشته شدن یک سیاه‌پوست به‌دست یک افسر پلیس در مقابل نگاه همگان، شروع شد. اما این تنها یک بهانه برای ابراز خشم سیاهان آمریکا از سال‌های طولانی تبعیض سیستماتیک علیه آنها، نابرابری‌ها و سکوت دولت در قبال این وضعیت بود.
 • نقش سیاهان در انتخابات

  خوان ویلیامز نیویورک‌تایمز
  برخی رای‌دهندگان در آمریکا معتقدند رای دادن شیوه‌ای برای ایجاد تغییر نیست. آنها می‌گویند همواره به آنها گفته می‌شود برای ایجاد تغییر رای‌ دهید، آنها هم همواره رای می‌دهند، اما تغییری رخ نمی‌دهد. اما به‌نظر می‌رسد این بار وضعیت تغییر کرده است. سیاه‌پوستان آمریکایی نباید امید خود را از دست بدهند، زیرا رای سیاهان مسلما در این انتخابات بسیار تعیین‌کننده است یعنی تاکنون تا این اندازه بر سرنوشت انتخابات تاثیر گذار نبوده است. در انتخابات ماه نوامبر رای سیاهان اثرات تعیین‌کننده‌ای دارد. اگر سیاهان به جوبایدن رای نداده بودند او اکنون باید دوران بازنشستگی را می‌گذراند، اما اکنون او نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری است.
 • شورش پس از کرونا

  راب گارور وویس آو آمریکا
  در روزهای اخیر در آمریکا یک بحران جدید به بحران همه‌گیری ویروس کرونا اضافه شده و حالا مردم باید درباره یک موضوع جدید غیر از شیوع یک ویروس کشنده، نرخ بالای بیکاری، ابهام درباره آینده و مسائل دیگر نگران باشند. این بحران جدید، ناآرامی‌هایی است که پس از کشته شدن جورج فلوید به‌دست یک افسر پلیس آغاز شده و ابعاد جدیدی پیدا کرده است. هر روز و شب تظاهرات‌ در صدها شهر آمریکا برگزار می‌شود و در بسیاری از مواقع، تظاهرات‌ به خشونت کشیده می‌شود. غارت فروشگاه‌ها به یک اقدام هر روزه تبدیل شده و حالا صاحبان کسب‌وکارها و مردم نگران آن هستند که خسارت‌های اقتصادی این خشونت‌ها برای مدتی طولانی جبران نشود. آنها با مسائل مختلف مواجه هستند و این عوامل، حرکت در مسیر سامان و بهبود شرایط را دشوارتر کرده است.
 • بازارها کور هستند!

  سرگئی کلبنیکوف فوربس
  در روزهای اخیر تظاهرات‌ و ناآرامی‌ها در صدها شهر آمریکا بر سر کشته شدن جورج فلوید به‌دست یک افسر پلیس ادامه داشته، اما شاهد رشد شاخص‌های بورس به سطوح بالاتر بوده‌ایم و این یک نشانه از عدم ارتباط بورس و اقتصاد است زیرا سرمایه‌گذاران ناآرامی‌ها را نادیده گرفته‌اند و بر بازگشایی موفقیت‌آمیز اقتصاد که در هفته‌های اخیر ادامه داشته تمرکز کرده‌اند. در روزهای گذشته واقعیت‌های گوناگون درباره بورس، شرایط اقتصادی و ناآرامی‌های رو به گسترش در مناطق مختلف آمریکا وجود داشته که در ادامه به برخی از این واقعیت‌ها اشاره می‌شود.
 • آشوب‌گران بیرونی یا درونی؟

  هارمیت کائور سی‌ان‌ان
  همزمان با تداوم تظاهرات علیه اقدامات پلیس و نژاد‌پرستی سیستماتیک در آمریکا، مقامات این کشور رویدادهای مربوط به غارت فروشگاه‌ها و خسارت به اموال و خشونت‌ها را تا اندازه‌ای به افرادی نسبت می‌دهند که «آشوبگران بیرونی» توصیف می‌کنند. مقامات فدرال گروه‌هایی نظیر آنارشیست‌ها و چپ‌گرایان افراطی را عامل این حوادث می‌دانند و برخی مقامات دولت معتقدند این خشونت‌ها تحت‌تاثیر نفوذ خارجی رخ داده است. مقامات محلی نیز از عبارت «آشوبگران بیرونی» برای اشاره به کسانی که از بیرون شهرها در تظاهرات‌ها شرکت می‌کنند استفاده کرده‌اند. ترامپ نیز چپ‌گرایان افراطی و جنبش آنتیفا را مسوول غارت‌ها می‌داند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر