آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۴۲

 • آسیب‌پذیری در برابر کرونا

  کرونا واژه‌ای است که این روز‌ها از هر کلمه دیگری بیشتر به گوش می‌رسد. تمامی خبر‌ها یا درخصوص این ویروس است یا به‌طور غیر مستقیم به آن مربوط می‌شود. این ویروس که از شهر ووهان چین شروع به گسترش کرد، در حال حاضر، به قول رئیس‌جمهور کشور، میهمان ناخوانده ده‌ها کشور دیگر نیز شده است. با توجه به آمار‌های منتشر شده، بعد از چین، کشور ما بیشترین درگیری را با این ویروس دارد. آمار کشته‌ها و مبتلایان به شکل صعودی در حال بالا رفتن است و نگرانی بر جامعه چیره شده است.
 • بازسازی سرمایه اجتماعی

  عباس عبدی روزنامه‌نگار
  پیش‌تر عوامل تولید به‌طور سنتی شامل کار، زمین و سرمایه فیزیکی و مالی محسوب می‌شدند. ولی دو عامل مهم دیگر نیز باید به آنها اضافه کرد. اطلاعات و سرمایه اجتماعی. امروز سهم اطلاعات بسیار مهم‌تر از عوامل دیگر شده است؛ ولی در این میان اهمیت سرمایه اجتماعی به علت آنکه کمتر در معرض مبادله قرار می‌گیرد، فراموش می‌شود.
 • آسیب‌شناسی الگوی چینی

  امیرحسین خالقی پژوهشگر توسعه
  چند روز پیش فیلمی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد که ماموران دولتی چین با همان پوشش سفید رنگ حفاظت و ماسک که این روزها زیاد دیده می‌شود در حال بیرون کشیدن اعضای یک خانواده هستند. از قرار این خانواده مشکوک ابتلا به کرونا بوده‌اند و از آنجا که به زبان خوش به قرنطینه نرفته‌اند، دولتی‌ها مجبور به اعمال زور شده‌اند.
 • آزمون مدیریت بحران

  بهروز گرانپایه روزنامه‌نگار
  شیوع ویروس کرونا در سلسله حوادث طبیعی و غیرطبیعی سال‌جاری، یک‌بار دیگر نسبت مدیریت بحران با اعتماد و همکاری عمومی از سویی و با اصول و شیوه حکمرانی را از سویی دیگر به موضوعی مهم و سرنوشت‌ساز تبدیل کرده است. چه مصائب و بلایای طبیعی و چه وقایع و رویدادهای سیاسی – اجتماعی اموری اجتناب‌ناپذیر هستند و هنوز نمی‌توان هیچ جامعه و کشوری – چه از نظر دانش و تکنولوژی، پیشرفته و چه از نظر سیاسی، مردمی و از نظر اقتصادی، منصف و سالم – را عاری و به دور از وقوع این نوع اتفاقات تصور کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر