آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۷۴

 • ETFها در عرضه بزرگ

  بحث پیرامون عرضه سهام دولتی در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است، این در حالی است که روز یکشنبه گذشته شاهد اعلام رسمی وزارت اقتصاد برای واگذاری نخستین دوره از این سهام در قالب صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF در بازار سهام بودیم.
 • تجهیز در برابر سیل نقدینگی

  محمد مهدی مومن زاده کارشناس بازار سرمایه
  بازار سهام در سال ۱۳۹۸ و همچنین در سال‌جاری در میان تمامی بازارهای دارایی، بیشترین بازدهی را داشته و از این حیث، فاصله چشمگیری با سایر سرمایه‌گذاری‌ها دارد. فاصله قابل‌ملاحظه بازدهی در بازار سهام نسبت به سایر بازارها منجر به افزایش جذابیت و ورود قابل‌ملاحظه نقدینگی به این بازار شده که رشد چشمگیر حجم و تعداد معاملات، به خوبی موید این موضوع است.
 • اما و اگرهای قیمت‌گذاری

  سیدمحمد علوی دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران
  براساس پیش‌بینی‌های بودجه سال جاری، دولت عرضه گسترده سهام دولتی و واگذاری به بخش خصوصی را در دستورکار خود دارد. در این یادداشت تلاش می‌کنم با اختصار تمام به برخی از مهم‌ترین فرصت‌ها و مخاطراتی که این روند در برابر اقتصاد ایران قرار می‌دهد، بپردازم.
 • ماموریت ممکن

  جواد عشقی‌نژاد کارشناس بازار سرمایه
  بحث پیرامون عرضه سهام دولتی در چند ماه اخیر به اوج خود رسیده و دولت قرار است همان‌گونه که در بودجه پیش‌بینی کرده بود، سهام باقیمانده خود را در قالب ETF به بازار عرضه کند.
 • یک معادله، چند مجهول

  سیدفرهنگ حسینی کارشناس بازار سرمایه
  صندوق‌های قابل معامله یا ETF از نوآوری‌های مالی است که از دهه ۱۹۹۰ رایج شده و به سرعت رشد کرده و رقیب جدی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا Mutual Fund به شمار می‌رود. هر چند در ظاهر تفاوت اصلی این دو نوع صندوق، قابلیت معامله صندوق‌های قابل معامله در بورس و صدور و ابطال صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است، اما این دو نوع صندوق تفاوت‌های دیگری نیز دارند که سبب جذابیت ذاتی ETF می‌شود. این ویژگی شامل حذف ضامن نقدشوندگی و بازارگردان و هزینه‌های مترتب بر آن است که می‌تواند بین یک تا ۳درصد هزینه‌های سالانه صندوق را کاهش دهد. مکانیزم عملکردی در صندوق‌های قابل معامله در مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، وجود رکن مشارکت‌کننده مجاز (AP) است که با استفاده از آن هزینه‌های ضامن نقدشوندگی و بازارگردان را حذف کند. به لحاظ اجرایی مشارکت‌کننده مجاز می‌تواند در قبال خریداری درصد خاصی از دارایی‌های صندوق قابل معامله، درخواست دریافت همان نسبت از دارایی‌ها را اعمال کند، به این ترتیب هزینه‌های اجرایی این نوع صندوق به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت. اما در ایران با حذف این نقش و جایگزینی نقش بازارگردان، عملا هزینه‌ها مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است. این رویه در ETF‌های دولت نیز در پیش گرفته شده است.
 • مسیر دشوار، اما روشن

  موسی احمدی مدرس دانشگاه
  نگاهی به نماگرهای بازار سرمایه از رشدهای سریع بازار در ماه‌ها و روزهای اخیر حکایت دارد. رسیدن ارزش بازار بورس به ۲۷۸۹ هزار میلیارد تومان و از سوی دیگر رشد قابل ملاحظه شاخص معاملات خرد،‌ نشان از جریان ورود گسترده نقدینگی به بازار سرمایه دارد که در کنار عدم جذابیت بازارهای موازی تشدید شده است. در این میان با توجه به روند کسری بودجه دولت که با توجه به مشکلات کاهش درآمدهای ناشی از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی ناشی از تحریم‌ها و کاهش قیمت جهانی نفت و همچنین فشارهای ناشی از شیوع ویروس کرونا و تبعات آن بر اقتصاد جهانی بیش‌تر از میزان پیش‌بینی شده برآورد می‌شود، فروش سهام شرکت‌های دولتی در بازار سرمایه را به‌عنوان گزینه‌ای جذاب برای دولت مطرح کرده است اما در این میان،‌ برای برخورداری از اثرات مثبت اقتصادی این موضوع در ارتقای کارآیی و بهره‌وری شرکت‌های واگذار شده و دستیابی به جهش تولید،‌ لازم است نیم‌نگاهی نیز به واگذاری مدیریت به بخش خصوصی حائز شرایط نیز انداخته شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر