آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۶۵

 • کسب‌و‌کار ایران در ۲۰۲۰

  بهاره چراغی: بانک جهانی رتبه کشورها را در گزارش سهولت کسب‌وکار ۲۰۲۰ به روز کرد. در ارزیابی این نهاد بین‌المللی که قوانین کسب‌وکار را برای ۱۹۰کشور مورد بررسی قرار می‌دهد، ایران با یک رتبه صعود در رده ۱۲۷ قرار گرفته است؛ رتبه‌ای که البته حکایت از سرعت کم ایران برای باز کردن زنجیر مقررات از چرخ کسب‌وکارها دارد. این در حالی است که سایر اقتصادهای خاورمیانه طی یک سال اخیر بیشترین اصلاحات برای مقررات‌زدایی و تسهیل کسب‌وکار را در جهان داشته‌اند؛ به‌خصوص چهار کشور عربستان، اردن، بحرین و کویت.
 • سرعت‌گیرها در زمین بازی

  علیرضا کلاهی/ نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق تهران
  چرایی افول اقتصاد ایران در ارزیابی‌ها و سنجش‌های بین‌المللی، معلول علت‌های متفاوت و متعددی است که عمدتا به سیاست‌گذاری‌های کلان کشور بازمی‌گردد. فضای نامساعد کسب‌وکار ایران که به‌دلیل مسائلی چون بی‌ثباتی‌های اقتصادی، ناکارآمدی در تصمیم‌سازی‌ها و بخشی‌نگری گسترده در حوزه‌های مختلف به شدت دچار بحران و چالش است و به همین دلیل ایران در بررسی‌های انجام شده از سوی سازمان‌های بین‌المللی مانند بانک جهانی همواره در رتبه‌های پایین قرار دارد.
 • بخش خصوصی؛ رقیب یا رفیق؟

  محسن خلیلی عراقی /فعال اقتصادی
  اقتصاد ایران در طول ۱۰۰ سال گذشته همواره دولت‌سالار بوده و این امر سبب مشکلاتی همچون بیکاری، تورم بالا، پایین بودن سطح درآمد سرانه، پایین بودن بهره‌وری، پایین بودن سطح پس‌انداز و سرمایه‌گذاری و... شده است. حل این مشکلات نیز از طریق محور بودن بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی کشور امکان‌پذیر است؛ به‌نحوی‌که دولت صرفا سیاست‌گذار باشد و تصدیگری‌ها به بخش خصوصی سپرده و حضور این بخش در تصمیم‌سازی‌ها و چه بسا در بعضی تصمیم‌گیری‌ها به رسمیت شناخته شود.
 • مبانی جدید در محاسبه شاخص‌ها

  يلدا راهدار /نايب رئيس سازمان ملي كارآفريني
  بیش از چهار دهه است که اقتصاد ایران از تحریم و تبعات ناشی از آن صدمه دیده است. هر دولتی که در ایالات‌متحده بر سر کار آمده، نوع تحریم و شدت آن را تغییر داده است تا آنجا که حتی توافق‌نامه برجام هم نتوانست مانع از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران شود. هر چند که طی این سال‌ها فضای کسب‌وکار کشور جدای از مساله تحریم دچار معضلاتی بوده و هست، اما تحریم‌های اخیر به آشفتگی آن دامن زده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر