آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۱۱

 • صنعت هوش مصنوعی

  هوش مصنوعی به‌عنوان شاخه‌ای بسیار مهم از فناوری رایانه، در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتر کشورها و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری قرار گرفته و صاحب‌نظران معتقدند این فناوری بر تمامی جوانب زندگی انسان اثر می‌گذارد. مانند هر فناوری دیگر، همواره پرسش‌های متعدد درباره فواید و زیان‌های هوش مصنوعی مطرح بوده و با گسترش استفاده از آن، بر تعداد و اهمیت این پرسش‌ها افزوده می‌شود.
 • رقابت انسان و روبات

  ماریا بارتیرومو /فاکس بیزینس
  در سال‌های اخیر توجه به هوش مصنوعی و فناوری‌های وابسته به آن بسیار بیشتر شده و بر حجم سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه فناوری افزوده شده است. طی این سال‌ها پروژه‌های مهمی در این زمینه اجرا شده که در آنها ماشین‌ها با انسان‌ها به رقابت پرداخته‌اند. محققان هوش مصنوعی و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری درس‌های فراوان و ارزشمندی از این پروژه‌ها گرفته‌اند و اکنون درک عمیق‌تری درباره راه پیش رو و آینده دارند، آینده‌ای که احتمالا در آن ماشین‌ها و انسان‌ها کنار هم به فعالیت خواهند پرداخت.
 • مهم‌ترین محرک رشد بهره‌وری

  گروه نویسندگان/ کانسالتینگ
  هوش مصنوعی یکی از شاخه‌های به سرعت در حال رشد از فناوری است که اثرات بزرگی بر تمامی جنبه‌های زندگی و کار انسان‌ها و اقتصاد کشورها دارد به ویژه در سال‌های اخیر توجه شرکت‌های فعال در حوزه فناوری به این شاخه بیشتر شده و هر روز کاربردی جدید برای آن پیدا می‌شود. هوش مصنوعی همچنین به دلایل گوناگون مورد توجه دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ در اقتصادهای توسعه یافته و نوظهور قرار دارد و واقعیت این است که کشورها و شرکت‌های پیشرو در این حوزه می‌توانند بر تحولات آینده جهان اثرگذاری بسیار بالاتری داشته باشند.
 • رقابت شانه به شانه چین و آمریکا

  سارا اومیرا /ساینتیفیک آمریکن
  چین نه‌تنها بیشترین جمعیت را در بین کشورهای جهان دارد و در سال‌های آینده به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد، بلکه مایل است در حوزه هوش مصنوعی به کشور پیشرو جهان تبدیل شود. سال ۲۰۱۷ حزب کمونیست چین سال ۲۰۳۰ را مهلت تحقق این هدف در حوزه هوش مصنوعی تعیین کرد و برای رسیدن به آن، برنامه‌ای مفصل تدوین شد. این برنامه شامل اختصاص بودجه عظیم به تحقیقات بنیادی و تبدیل شدن به مقصد جذاب برای مغزهای برتر و داشتن صنعت هوش مصنوعی است که رقیب کشورهای پیشرو در این حوزه خواهد بود. نخستین مرحله باید تا سال آینده طی شود.
 • تهدیدات در امنیت ملی

  مارا کارلین/ موسسه بروکینگز
  هوش مصنوعی در حال متحول کردن جهان است و بر تمامی جنبه‌های زندگی انسان اثر می‌گذارد: از نحوه آموزش کودکان تا چگونگی کارکرد اقتصاد، هوش مصنوعی اثراتی در بر دارد و می‌توان گفت این اثرات بیش از اثرات فناوری‌های دیگر است. استراتژی‌های امنیت ملی یکی از حوزه‌هایی است که تحت‌تاثیر این فناوری قرار می‌گیرد.

بیشتر