آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۰۳

 • سقف بعدی شاخص بورس

  بورس تهران در حالی از ابتدای سال‌جاری تا کنون با ثبت بازدهی حدود ۶۸ درصدی به عنوان برترین بازار سرمایه‌گذاری شناخته شده که دیگر بازارها از جمله دلار و طلا با روندی منفی همراه بودند. به‌طوری‌که زیان ۴/ ۱۱ درصدی دلار و ۱۱ درصدی سکه سبب شد تا بازار سهام یکه‌تاز برترین بازار سرمایه‌گذاری از ابتدای سال‌جاری تاکنون باشد.
 • عوامل کلیدی کدامند؟

  فردین آقابزرگی/ کارشناس بازار سرمایه
  شاخص کل بازار سهام از ابتدای سال‌جاری تا پایان روز چهارشنبه ۲۰ شهریورماه بازدهی ۶۸ درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد. این عملکرد در حالی رقم خورده است که سایر بازارهای سرمایه‌گذاری موازی از جمله ارز، طلا و مسکن با عملکردی منفی مواجه شده و بازدهی منفی در کارنامه خود ثبت کرده‌اند. اگرچه نقدشوندگی و قانونمندی از ارکان مهم هر بازاردرفضای اقتصادی است، بنابراین عناوینی را که در اینجا به‌عنوان بازار رقیب از آن یاد شده است، نمی‌توان به‌طور مطلق به‌عنوان بازار نامید؛ اما در مقام مقایسه در این مطلب به آن اشاره شده است. با بررسی و پیش‌بینی برخی مولفه‌های مهم و اثرگذار بر وضعیت اقتصادی کشور از جمله تورم، رشد اقتصادی و درآمدهای نفتی، نرخ‌های جهانی نفت و کامودیتی‌ها، تغییرات نرخ ارزها و سایر عوامل، بهتر می‌توان وضعیت اقتصاد کشور و در ادامه بازار سرمایه را تحلیل کرد.
 • صنایع پیشتاز رشد

  ابوالفضل عسگری /کارشناس بازار سرمایه
  همزمان با گذر نقدینگی از مرز ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شاخص کل بورس نیز در ۲۰شهریور از عدد ۲۹۹.۹۳۰ واحد عبور کرد. متوسط P/ E صنایع بزرگ بازار همچنان عدد ۵ و ۶ را نشان می‌دهد. در حالی که شاخص کل بورس از ابتدای سال ۹۸ تاکنون بازده ۶۸ درصدی را نصیب فعالان خود کرده است. برخی از کارشناسان نگران حبابی شدن قیمت‌ها در بورس هستند.
 • قیمت‌ها حباب است؟

  شهریار هاشمی/ طباطبایی کارشناس بازار سرمایه
  مسیر آتی بورس چگونه خواهد بود؟ این سوالی است که در این نوشتار به آن می‌پردازم. یکی از روش‌های متداول برای پاسخ به این پرسش، نگاه به گذشته و تعدیل با شرایط فعلی است. قبل از اینکه جزئیات این روش را تشریح کنیم لازم است نیم‌نگاهی به معاملات بازار سهام از بهمن ۱۳۹۷ داشته باشیم، جایی که شاخص کل بورس بعد از یک مرحله اصلاح تا حوالی ۱۶۵ هزار واحد، در نوسان بود. آن‌ روز‌ها ضمن بررسی بودجه کل کشور اعتقاد داشتیم ارز ۴۲۰۰ تومانی که هنوز مبنای قیمت‌گذاری دولتی بسیاری از کالاها بود، عمر کوتاهی خواهد داشت و فنر جمع‌شده سود شرکت‌ها بیشتر باز می‌شود. با این فرض نماگر اصلی بازار سهام در محدوده ۲۵۰ هزار واحدی بر اساس مبنای فاندامنتال (بنیادین) در سال ۱۳۹۸ در دسترس بود. این اتفاق خیلی زود و در چهار ماه ابتدای سال‌جاری محقق شد. چشم‌انداز رکود در اقتصاد جهانی و افت تدریجی قیمت فلزات و نفت یکی از دلایلی بود که سبب شد رشد قیمت سهام به‌صورت متوازن ادامه پیدا نکند و به این ترتیب آن دسته سهام وابسته به قیمت‌های جهانی که به اشتباه سهام فاندامنتال نامیده می‌شوند، در روند صعودی اما آرام باقی بمانند.
 • رالی صعودی با معاملات خرد

  مهرداد خالقی/ کارشناس بازار سرمایه
  در حالی به روزهای پایانی شهریورماه و نیمه نخست سال ۹۸ نزدیک می‌شویم که طی این مدت شاخص کل کار خود را از محدوده ۱۷۸هزار واحد آغاز کرد و اکنون در آستانه فتح قله تاریخی ۳۰۰ هزار واحد قرار دارد. به‌عبارتی دیگر نماگر بازار سرمایه بازدهی ۶۸ درصدی را از ابتدای سال تاکنون تجربه کرده است. طی این مدت ارزش معاملات خرد نیز با رشد چشمگیری روبه‌رو شده است به‌گونه‌ای که رقم مذکور از محدوده کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان در روز گاهی به سطوح بالاتر از ۲ هزار میلیارد تومان رسیده است!

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر