آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۳۰

 • انتخابات مجلس یازدهم

  شهاب‌الدین رحیمی: مجلس دهم در سال ۱۳۹۵ در شرایطی مستقر شد که برجام به تازگی اجرایی شده بود و فعالان اقتصادی و مردم چشم‌انداز مثبتی برای شرایط اقتصادی کشور متصور بودند. تحریم‌های سختگیرانه بین‌المللی دیگر مانع صادرات نفت نبود و گشایش‌های بسیاری در حوزه خارجی ایجاد شده بود. ترکیب مجلس جدید به‌نظر می‌رسید با دولت روحانی همسویی قابل قبولی دارد و نویدبخش روزهای خوبی برای اقتصاد ایران است.
 • کارنامه پارلمان دهم

  امیرحسین خالقی پژوهشگر اقتصاد سیاسی و توسعه
  خیلی‌ها وقتی می‌خواهند اهمیت هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی را برای اهالی کسب‌و‌کار نشان دهند؛ از بخشی از داستان معروف لوییس کارول (آلیس در سرزمین عجایب) استفاده می‌کنند. در آن داستان آلیس بر سر دو راهی از گربه می‌پرسد که از کدام راه باید برود و گربه پاسخ می‌دهد بستگی به این دارد که مقصدش کجاست و کجا می‌خواهد برود و وقتی این را از آلیس می‌شنود که خیلی برایش مهم نیست مقصدش چه باشد، پاسخ می‌دهد پس خیلی مهم نیست از کدام راه بروی! به همین شکل در مورد هر پدیده دیگری هم وقتی می‌توان در مورد چگونگی طی مسیر صحبت کرد که از پیش هدف و مقصد مشخصی برای آن در نظر گرفته باشیم، ارزیایی عملکرد وکلای مجلس هم وضعیت متفاوتی ندارد، زمانی می‌توان از موفقیت یا شکست نسبی آنها گفت که بدانیم قرار بود به کجا برسند، و در غیر این صورت برشمردن تعداد ماده و تبصره‌های تصویب شده و نشست‌های علنی و غیرعلنی برگزار شده بعید است کمکی به فهم اوضاع کند. در رقابت داغی که این روزها برای گرفتن صندلی‌های مجلس در دوره یازدهم برقرار است و خیلی‌ها در مورد عملکرد بهارستان‌نشینان دوره دهم صحبت می‌کنند، شاید بد نباشد بگوییم که چطور نباید مجلس را ارزیابی کرد.
 • درس‌های دموکراسی در یونان

  محمد ماشین چیان روزنامه‌نگار
  همه‌چیز را به همه وعده بده! درخواست‌های غیرممکن را اگر توانستی با نرمش رفع و رجوع کن، اگر نه، آنها را هم بپذیر. (در آینده همواره به اندازه کافی فرصت هست که بی‌نتیجه بودن تلاش‌های بی‌وقفه‌ات برای انجام وعده غیرممکن را توضیح داده و فرصت بیشتر بخواهی) خود را از دیگر نامزدها متفاوت و جدا بگیر. رسوایی‌های اخیر رقبا را به رای‌دهندگان یادآوری کن. نمایش پرزرق و برق و درخوری برپا و همواره گروهی از متعصب‌ترین طرفدارانت را گرد خود داشته باش. از گرفتن مواضع محکم حذر و از مباحثه جزئیات دقیق در ملأ عام خودداری کن و...
 • نهاد انتخابات و نهاد قانون‌گذاری

  مسعود فرخى اقتصاددان
  جمعه این هفته شاهد برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهیم بود. فارغ از اینکه چه نتیجه‌ای در انتخابات رقم بخورد و چه افرادی به‌عنوان نماینده مردم روی صندلی‌های سبزرنگ بهارستان برای چهار سال آینده بنشینند یا حتی مشارکت مردم در پای صندوق‌های رای چگونه باشد به هر حال مجلس یازدهم شکل خواهد گرفت. همان‌طور که مجلس دهم و نهم و مجالس قبل تشکیل شدند، قانون‌گذاری کردند و دوره چهار ساله آنها هم به پایان رسید. در تمامی ادوار مجلس چه قبل از انقلاب ۵۷ و چه در چهار دهه بعد از آن، قوانین متعددی وضع شده، کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های متعددی تشکیل و حتی منحل شد. نطق‌های گوناگون و سخنرانی‌های فراوانی در صحن مجلس در ادوار گذشته قرائت شد. در تمامی این سالیان از بدو تاسیس پارلمان تا امروز وجه اشتراک و هسته اصلی و بنیادین تمامی این ادوار بر پایه دو نهاد اصلی بوده است: نهاد انتخابات (electoral institution)و نهاد قانون‌گذاری (legal institution). در این نوشتار بدون انتقاد از عملکرد مجلس دهم و بدون اشاره به بافت سیاسی مجلس آینده به انتظارات از مجلس یازدهم به‌صورت مختصر و آسیب‌شناسی این دو نهاد می‌پردازم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر