آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۷۷

 • مصائب صنعت کشاورزی

  محسن کرمانی: صنعت کشاورزی همیشه به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان کشورها به‌شمار می‌رود. از آنجا که این صنعت ارتباط مستقیم با خوراک افراد دارد، بنابراین تصمیماتی که در این زمینه گرفته می‌شود، بسیار حائز اهمیت است.
 • آرزوهای بر باد رفته

  مهندس مهدی رجول‌دزفولی مهندس زراعت و اصلاح نباتات
  کشور ما در ۴۰ سال گذشته بحران‌ها و فشارهای اقتصادی گوناگونی را تحمل کرده، اما توانسته با درایت و پشتکار و همچنین تحمل ناملایمات، همه این مشکلات را پشت‌سر بگذارد و هر بار قدرتمند‌تر از قبل به رشد و توسعه ادامه دهد. در دیدگاه کلی، این سخن که تحریم‌ها برای ما نعمت و فرصت بوده است، در بسیاری از موارد واقعیت خود را نشان داده و به عبارتی از تحریم‌ها به‌عنوان فرصتی ارزشمند، برای توسعه و خودکفایی استفاده شده است. افزایش (واقعی شدن) نرخ دلار و به‌دنبال آن کاهش قدرت خرید مردم ایران برای خرید کالاهای خارجی، موجب افزایش توان رقابتی تولیدات صنعتی و کشاورزی داخل کشور و رشد صادرات غیرنفتی شده است. اتفاقی که سال‌های سال همه آرزویش را داشتند، اما دولت‌های مختلف به‌دلایل سیاسی و به پشتوانه درآمدهای هنگفت نفتی از این امر طفره می‌رفتند.
 • بی‌سیاستی در سیاست‌گذاری

  مهندس محمدحسن عماری‌الهیاری مهندسي كشاورزي از دانشگاه تبريز
  نرخ ارز یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که تعیین‌کننده سطح ارتباطات اقتصادی کشور با دیگر کشورها است و تغییرات در این شاخص تاثیرات بسیار زیادی در روندهای اقتصادی بنگاه‌های داخلی و ارتباطات آنها با بخش خارجی دارد، چون از یکسو بر صادرات و واردات و از سوی دیگر بر رقابت‌پذیری بنگاه‌های داخلی، سطح تولید و اشتغال‌زایی تاثیرگذار است. با توجه به این موضوع و جلوگیری از اثرات تورمی افزایش نرخ ارز، اجرای سیاست تخصیص نرخ ارز دولتی به واردات در بخش‌های حساس و تاثیرگذار توسط دولت انجام شد.
 • سال تصمیمات مهم

  مهندس عبدالحسین کاظمی مهندس زراعت
  محافظت از گیاهان در مقابل آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز، امری ضروری در صنعت کشاورزی محسوب می‌شود و خسارات کمی و کیفی ناشی از آفات و بیماری‌ها، علاوه بر کاهش درآمد کشاورزان، باعث کاهش سطح تولیدات کشاورزی و محدودیت دسترسی به این محصولات در جامعه و نهایتا باعث به خطر افتادن امنیت غذایی کشور می‌شود. اهمیت این موضوع در شرایط کنونی ناشی از تحریم‌های همه‌جانبه، به مراتب مهم‌تر و حیاتی‌تر است.
 • به نام تولید، به کام وارد کننده

  ابوالقاسم گل‌باف دانشجوی دکترای اگروتکنولوژی
  جهان امروز با بحران کشاورزی و مشکل در تامین مواد غذایی مواجه است و به همین دلیل استفاده از روش‌های کارآمدتر جهت بهره‌وری بالاتر از زمین‌های کشاورزی و افزایش نرخ تولید محصولات کشاورزی به موضوعی مهم تبدیل شده است. این موضوع سبب شده است که همه عواملی که می‌توانند در افزایش میزان تولیدات کشاورزی تاثیرگذار باشند، از شیوه‌های مدرن کشاورزی تا نهاده‌های کشاورزی مورداستفاده مانند آفت‌کش‌‌ها کود و... در مرکز توجه قرار گیرند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر