آرشیو روزنامه شماره ۴۷۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۸۵

 • اقتصاد جهان در ۲۰۱۹

  محسن کرمانی : در انتهای سال میلادی قرار داریم. اتفاقات مهمی از منظر سیاسی و اقتصادی در این سال رخ داد که تاثیر آن در آینده کشور‌ها بر کسی پوشیده نیست. رخداد‌هایی که هر کدام جای بحث و بررسی بسیار دارد. اعتراضات گسترده‌ای در سراسر دنیا بر ضد سیاست‌های دولت حاکمه هر کشور اتفاق افتاد؛ از آمریکای جنوبی در شیلی گرفته تا آسیای شرقی در هنگ‌کنگ و کشور‌های دیگری همچون فرانسه و عراق و لبنان که هر کدام از آنها می‌تواند در سال آینده نیز ادامه داشته باشد. بحث برگزیت امسال به خبری تکراری بدل شده بود و در طول سال درخصوص آن بحث می‌شد. از اتفاقات مهم دیگر، جنگ تجاری بین آمریکا و چین بود که در یک کشمکش فرسایشی، بازار‌ها را تاکنون متاثر کرده و مرتبا چشم بسیاری از مردم به‌دنبال نتیجه این جنگ تجاری است. فارغ از این مساله، تصمیمات ترامپ درخصوص مسائل مختلف دیگر نیز در جهان بازتاب‌های گسترده‌ای داشت. این روز‌ها نیز بحث استیضاح او مطرح است که می‌تواند به چالش مهمی در سال آینده تبدیل شود. با توجه به وقوع حوادث مهم، در این پرونده سعی کردیم به اجمال به بررسی رویداد‌های مهم اقتصادی با تمرکز بر آمریکا، اروپا و آسیای شرقی بپردازیم.
 • ناسیونالیسم جنگجو

  جمعی از نویسندگان اکونومیست
  جمله معروفی وجود دارد که می‌گوید کشوری برنده است که برده‌داری را لغو کند. مطابق هر سال، با بررسی کشورها، کشوری را به‌عنوان جایی که بیشترین پیشرفت را داشته انتخاب می‌کنیم. دسامبر آخر هر سال، فرصتی است که به بررسی سالی که در انتهای آن قرار داریم بپردازیم. کشور‌هایی هستند که در وضعیت بسیار بدی قرار دارند، از فقر شدید در کشور گرفته تا اداره بد جامعه و فقدان دموکراسی. اما با این حال این کشور‌ها آرام آرام طی چندین سال خود را اصلاح می‌کنند. این نکته نیز قابل توجه است که دموکراسی و صلح تازه به دست آمده همیشه دوام ندارد، مثالی که شاید اغلب به خاطر دارند آنگ‌سان‌سوچی، رهبر میانمار (کشور منتخب اکونومیست در سال ۲۰۱۵) است. او به تازگی در دادگاه بین‌المللی دادگستری در لاهه حضور یافت و به‌خاطر کشتار قومی روهینگیایی‌ها (یک اقلیت مسلمان) به دست سربازان میانماری محاکمه شد.
 • مبارزه بزرگ در اروپا

  بری ایچنگرین گاردین
  در سالی که گذشت اروپا شاهد رویداد‌های بسیاری بود. از صحبت جدایی و آشوب گرفته تا توافق و صلح. به‌طور خلاصه، اروپا در سال ۲۰۱۹ سالی پرافت‌وخیز داشت. اما حالا که روزهای پایانی سال است، می‌توان گفت اروپا در وضعیت بهتری نسبت به اوایل آن قرار گرفته است و اکثر اروپایی‌ها باید به خودشان دلگرمی دهند و رضایت نسبی از این شرایط داشته باشند، زیرا نه تنها در ۱۲ ماه گذشته بلکه در ۳۰ سال گذشته از آن روز دراماتیک، یعنی ۹ نوامبر ۱۹۸۹، هنگامی که دیوار برلین سقوط کرد، کار بزرگ بازسازی قاره آغاز شده و هنوز در جریان است.شاید بتوان گفت یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که اروپا با آن دست به گریبان بود رکودی بود که بر اتحادیه اروپا حکمفرما شد که رشد منفی آلمان و ایتالیا باعث شد دیگر کشور‌ها نیز وجود چنین تهدیدی را حس کنند. کاهش سرعت موتور رشد آلمان بحث و گفت‌وگوی مهمی را در درون حزب حاکم آلمان ایجاد کرده است؛ یک اتحاد ناخوشایند بین دموکرات‌ مسیحی‌هایی که می‌خواهند به ارتدوکس سنتی مالی خود بپیوندند. ضعف اقتصادی جدید آلمان همچنین تهدیدی برای کشورهای اروپای مرکزی، به‌ویژه لهستان و جمهوری چک است که سرنوشت رونق آنها در طولانی‌مدت، با اقتصاد دیگر کشور‌ها گره خورده است.
 • سورپرایز در بازارهای مالی

  باب دراگین لس آنجلس تایمز
 • انقلاب در بازار کار

  دنیل تئو اچ آر ام آسیا
  سال ۲۰۱۹ یک سال پر فراز و نشیب در بازار کار بود؛ به‌ویژه در آسیا، جایی که وضعیت اقتصادی بسیار چالش‌برانگیزتر از اروپا یا آمریکاست و تحولات سریع دیجیتالی تاثیر عمده‌ای بر کارفرمایان و کارمندان داشته است. در این سالی که در روز‌های انتهایی آن به سر می‌بریم، بسیاری از مشاغل مورد تهدید قرار گرفته‌اند، به‌عنوان مثال بانک HSBC که یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان است، قصد دارد ۱۰ هزار شغل را برای کاهش هزینه‌هایش حذف کند. البته علائم مثبتی نیز درخصوص رشد در بازار کار در منطقه مشاهده شده است. یکی از این موارد، افزایش حقوق و دستمزد است که آسیا انتظار دارد در سال جدید شاهد آن باشد زیرا کشورهای آسیایی از نظر افزایش حقوق و دستمزد در سال جاری جزو ۵ رتبه برتر جهانی قرار گرفتند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر