آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۷۹

 • کاهش محدودیت‌های کرونایی

  احسان آذری‌نیا: همه‌گیری ویروس کرونا جنبه‌های پیدا و پنهان متعددی دارد و تردیدی وجود ندارد که زیان‌های حاصل از تعطیلی اقتصادها که با هدف جلوگیری از شیوع این ویروس انجام شده، بسیار بزرگ است. در هفته‌های اخیر تعدادی از کشورهای اروپایی و نیز ایالت‌های آمریکا در مسیر بازگشایی اقتصاد حرکت کرده‌اند، اما واقعیت این است که هنوز هیچ‌یک از شرایط این بازگشایی فراهم نشده است.
 • شروع پرخطر

  نیکول چاوز سی‌ان‌ان
  در روزهای اخیر یکی از بحث‌های مهم درحوزه همه‌گیری ویروس کرونا، لغو محدودیت‌ها و بازگشایی اقتصادها بوده است. در واقع کلید شروع حرکت اقتصاد به سمت رونق و رشد، آغاز فعالیت‌های اقتصادی است. اکثر ایالت‌های آمریکا قدم‌هایی در مسیر کاهش سختگیری‌های اعمال شده از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی برداشته‌اند و دولت یک داروی آزمایشی را برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا تایید کرده است.
 • فشار سیاسی بر دولت‌ها

  نیک پری آسوشیتدپرس
  برخی کشورها از جمله ایالات‌متحده در مسیر کاهش محدودیت‌های موجود برای فعالیت‌های اقتصادی قرار گرفته‌اند و بر رونق بخشیدن به اقتصاد دچار بحران خود تمرکز کرده‌اند. در دو ماه اخیر، ابتدا در اروپا و سپس در آمریکا تدابیر سختگیرانه‌ای برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شد و یک نتیجه این اقدام، وخیم شدن وضعیت اقتصادی و بیکار شدن ده‌ها میلیون نفر بوده است.حالا در تعدادی از اقتصادها شرایط رو به تغییر است. در اسپانیا هفته قبل برای نخستین بار پس از ۶ هفته، به مردم اجازه داده شد به همراه فرزندانشان در خیابان‌ها قدم بزنند. بسیاری از کشورهای اروپایی درحال باز کردن کارخانه‌ها و شروع پروژه‌های ساخت‌وساز هستند. در نیوزیلند مردم می‌توانند از رستوران‌ها غذا برای خوردن در خانه سفارش دهند.
 • گشایش گام به گام

  لورن فالکنبرگ گلوبال نیوز
  یکی از پرسش‌هایی که مدت‌هاست مطرح است، این است که دنیای پس از همه‌گیری ویروس کرونا به چه شکل است؟ محققان رشته‌های پزشکی معتقدند مدیریت ویروس کرونا یک راه طولانی است و این بدان معناست که این ویروس بر اقتصاد و جامعه تاثیری پایدار و بلندمدت خواهد داشت اما برای بازگشایی کسب‌وکارها نمی‌توان منتظر از میان رفتن یا مهار کامل ویروس کرونا بود. زیان‌های اقتصادی این همه‌گیری برای تمامی کشورها بزرگ بوده و به‌ویژه برای خانواده‌های کم‌درآمد نگرانی‌های بیشتری درباره آینده وجود دارد. هرچه دوران تعطیلی اقتصادها بیشتر طول بکشد این زیان‌ها شدیدتر خواهد شد.
 • تبعیض علیه رنگین پوستان

  جیم تانکرسلی نیویورک‌تایمز
  بازگشایی سریع اقتصاد، خطر عمیق‌تر شدن نابرابری‌ها بین دو گروه بزرگ در آمریکا از لحاظ اجتماعی و اقتصادی را در پی دارد. گروه اول شامل کسانی است که می‌توانند میزان در معرض خطر ابتلا به کرونا بودن خود را کنترل کنند و گروه دوم کسانی هستند که مجبورند بین بیمار شدن احتمالی یا فروپاشی شرایط مالی خود یکی را انتخاب کنند. این یک بحران بزرگ است. رکود حاصل از همه‌گیری ویروس کرونا سبب بیکار شدن ده‌ها میلیون نفر از آسیب‌پذیرترین مردم آمریکا از لحاظ اقتصادی شده است. عجله در بازگشایی کسب‌وکارها به این گروه کمک می‌کند بار دیگر درآمد داشته باشند، اما ریسکی بزرگ سلامت آنها را تهدید خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر