آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۱۳

 • ارزیابی سامانه بورس

  مشکل اختلال در هسته معاملات، بیش از ۱۰ سال است که ادامه دارد؛ به‌طوری‌که طبق گفته‌های سیاست‌گذاران بازار، نخستین خرابی سیستم به سال ۸۶ باز‌می‌گردد. در حالی یکی از سایت‌های کاربردی برای انجام معاملات اوراق بهادار سامانه معاملاتی بورس یا همان وب‌سایت مدیریت فناوری بورس یا در اصطلاح عموم TSE است که این سامانه در حقیقت پل ارتباطی سهامداران و فعالان بازار سرمایه با اطلاعات و آمار معاملات سهم محسوب می‌شود. این سایت با توجه به اینکه تنها مرجع رسمی آمار لحظه‌ای معاملات است، اطلاعات بسیار مهم و حساسی در اختیار فعالان بازار سرمایه می‌گذارد. این در حالی است که طی چند سال اخیر شاهد ایجاد روند اختلال در این سایت، کُندی مبادلات، عدم نمایش جزئیات خرید و فروش‌ها و درنهایت توقف هسته اصلی معاملات بورس هستیم. امری که می‌توان از آن به‌عنوان سرگردانی معامله‌گران بورس در دریافت اطلاعات آنی معاملات یاد کرد.
 • سرنوشت یک نرم‌افزار فرانسوی

  روح الله دهقان/ مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس
  هسته مرکزی سامانه معاملات در سال‌های گذشته مسوول انجام معاملات در بازار سرمایه بوده است. این سامانه در سال ۱۳۸۷ از فرانسه به ایران تحویل شده و از همان سال در ایران مورد بهره‌برداری و نگهداری قرار گرفته است.
 • ریسکی از نسل سوم

  آرش مجاهد نقی /کارشناس بازار سرمایه
  یکی از سایت‌های کاربردی برای انجام معاملات اوراق بهادار، سامانه معاملاتی بورس یا همان وب‌سایت شرکت مدیریت فناوری بورس یا در اصطلاح عموم TSETMC است که در حقیقت مرجع اصلی دریافت آمار لحظه‎ای شرکت‎های سهامی عام برای فعالان بازار سرمایه محسوب می‌شود.
 • تاب‌آوری سیستم چقدر است؟

  محمد یوسف امین داور /کارشناس بازار سرمایه
  مفهوم نقدشوندگی یکی از مهم‌ترین پارامترهای اثرگذار در انتخاب سهام شرکت‌ها برای خرید و فروش نزد معامله‌گران است. در واقع سهمی که نقدشوندگی ناچیزی داشته باشد، به سختی موردتوجه فعالان بازار قرار می‌گیرد. در مقابل، سهام پرگردش و نقدشونده هم تقاضای بیشتری دارند و هم می‌توانند در قیمت‌های مناسب‌تری معامله شوند. از این‌رو معیار نقدشوندگی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین ویژگی‌های هر بازار سرمایه‌ای قلمداد می‌شود.
 • تضعیف کارآیی اطلاعاتی

  عباس گمار/ کارشناس ارشد بازار سرمایه
  انجام معامله در بازار سهام هزینه آشکار و پنهانی دارد که یکی از کارکردهای اساسی بازار ثانویه سهام، کاهش هزینه معاملات ازطریق تدارک سامانه‌ها و ابزارهای مناسب است. بدیهی است هر چه هزینه معاملات کمتر باشد، تمایل سرمایه‌گذاران به خرید و فروش بیشتر و در نتیجه شفافیت و انتقال اطلاعات جدید بازار به‌عنوان یکی از دیگر کارکردهای اساسی بازار سهام نیز افزایش خواهد یافت. اختلال در سامانه معاملات یکی از هزینه‌های پنهان، اما موثر بر هزینه انجام معاملات سهام است، موردی که معامله‌گران در بازار سهام گاه و بیگاه با آن مواجه می‌شوند. البته این هزینه‌ها صرفا معطوف به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران نیست و نهایتا به شرکت‌ها در زمان تامین مالی‌شان تسری خواهد یافت.
 • اخلال در هسته معاملاتی

  مجتبی شهبازی /کارشناس بازار سرمایه
  وجود زیرساخت‌های مناسب و کامل لازمه رشد و توسعه هر بازاری است و در واقع این زیرساختارها به‌عنوان بستری مناسب در راستای رشد و توسعه ساختارها مطرح هستند. در بازار سرمایه ایران نیز سال‌هاست که سیاست‌گذاری‌های مختلفی در جهت رشد و توسعه بازار صورت گرفته است. اما چیزی که همیشه محل بحث بوده، کیفیت زیرساخت این رشد و توسعه بوده است. به عبارت دقیق‌تر سوالی که مطرح است این که «آیا زیرساخت این توسعه را داریم یا خیر؟»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر