آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۴۸

 • وال استریت پس از رکوردهای تاریخی

  احسان آذری نیا: در هفته‌های اخیر شاهد رکوردشکنی مکرر شاخص‌های مالی در بورس آمریکا هستیم و این در حالی است که وضعیت شاخص‌های اقتصادی این کشور کاملا خوب نیست و نیز نرخ رشد اقتصادی در حال کاهش است. ازسوی دیگر وضعیت کلی اقتصاد جهان سبب نگرانی‌هایی در بین سرمایه‌گذاران شده و تعرفه‌های اعمال‌شده ازسوی چین و آمریکا بر کالاهای صادراتی یکدیگر کاهش نیافته است.
 • بیم و امید در رونق

  ریچارد هندرسون/ فایننشال تایمز
  در هفته‌های اخیر روند رشد شاخص‌های مالی در بورس آمریکا ادامه یافته و هفته گذشته شاخص‌ها به ارقام بی‌سابقه یعنی رکوردهای جدید رسیدند. سرمایه‌گذاران از تحلیلگران نهادهای سرمایه‌گذاری می‌خواهند علت این رشد را توضیح دهند. سوال اصلی این است: در حالی که شاخص اعتماد سرمایه‌گذاران در واکنش به وضعیت بد برخی شاخص‌های اقتصادی کاهش یافته به چه علت شاخص‌های مالی در سطوح بی‌سابقه قرار گرفته‌اند؟
 • سه محرک بزرگ

  فرد ایمبرت/ سی‌ان‌بی‌سی
  روز جمعه شاخص‌های مالی در بورس آمریکا تغییرات بزرگ نداشتند، اما عملکرد هفتگی بازار مثبت بود. دو شاخص استاندارداندپورز و متوسط صنعتی داوجونز کمی کاهش یافتند، اما این دو شاخص به ترتیب برای سومین هفته پی‌در‌پی و پنجمین هفته پی‌در‌پی عملکرد مثبت داشتند. شاخص نزدک نیز برای ششمین هفته پی‌در‌پی رشد کرد. می‌توان گفت سه عامل بر عملکرد بازار مالی آمریکا اثر گذاشته و سبب ثبت رکوردهای جدید در شاخص‌ها شده است.
 • دو قدم به جلو؛ سه قدم به عقب

  کریستین رومنز /سی‌ان‌ان
  روند جنگ تجاری بین چین و آمریکا طی بیش از یک سال و نیم اخیر را می‌توان با این عبارت توصیف کرد: دو قدم به جلو، سه قدم به عقب. و در حال حاضر این دو کشور در مرحله دو قدم به جلو هستند. دور سوم مذاکرات تجاری چین و آمریکا چند هفته پیش به توافقی محدود بر سر برخی موارد اختلاف منجر شد و قرار بود توافق پس از نهایی شدن به امضای روسای‌جمهوری دو کشور برسد. ترامپ اعلام کرده بود: «مذاکره‌کنندگان در حال پیشرفت هستند و فاز نخست توافق حاصل شده است. احتمالا زودتر از برنامه، بخشی بسیار بزرگ از توافق با چین امضا می‌شود.»
 • پرسش ۳۶۰میلیارد دلاری

  جیلیان تت /فایننشال تایمز
  پنج‌شنبه هفته گذشته سخنگوی وزارت بازرگانی چین در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود به موضوعی اشاره کرد که سبب رشد شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ و نیز افزایش قیمت مواد خام از جمله نفت و فلزات پایه شد. وی گفت آمریکا و چین بر سر لغو مرحله به مرحله تعرفه‌های اعمال شده بر کالاهای طرف مقابل، همزمان با پیشرفت مذاکرات تجاری توافق کرده‌اند. این خبری بسیار مثبت بود که سبب خوش‌بینی درباره رفع مهم‌ترین عامل ضعف در اقتصاد جهان یعنی جنگ تعرفه‌ای بین چین و آمریکا شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر